SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne csak tegezni tanítsuk!

Családinet [cikkei] - 2005-11-01
A mai gyerekek esetében nagyon ritka az, hogy a családban bárkinek is úgy köszönjenek, hogy: "Csókolom!". Természetes, hogy tegezik a nagynéniket, nagybácsikat, nagyszülőket és még akár a dédszülőket is. Ebből érdekes helyzetek is szoktak születni, amikor a szülő úgymond tessékezi saját nagymamáját, míg gyermeke tegezi.

Az azonban semmiképpen sem jó, hogy a gyerek mindenkit tegez, mindenkinek csak úgy tud köszönni, hogy: "Szia!". Sok gyereknél tapasztalható, hogy az idős szomszédoktól kezdve a doktor bácsiig mindenütt mindenkit tegeznek. A szülőknek gyakran eszébe sem jut, hogy meg kellene tanítani a kisgyereket arra, hogy nem illik mindenkinek sziával köszönni. Sokan, pedig ezt egyszerűen aranyosnak tartják.

Aztán telik az idő, a kisgyerek egyre nagyobb lesz és ez a szokása nem nagyon változik. Sajnos a gyerek lepődik meg és kerül kellemetlen helyzetbe, amikor ezért néhány helyen rászólnak, hogy ezt így nem illik, vagy esetleg még ennél durvábban mondják. Ilyen esetben a gyereket kudarc éri és visszahúzódóbbá válhat. Főleg már egy iskolába kerülő gyereknek mindezekkel tisztában kellene lennie. Érthető módon nem minden pedagógus tartja aranyosnak, amikor sok gyerek tegeződve szól neki. Az iskolában a csak tegeződni tudó gyereket osztálytársai gyakran kinevetik, kicsúfolják, amit mindig mindenütt a pedagógus sem tud megakadályozni.

Akadnak szülők, akik azért sem foglalkoznak azzal, hogy a gyermekük kinek hogyan köszön, vagy szól, mert úgy gondolják, hogy mindezt a pedagógus majd megtanítja. Ez azonban több okból sem helyes. Egyrészt addig is emiatt kudarcélmények érik a gyereket, másrészt az elég magas iskolai követelmények mellett sokszor nehéz erre is időt szentelni. A gyerek állandóan kellemetlen helyzetbe kerülhet, ugyanis amikor valamit mondani kíván a nevelőnek, kijavítják, mert nem jól mondja, osztálytársai, pedig kuncognak rajta. A szinte csak tegeződve beszélni tudó gyerekek nagy része ennek hatására nem nagyon fogja kedvelni az iskolát. A kudarcélmények eredményeként kevésbé lesz aktív az órákon, bátortalanabb lesz a felnőttek körében.

A sok kudarcélményt természetesen el lehet és egyben érdemes is elkerülni. Célszerű már egészen kis korban elkezdeni tanítgatni a gyereket arra, hogy kinek mit és hogyan mondjon. Sok szülő akkora sikernek könyveli el, hogy gyermeke már tud köszönni, hogy ráhagyja, hogy mindenkinek sziával köszönjön. Fokozatosan érdemes megtanítani arra, hogy azért főleg idős embereknek ne így szóljon. Magyarázzuk el a kisgyereknek, hogy hogyan illik szólnia a felnőtteknek főleg az idősebbeknek.

Ha valamit helyesen mondott a gyerek, nyugodtan meg lehet dicsérni érte. Arra is érdemes ügyelni, hogy lehetőleg ne mások előtt javítgassuk ki a gyereket, mert ezt szintén kudarcként élheti meg. Beszélgessünk nyugodtan vele arról, hogy kinek hogyan illik köszönni és kinek, hogyan illik szólni. Azok a gyerekek, akik ezt már kiskoruktól kezdve megtanulják, és alkalmazni tudják, sokkal magabiztosabban viselkednek később még az iskolában is.

forrás: www.nevelesitanacsok.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja