SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így tanítsuk meg a gyerekeinket bocsánatot kérni

Edina Dózsa [cikkei] - 2020-03-24
Most azonnal kérj bocsánatot! Skandáljuk naponta többször, ha kisgyerek van a családban. Pláne, ha több is van belőlük. A civakodás mindennapi, de vajon ez-e a legjobb mód arra, hogy elsimítsuk a problémákat? Elsimítjuk-e ezzel egyáltalán? Nem biztos.


Hogyan van értelme a bocsánatkérésnek?

Kezdjük az alapoknál és tisztázzuk, hogy mi is a bocsánatkérés lényege. Néha nekünk felnőtteknek sem megy tökéletesen, hisz nekünk is azt tanították, hogy bizonyos esetekben kötelező a bocsánatkérés. Kérdés nélkül. Amit nem vitatok, de a mikéntje sokkal fontosabb, mint maga a bocsánatkérés. A képlet egyszerű: értsük meg, hogy mivel bántottuk meg a másikat, lássuk be, ha hibáztunk és tiszta szívvel, a sértett fél helyzetét átérezve fejezzük ki sajnálatunkat. Ha mindezt nem magunkban vesszük át, hanem át is tudjuk beszélni, már sokkal többet tettünk az adott helyzet megoldásáért, mint gondolnánk. Ráadásul a jó példa ragadós, ha a gyerekek ezt látják otthon, maguk is így cselekszenek majd.


Mit rontunk el mi, szülők?

“Kérj azonnal bocsánatot” mondjuk szülőként a legtöbbször, ha a játék hevében a nagyobb fellöki a kisebbet, ha elveszik egymás játékát, ha a kicsi tönkreteszi a nagy lego várát, ha csúnyán beszélnek egymással, ha szemtelenek velünk, és sorolhatnám még reggelig a példákat. Ez az a pont, ahol hibázunk. Abban az érzelmileg túlfűtött állapotban lehet, hogy csemeténk elrebegi, vagy üvölti, vérmérsékletétől függően, hogy “bocsánat”, de biztosan nem azért mondja, mert azt érzi, hogy rosszat tett. Parancsot teljesít. Ráadásul ebben a helyzetben senki sem érzi jól magát, se aki bocsánatot kérő, se az, akitől kérte. Mindenki vesztesnek érzi magát.


Hogyan tudjuk megtanítani a gyereket jól bocsánatot kérni?
 

1. Tanítsuk meg beszélni az érzéseiről

Legyen ez az első és legfontosabb lépés. Legyen képes arra, hogy kifejezze, hogy mit akar, mire van szüksége, és ugyanezt egymással is meg tudják beszélni, és hallgassák is meg egymást.

Eleinte mindenképpen szükség van ránk, szülőkre, hogy végigvezessük őket ezeken a beszélgetéseken.
 

2. Mindenképp várjuk meg, ameddig a haragja csillapszik

Ha egy gyerek még dühös, akkor leginkább arra van szüksége, hogy valaki meghallgassa, megnyugtassa. Csak ezután kezdjünk bele a helyzet megoldásába.
 

3. Ha már megnyugodott, bátorítsuk őt arra, hogy hozza helyre a dolgokat a testvérével

A harag, amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan távozik is. Magunk is tapasztalhatjuk, hogy ilyenkor sokkal tisztábban látják a gyerekek a helyzetet és gyakran ők maguk is azt kívánják, bárcsak ne úgy történt volna a dolog. Ekkor segítsünk nekik abban, hogy ezt ki is tudják fejezni a testvérük felé.
 

4. Ha a gyerekünk bocsánatot akar kérni, hallgassuk meg őt

Ha még komor, vagy dühösnek tűnik, fogadjuk el, hogy a bocsánatkérésnek még nem jött el az ideje, még nem lenne szívből jövő. Ezt mondjuk is el neki, hogy addig nem kell bocsánatot kérnie, ameddig nem gondolja úgy. Nem kérünk tőle olyat, amiben nem hisz, mert attól nem lesz jobb a helyzet.
 

5. Segítsünk a megoldásban is

Ha gyermekünk ötlet nélkül áll előttünk, segítsünk neki a helyzet megoldásában. Pl. építsük együtt újra a tornyot, ami miatt veszekedtek, vagy a testvér kapjon egy saját tornyot, amit ledönthet, vagy egyszerűen csak öleljék meg egymást.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: lightwavemedia / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja