SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért ne alázd meg a gyereked, ha hisztizik

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-08-24
Szülőnek lenni nem egyszerű. Egy dackorszakos kicsi napi rendszerességgel állíthat komoly kihívások elé, amelyeken nagyon könnyű elbukni. Az mégis alapelv kellene, hogy legyen, hogy soha nem alázzuk meg a gyereket.

Egy klasszikus bolti jelenet

Egy kislány elejtette a müzliszeletét a zsúfolt szupermarketben, amelyet édesanyja ezután nem engedett neki megenni. A lány erre éktelen sivalkodásba kezdett, toporzékolt, sírt, mintha egy világ omlott volna össze körülötte. Az elhaladó nők közül többen együttérzően pillantottak az anyára – jelezni akarták neki, hogy érzelmileg vele vannak.

S ekkor odament egy idegen nő, és azt mondta a gyereknek: "Látod, hogy mindenki téged néz? Tudod, miért? Mert úgy viselkedsz, mint egy nagyra nőtt baba. Jobban vagy már, te sírós baba? Oá-oá! Ki kell talán cserélni a pelusodat?" Ekkor berúgta a müzliszeletet a legközelebbi polc alá, belenézett a kislány arcába, és hozzátette: "Fejezd be a bőgést, és viselkedj nagylány módjára. Most."

A kislány elhallgatott. Arcán még végigfolytak a könnycseppek. Amíg az ismeretlen nő elégedett arccal tovább tolta a bevásárlókocsit, ő csak ott állt, porig alázva.

A módszer látszólag hatékonynak bizonyult. A hiszti abbamaradt. Valami azonban mégsem volt vele rendben.
Egy felnőtt, egy elméletileg értelmes, érett személy kicsúfolta és pellengérre állította egy kisgyerek érzéseit. Azokat az érzéseket, amelyek lehet, hogy indokolatlanok voltak, és biztos, hogy nem a megfelelő módon voltak kifejezve, de léteztek, és az övéi voltak.

A gyerekek csúfolódnak. Valószínűleg mindnyájunkkal előfordult hasonló az óvodában, de ha a kortársaktól érkezett, és nem volt rendszeres, jó eséllyel nem is emlékszünk már rá. A felnőttől – szülőtől, tanítótól, vagy akár egy vadidegentől – érkező gúny azonban más. Az végigkísér az egész életünkön. Valószínűleg azért, mert a forrása egy tekintélyszemély, olyasvalaki, akiről egy kisgyereknek még magában sem lehet rossz véleménye.
Ha az ovistárs szekálja, lerendezheti magában annyival, hogy "Józsika buta", de egy ilyen korú gyermek nem fog hasonlót megfogalmazni az apjával vagy az óvó nénivel kapcsolatban. Ha a megszégyenítés felnőttől érkezik, biztos lesz benne, hogy az ő személyiségével és érzéseivel van a probléma.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy elfogadható viselkedés kiverni a nyilvános hisztit egy leesett müzliszelet miatt. Ám ha ilyen történik, két dolgot érdemes tudatosítanunk magunkban. Először is: a gyerek ilyenkor szenved. Szenved a rátörő, kontrollálatlan érzelmektől, szenved a szégyentől és a tehetetlenségtől. Másodszor: mi vagyunk a felnőttek. Reagáljunk példamutatóan, úgy, ahogyan tőle is várnánk. A csúfolódás pedig, még ha látszólag hatékony is, messze nem olyan viselkedés, amelyet szeretnénk, hogy eltanuljon tőlünk.

Indexkép: pxhere.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja