SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

3+1 mondat, ami segíti gyermeked az elalvásban

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2021-02-18
Az altatás nem mindenkinél zajlik zökkenőmentesen. Forgolódó, aludni képtelen kisgyermekek nehezítik meg a szülők életét is, akik értékes órákat áldoznak a saját alvásidejükből arra, hogy lefektessék nyűgös gyermekünket. Van azonban pár olyan mondat, ami szinte az összes gyereknél beválik előbb, vagy utóbb. Melyek ezek?
3+1 mondat, ami segíti gyermeked az elalvásban

1. Mi kell ahhoz, hogy biztonságban érezd magad?

Sok kisgyermek szenved szeparációs szorongástól, ami miatt képtelen a saját ágyában aludni, és ilyen-olyan indokkal a szülők között szeretne nyugovóra térni. Beszéld meg vele, hogy mi lenne az, ami segítené őt a saját ágyában való alvásban. Ha megfelelő kérdéseket teszel fel, és eljutsz a megoldáshoz, mindenkinek könnyebb lesz az éjszakája.

2. Ha nem pihened ki magad megfelelően, holnap nem tudsz majd jól teljesíteni.

Itt nem fenyegetésről vagy büntetésről van szó, hanem arról, hogy a kisgyermekünk tudja, hogy az energiahiány és az alváshiány összefügg. A nem elegendő és nem megfelelő minőségű alvás olyan negatív hatásokkal jár, mint a fáradtság, ami pedig korlátozza abban, hogy élvezze a másnapra kitűzött programot. Magyarázd el neki szépen, hogy miért fontos korán ágyba bújnia, és valószínűleg vevő lesz az alvásra egy pillanat alatt.

3. Lefekvés után egyszer jöhetsz át hozzánk. Ezután csak akkor hagyhatod el az ágyad, ha valami baj van.

Mindenki ismeri a kisgyermekek trükkjeit, csak még egy pohár tejet/vizet kérnek, csak még egy mesét szeretnének hallani, csak még egyszer szeretnék megsimogatni a kutyát. Ha minden egyes kérdésre/kérésre válaszolsz, az igencsak megnyújthatja a lefekvési procedúrát. Fontos, hogy a gyermeked biztonságban tudd az éjjel folyamán is, de ha csak 1-2 kérdést/kérést teljesítesz lefekvés után, akkor tudatosulni fog benne, hogy milyen gyakran hívhat téged az éjszaka folyamán.

+1 Ma este az a legfontosabb feladatod, hogy ágyban maradj és aludj. Számíthatunk rád, hogy megfelelően elvégzed?

Ha felelősséget adunk a gyermekünk "kezébe”, sokkal fontosabbnak érzi majd az adott tevékenységet, még ha ez csak annyit jelent, hogy az ágyában marad és jól alszik. Akár a plüssállatait, játékait is bevonhatjuk ebbe, kérjük meg őket is, hogy segítsenek a csemeténknek ebben a rendkívül fontos feladat elvégzésében. Van kis csapata, nincs egyedül, egyszerűbb lesz a dolog, mint gondolnánk.

Amit még fontos megjegyeznünk:

  • Soha ne büntesd meg a gyermeked altatás közben, és próbáld meg nem elveszíteni az önuralmad, ugyanis ezzel csak tovább húzod az altatási időt.
  • Röviden és tömören válaszolj a feltett kérdésekre, nem kell körmönfont mondatokkal elmagyarázni az élet keletkezését.
  • Figyelj arra, hogy megfelelően elfáradjon a nap folyamán, és ne este akarja bepótolni az elmaradt aktivitásokat.
Indexkép: Annie Spratt/unsplash.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja