SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Így tanítsuk meg a gyerekeinket bocsánatot kérni

Edina Dózsa [cikkei] - 2020-03-24
Most azonnal kérj bocsánatot! Skandáljuk naponta többször, ha kisgyerek van a családban. Pláne, ha több is van belőlük. A civakodás mindennapi, de vajon ez-e a legjobb mód arra, hogy elsimítsuk a problémákat? Elsimítjuk-e ezzel egyáltalán? Nem biztos.


Hogyan van értelme a bocsánatkérésnek?

Kezdjük az alapoknál és tisztázzuk, hogy mi is a bocsánatkérés lényege. Néha nekünk felnőtteknek sem megy tökéletesen, hisz nekünk is azt tanították, hogy bizonyos esetekben kötelező a bocsánatkérés. Kérdés nélkül. Amit nem vitatok, de a mikéntje sokkal fontosabb, mint maga a bocsánatkérés. A képlet egyszerű: értsük meg, hogy mivel bántottuk meg a másikat, lássuk be, ha hibáztunk és tiszta szívvel, a sértett fél helyzetét átérezve fejezzük ki sajnálatunkat. Ha mindezt nem magunkban vesszük át, hanem át is tudjuk beszélni, már sokkal többet tettünk az adott helyzet megoldásáért, mint gondolnánk. Ráadásul a jó példa ragadós, ha a gyerekek ezt látják otthon, maguk is így cselekszenek majd.


Mit rontunk el mi, szülők?

“Kérj azonnal bocsánatot” mondjuk szülőként a legtöbbször, ha a játék hevében a nagyobb fellöki a kisebbet, ha elveszik egymás játékát, ha a kicsi tönkreteszi a nagy lego várát, ha csúnyán beszélnek egymással, ha szemtelenek velünk, és sorolhatnám még reggelig a példákat. Ez az a pont, ahol hibázunk. Abban az érzelmileg túlfűtött állapotban lehet, hogy csemeténk elrebegi, vagy üvölti, vérmérsékletétől függően, hogy “bocsánat”, de biztosan nem azért mondja, mert azt érzi, hogy rosszat tett. Parancsot teljesít. Ráadásul ebben a helyzetben senki sem érzi jól magát, se aki bocsánatot kérő, se az, akitől kérte. Mindenki vesztesnek érzi magát.


Hogyan tudjuk megtanítani a gyereket jól bocsánatot kérni?
 

1. Tanítsuk meg beszélni az érzéseiről

Legyen ez az első és legfontosabb lépés. Legyen képes arra, hogy kifejezze, hogy mit akar, mire van szüksége, és ugyanezt egymással is meg tudják beszélni, és hallgassák is meg egymást.

Eleinte mindenképpen szükség van ránk, szülőkre, hogy végigvezessük őket ezeken a beszélgetéseken.
 

2. Mindenképp várjuk meg, ameddig a haragja csillapszik

Ha egy gyerek még dühös, akkor leginkább arra van szüksége, hogy valaki meghallgassa, megnyugtassa. Csak ezután kezdjünk bele a helyzet megoldásába.
 

3. Ha már megnyugodott, bátorítsuk őt arra, hogy hozza helyre a dolgokat a testvérével

A harag, amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan távozik is. Magunk is tapasztalhatjuk, hogy ilyenkor sokkal tisztábban látják a gyerekek a helyzetet és gyakran ők maguk is azt kívánják, bárcsak ne úgy történt volna a dolog. Ekkor segítsünk nekik abban, hogy ezt ki is tudják fejezni a testvérük felé.
 

4. Ha a gyerekünk bocsánatot akar kérni, hallgassuk meg őt

Ha még komor, vagy dühösnek tűnik, fogadjuk el, hogy a bocsánatkérésnek még nem jött el az ideje, még nem lenne szívből jövő. Ezt mondjuk is el neki, hogy addig nem kell bocsánatot kérnie, ameddig nem gondolja úgy. Nem kérünk tőle olyat, amiben nem hisz, mert attól nem lesz jobb a helyzet.
 

5. Segítsünk a megoldásban is

Ha gyermekünk ötlet nélkül áll előttünk, segítsünk neki a helyzet megoldásában. Pl. építsük együtt újra a tornyot, ami miatt veszekedtek, vagy a testvér kapjon egy saját tornyot, amit ledönthet, vagy egyszerűen csak öleljék meg egymást.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: lightwavemedia / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja