SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülinapi zsúrok régen és most - így szervezz bulit gyermekednek, ha nem akarsz egy vagyont költeni

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-29
Hol van már az az idő, amikor anyuék kirakták otthon a ropit, a mama sütött csokitortát, és mindenki sztoikus nyugalommal viselte, ahogy a meghívott tíz óvodás szétszedi a lakást? A szülinapi bulira ma már komplett iparág épült, ami valahol teljesen érthető, de kérdés: valóban bele kell a családnak roppannia anyagilag a gyerek hatodik születésnapjába?


Zsúrok a 90-es években

Nem volt ez mindig így. Gyerekkorunkban magától értetődő volt, hogy mindenki otthon tartja a szülinapi zsúrt. Télen-nyáron, kertes házban vagy panelban, nem számított. Az anyukák tortát sütöttek és káposztafejbe dugtak fasírtgolyókat fogpiszkálóval, a gyerekek gyilkososat játszottak. A kreatívabb szülők készültek valamilyen mókás vetélkedővel, ami mindenképp feldobta a hangulatot, de nem volt létkérdés. Mindig remek volt a program anélkül is.

Nem emlékszem, hogy valaha is ott maradtak volna a meghívott gyerekek szülei ezeken a bulikon, a hasonló korú testvérek részvétele azonban magától értetődő volt. Így a családok nyertek néhány szabad órát, minden gyerek jól szórakozott, és a vendéglátókat sem nyomasztotta a gondolat, hogy a gyerekeken kívül még néhány nagyjából idegen szülő szórakoztatása is az ő feladatuk.

Ma már kicsit máshogy látjuk a dolgokat – nem mindenki hagyja például a gyerekét szívesen egy szinte idegennél úgy, hogy az illetőnek tíz másikra is oda kell figyelni -, de attól még van, ami nem változik: azok a játékok, amelyek húsz éve érdekesek voltak a gyerekeknek, most is azok lesznek.
 

Buli ötletek alacsony költségvetéssel

 

Óvodáskor előtt

Óvodáskor előtt a szülinapi zsúr inkább szól a szülőkről, mint a gyerekekről. Nincsen ezzel semmi baj, jó program lehet összejönni hasonló családokkal tortázni és beszélgetni, de érdemes látni az esemény korlátait is.

Ennyi idősen bőven elég, ha áthívunk néhány családot, megkérjük őket, hogy hozzanak egy-egy doboz üdítőt és valamilyen rágcsálnivalót. Nyugodtan jelezhetjük azt is, ha nem szeretnénk sok apró kacatot kapni, és felvethetjük, hogy esetleg hozzanak közösen egyetlen ajándékot. Irányított program szervezésnek ebben az életkorban még nincs sok értelme.
 

Óvodásoknak

Az igazi bulizós időszak óvodában szokott kezdődni, rendszerint középső- vagy nagycsoportban. Bár egyre divatosabbak a játszóházas rendezvények, és érthető is, ha a szülők nem szívesen engednek be egy csapat ötévest az 50 négyzetméteres panelba, kis kreativitással remek programokat szervezhetünk magunk is.

Jó idő esetén, ha nincs kert, egy parkban vagy játszótéren is tarthatjuk a bulit.

Játékötletek óvodásoknak:

  • Célba dobás: egymásra állított kartondobozokat kell eltalálni, hogy leessenek, vagy lavórba dobálni a labdákat.
  • Buborékfújás: minden gyerek szereti, és hosszú ideig eljátszanak vele. Szerezzünk be óriás buborékfújót is!
  • Székfoglaló: klasszikus játék, mindig egyel kevesebb a szék, mint a gyerek. A gyerekek körbe szaladgálnak, amikor megáll a zene, igyekeznek leülni. Akinek nem jutott szék, kiesett.
  • Mi változott? Benti játék. A gyerekek körben ülnek, egy valaki kimegy. A szobában megváltoztatunk három dolgot, ezután a kint lévőt visszahívjuk, és ki kell találnia, mi változott.
  • Krumplifutam: A gyerekeknek egy kanálon egyensúlyozott krumplit kell eljuttatniuk A-ból B-be. Nagyobbak részére bonyolult akadálypályát építhetünk.


Iskolásoknak

Az iskolás korosztályt már egyre nehezebb lefoglalni, de nem reménytelen vállalkozás. Ha nem szeretnénk, hogy telefonnyomogatásba vagy videónézésbe torkolljon az esemény, megpróbálkozhatunk az alábbi ötletek valamelyikével, és a siker garantált lesz:

  • Pinata: spanyol nyelvterületről terjedt el a cukorkával teletömött állatkák szokása. Ti is vásárolhattok színes Pinata-figurát, amelyet felakasztotok egy fára, és ha a gyerekek szétverték, kiesik belőle a cukor.

Pinata

Kép: Monkey Business Images / shutterstock

  • Arcfestés: egy olyan program, amit még a nagyobbacska fiúk is élvezhetnek. Nagyobb gyerekeknek engedhetjük, hogy egymást fessék ki, kreatív alkotások születhetnek.
  • Lufi-csata: kellően meleg idő esetén töltsük meg vízzel a lufikat, és indulhat a harc (persze, csak a kertben).
  • Csoki kibontása késsel-villával: A becsomagolt szelet csokit késsel-villával kell kibontani, majd úgy is kell elfogyasztani (ez utóbbi már ritkán okoz gondot.)
  • Futóverseny összekötött lábbal


Egyéb tanácsok a szervezéshez

  • Nem kell túl sok vendég! Óvodás és kiskiskolás korban is bőven elég annyi meghívott, ahány éves a gyerek.
  • A meghívókat legjobb 3 héttel az esemény előtt szétosztani. Így a családok, ha szeretnék, még tudják eszerint alakítani a programjukat, és nem vész a feledés homályába sem a buli.
  • A meghívón adjuk meg az elérhetőségünket, és kérjük meg nyomatékosan a szülőket, hogy mindenképp jelezzenek vissza!
  • Azt is érdemes jelezni, hogy számítunk-e a szülők részvételére a bulin, illetve hogy a meghívás a testvérekre is kiterjed-e.

Kapcsolódó cikkeink:

Indexkép: Pressmaster / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja