SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Magában beszél a gyermeked? Ezért ne aggódj miatta!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-10-29
Amikor a lányom kicsi volt rengeteget beszélt önmagában, hangosan. Nem csak akkor, amikor társaságban volt, hanem állandóan. Nekem természetes volt, hiszen mindig így viselkedett. Voltak azonban olyan szülők, akik furcsán néztek ránk.

Nem éreztem, hogy bármi probléma lenne a gyermekkel, mert minden esetben megállta a helyét, szépen fejlődött. Később, amikor az iskolát elkezdte, akkor sem mutatkozott semmi jele annak, hogy káros lett volna az önmagában való beszélgetés. Nemrég hallottam egy tanulmányról, ami ezzel a témával foglalkozott. Teljesen visszaigazolta, amit édesanyaként éreztem.

Ezért nem baj, ha a gyermeked önmagában beszél!

Adam Winsler, a George Manson Egyetem pszichológus professzora készítette az említett tanulmányt a témában, melynek címe „Hagyjam őket beszélni?”.

A professzor leírta, hogy teljesen természetes, ha a kisgyerekek beszélgetnek önmagukban a napjuk során. Szerinte ezt a szokást nem kell furcsának vagy elítélendőnek tekinteni. Sőt! A pszichológus felhívja a szülők figyelmét arra, hogy mennyi előnnyel járhat, ha csendben megfigyelik, hogy a gyermekük hogyan és miről beszél, amikor önmagában csacsog. Nagyszerű lehetőség ugyanis, hogy szülőként jobban megismerjük a gyermekünket, betekintést nyerhessünk a saját kis világában. Nem csak olyan dolgokról beszélnek ilyenkor a gyerekek, amiket éppen csinálnak, hanem sokszor a saját élményeiket, félelmeiket és nap során történt eseményeket is kibeszélik. Ez gyakran történhet úgy, hogy a plüssállatkáknak mesélnek, vagy éppen eljátszanak velük egy szituációt. Az is gyakori, hogy úgy csinálnak, mintha telefonálnának. Ezekből a helyzetekből tökéletesen kirajzolódik, ha az óvodai csoportban valamilyen konfliktus van, vagy olyan esemény történt, ami őt megérintette. Tapasztalataim alapján szépen visszaadják a gyerekek a pedagógusok reakcióit, illetve a társakkal való veszekedések, félreértések részleteit.

Adam Winsler szerint nem kell aggódni amiatt, ha a gyermek önmagában beszél. Az említett tanulmányban kifejti, hogy a gyerekek 78%-a vagy ugyanúgy, vagy jobban teljesített, ha közben beszélt magában, mintha csendben maradt volna, és úgy végzi el a feladatot.

A pszichológus szerint bár ez a fajta viselkedés gyakori és teljesen természetes a 2-5 éves korosztályban, azért érdemes odafigyelni arra, hogy idővel csökken-e a gyakorisága. Tanulmányában kitért arra, hogy a viselkedés zavaros gyerekek esetében gyakoribb az önmagukban történő beszélgetés, viszont semmiképpen nem szabadna elnyomni ezt a fajta kommunikációt. Úgy véli, hogy ha a gyermek nyugodtan, felszabadultan beszélhet önmagában, akkor az fejleszti a társas kommunikációs képességét. Szerinte így sajátítja el a nyelvet és biztosítani kell számára ezt az átmeneti időszakot, amelynek keretében a saját magával való kommunikáció szépen lassan átalakul társas kommunikációvá.

Hogyan reagálj szülőként, ha a gyermeked magában beszél?

A legfontosabb, hogy soha ne szidd meg érte, mert ez a fajta beszélgetés segíti az érzelmi és a szellemi fejlődését. Sokkal károsabb az, ha rászólsz a gyerekre, hogy ne beszéljen a játékaihoz, mert azok nem élő emberek, és inkább más gyerekekkel beszélgessen. Ehelyett legyél ott mellette, vegyél részt a játékában, figyeld meg, hogy milyen témákat oszt meg például a plüss kedvenceivel. Sokat tanulhatsz róla, a személyiségéről, a mindennapjairól azzal, ha meghallgatod. Szépen lassan, apránként vezesd csak rá, hogy különbség van az elképzelt világa és a valós élet között.

 

Kép forrása: Andrea Piacquadio fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja