SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megnyugvás a pörgős mindennapokban

Kéri-Kovács Zsuzsanna [cikkei] - 2018-10-06
Figyeltem az elmúlt napokban a gyerekemet, ahogy hazaértünk a bölcsiből. Egyes napokon zsizsgett, szaladt, vibrált, miután hazatért a közösségből. Máskor sírni kezdett és panaszkodott. Harmadnap bebújt a tolóajtó mögé és fél órán keresztül húzta-vonta a hatalmas ajtót.

Mindhárom viselkedés ugyanazt súgta nekem: Anya, elfáradtam.

Ekkor gondolkodtam el hosszabban a gyerekek mindennapjainak rendjéről. Mennyire tud a ma embere egyensúlyt teremteni tevékenység és pihenés között? Mennyire vagyunk képesek ezt saját életünkben és a gyermekeink mindennapjaiban elérni? Ha kicsit megállunk és figyelünk, észrevehetjük, mikor jelez a gyermek, hogy elég.

A pihenéshez és az alváshoz nyilvánvalóan kell az aktivitás, a másokkal való interakció. A pszichológusok is rendre arról beszélnek, hogy megfelelően ingergazdag környezetben tud egy gyermek megfelelően fejlődni. Időnként úgy tűnik, mintha manapság legtöbbünknek az okozná a kisebb fejtörést, hogyan illesszünk még egy heti tevékenységet saját vagy gyermekünk mindennapjaiba. 
Hozzászoktunk a pörgéshez. Mintha sokkal nagyobb erőfeszítést jelentene leállni, "semmit tenni", merengeni, elmélyülni. Pedig az aktivitás ideje alatt felgyűlt információk feldolgozásához elengedhetetlen a megnyugvás, leállás. Ez a megnyugvás és elmélyülés gyermekek esetében gyakran a legegyszerűbb szabad – tehát nem irányított – játék közben jön el. Amikor figyelme csak egyetlen dologra összpontosul, amikor eltűnik a körülöttük levő világ és a fókuszba annak a bizonyos kedvenc kisautónak a hátsó kereke kerül. Azon túl, hogy ez a tevékenység az információk feldolgozásának legjobb színtere, másfelől a kreativitás melegágya is. Időként nem ismerjük fel ezt a pillanatot és kirántjuk a gyermeket belőle. Pedig micsoda fontos dolog lelassulni. Kicsiknél talán könnyebben teremtődik ilyen nyugodt, elmélyült állapot.

Nagyobbak már könnyebben állítanak a szüleik elé azzal a felkiáltással, "Unatkozom." Ilyenkor aztán sok szülő azonnal előrukkol valami izgalmassal, holott ha kicsit még benne tudna maradni a gyerek ebben az állapotban, lehet, hogy valami kreatív, szuper dolog születne belőle. Vagy egyszerűen csak megnyugodna, megpihenne.

Fontos, hogy tudatában legyünk hát annak, hogy mi az, ami felpörgeti és mi az, ami lenyugtatja a gyerekeket. Ha képesek vagyunk minden napba nyugodt pillanatokat csempészni, már sokat teszünk azért, hogy gyermekünk kiegyensúlyozottabbá váljon.

Vannak a hetünknek olyan részei, amikor nem vagyunk mások számára elérhetőek? Amikor nem vesszük fel a telefont? Amikor úgy játszunk vagy beszélgetünk a gyermekünkkel, hogy nem zökkent ki minket a telefoncsörgés vagy egy megválaszolatlan üzenet? Nagyon nagy kihívás, nehéz megállni. Ha viszont képessé válunk erre, a gyermekeknek is jó példát mutatunk arra, hogyan lehet elmélyülten benne maradni a pillanatba.

Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor című könyve igen praktikus tanácsokkal szolgál a témában és széleskörű tervet vázol fel, hogyan egyszerűsítsük le családunk mindennapjait annak érdekében, hogy gyermekeink nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá váljanak.

Felhasznált irodalom: Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor. Kulcslyuk Kiadó, 2013
Indexkép: Flickr - merille

Kéri-Kovács Zsuzsanna


Kéri-Kovács Zsuzsanna
Gyermekpszichológus

Elérhetőségeim:

Telefon: 06-30/357-0307
E-mail: gyermekpsziche@gmail.com
Honlap: http://www.gyermekpsziche.hu

Magánrendelő: 1126 Budapest Beck Ö. Fülöp utca 4.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja