SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Művészetpedagógiával és zeneterápiával az egyszülős gyermekekért

Németh Noémi [cikkei] - 2017-12-15
Művészetpedagógiai projektet indít az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány egy norvég zeneterápiás alapítvánnyal együttműködve. A jövő év áprilisáig tartó "Egyedülálló vagy páratlan?" című projekt programjai az egyszülős családokra koncentrálnak és kiemelt hangsúlyt fektetnek azokra az egyszülős családokra, ahol fogyatékossággal élő gyerekeket nevelnek.

Ahol már nem is az egyszülőség a legnagyobb gond...

Azokban a családokban, ahol a gyerek valamilyen fogyatékossággal vagy tartós betegséggel születik, jóval nagyobb az esélye annak, hogy a szülők elválnak. Egyedülállóként nevelni egy – vagy több – gyermeket már önmagában is rendkívül embert próbáló feladat – ott azonban, ahol a gyermek valamilyen fogyatékossággal vagy betegséggel küzd, ott már nem is az egyszülőség a legnagyobb gond.

Ezek a gyermekek gyakran 0-24 órás felügyeletet igényelnek, így a szülő munkavállalása szó szerint lehetetlenné válik. Még ha anyagi szempontból megoldható is lenne a gyermekfelügyelet, speciális igényű gyermek esetében kevesen vállalják el a feladatot. A sérült gyermeket nevelő szülő nem sok segítségre számíthat és önhibáján kívül marad munkanélküli – ezek a családok a legtöbb esetben elképesztő szegénységben kénytelenek élni. Az érintett szülők azonban a nehézségek ellenére is hihetetlen lelkierővel küzdenek meg a mindennapi gondokkal, és óriási szeretetben nevelik gyermekeiket.

„Az egyszülős családok nagyobb szegénységi kockázattal, nehezebben élnek, mint a családok általában, ha pedig fogyatékossággal élő gyereket nevelnek, a többi egyszülős családhoz képest is jóval nehezebbek a mindennapok. Akár a munkavállalásra, akár a napi rutin kialakítására vagy éppen a pártalálásra gondolunk, ezek a szülők nagy hátránnyal indulnak, és hatalmas terheket cipelnek.” – mondta Nagy Anna, az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány vezetője.

Az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány 12 éve küzd azért, hogy eloszlassa a kialakult tévhiteket az egyedülálló szülőkről, aktív és egymást támogató közösséget hozzon létre, valamint segítséget nyújtson az érintetteknek - ott, ahol csak szükségük van rá. A tartósan beteg gyermeket nevelő egyedülálló szülők ezen a közösségen belül még komolyabb, hosszú távú segítséget igényelnek, ezért novembertől új projekt indult a megsegítésükre.


Egyedülálló vagy páratlan?

Az „Egyedülálló vagy páratlan?” címmel induló projekt elsősorban ezekre az egyszülős családokra koncentrál. A cél az ő életüket, nehéz helyzetüket fókuszba helyezni, valamint olyan közösségi és segítő tevékenységeket, rendezvényeket létrehozni, melyek a mindennapjaikban is segítséget jelentenek. A projekt egyik fontos eleme a művészetterápia illetve a művészetpedagógia, ebben egy norvég zeneterápiás alapítvány, a „Culture Breaks Borders” az Egyedülálló Szülők  Klubja Alapítvány partnere.
 

Zenével a befásultság ellen

Az ilyen kilátástalan helyzetbe nagyon hamar bele lehet fáradni. Művészet- és zeneterápiával azonban csodákat érhetünk el, s a terápiának a gyermekek mellett szüleik is aktív résztvevőjévé válnak majd. A szülő és gyermek közös zenélésének, az örömteli együttlét élményének hihetetlen pozitív hatása lehet azokra a családokra, ahol sokkal nagyobb szükség van egy kis önfeledt nevetésre, mint bárhol máshol.

A magyar és norvég alapítvány novemberben kezdte meg a kölcsönös tapasztalatcserét: a február első felében megnyíló egyszülős központban remélhetőleg már a norvég, jól bevált módszerekkel is találkozhatnak majd az egyedülálló szülők.


Te is segíthetsz!

Az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítványt szinte bármilyen problémával felkereshetik a magukra maradt szülők, akiknek – mint egy hazai közvéleménykutatás során kiderült - saját bevallásuk szerint a legnagyobb gondjuk a magány és az elszigetelődés. Nagyon fontos azonban az anyagi támogatás is – kiváltképp azokban a családokban, ahol az egyedülálló szülő sérült gyermeket nevel -, ezért bármilyen felajánlást szívesen vesznek és azonnal hasznosítani tudnak. Nemrég 800 kg-nyi tartós élelmiszer érkezett az alapítvány irodájába, melyet 50 rászoruló, nagy szegénységben élő család között osztanak szét.

Az alapítvány jóvoltából az egyedülálló szülők ingyenesen vehetik igénybe a pszichológusi vagy ügyvédi tanácsadást, mediáción vehetnek részt, segítséget kaphatnak a gyermekfelügyeletben, jelképes összegért táboroztathatják a gyermekeiket - idén nyáron 150 gyermek nyaralt a segítségükkel 3.000 Ft ellenében -, egyszülős közösségekhez csatlakozhatnak, játékokat, ruhákat, tanszereket csereberélhetnek más szülőkkel, de akár társat is találhatnak. Honlapjukon, az Egyszülő.hu-n hasznos cikkeket olvashatnak és ezen a felületen kérhetnek segítséget is.

Támogasd Te is munkásságukat, ha teheted: hazánkban 350.000 családot érint az egyszülőség problémája, így nagyobb szükség van az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány munkájára, mint gondolnánk.

Olvasd el ezt is: 350.000-en élnek hazánkban, mégis láthatatlanok: az egyedülálló szülők
 

Indexkép: Div_Iv / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja