SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A vizuális kreativitás komplex fejlesztő hatása

Bereczné Berényi Csilla [cikkei] - 2016-11-04
Pályafutásom során mindig nagy hangsúlyt fektettem az esztétikai nevelésre, a kreativitás fejlesztésére. Mai felgyorsult, elgépiesedett világunkban, az internet egyre szélesebb elterjedésének árnyékában fokozottan érzem ennek szükségességét.

Bereczné Berényi Csilla vagyok. Kálban a Százszorszép Napközi Otthonos Óvodában dolgozom óvodapedagógusként immár 29 éve. Óvodánk  öt gyermekcsoporttal működik,  hozzám, a Cseresznye csoportba 26 kisgyermek jár.

Pályakezdésem óta sokat változott a világ, változtak a szülők s velük együtt a gyermekek is. A felnövekvő nemzedék évről évre más és más kihívás elé állít minket, óvodapedagógusokat.

Hosszú évek óta vegyes életkorú gyermekek járnak csoportomba. Minden nevelési év elején, természetes módon rendeződik át csoportunk: a búcsúzó nagycsoportosok helyére szeptemberben kiscsoportosok érkeznek.

A több éves tapasztalat községünkben azt mutatja, hogy a gyermekek évről évre egyre nagyobb lemaradással, egyre ingerszegényebb környezetből érkeznek hozzánk, eltérő tapasztalatokkal, eltérő esztétikai élményekkel, meglehetős lemaradásokat mutatva.

A csoportomba kerülő gyermekek nagy része ingerszegény környezetből érkezik, nem ismerik, és nem tudják helyesen fogni a színes ceruzát, nem láttak még ecsetet és temperát, nem volt a kezükben gyurma, olló, ragasztó.

Óvodánk rugalmas napirendjébe jól illeszkednek a játéktevékenységben integráltan megjelenő alkotótevékenységek. A gyermekek a nap folyamán szabadon leülhetnek rajzolni, gyurmázni, festeni, ragasztani stb. Ehhez biztosítjuk a megfelelő helyet, lehetőséget és az eszközöket, melyek könnyen elérhető helyen a gyermekek rendelkezésére állnak, így szabadon szárnyalhat fantáziájuk, fejlődhet kreativitásuk.

Érzelmi biztonságot nyújtó, esztétikus, derűs környezetben segítem egyéniségük kibontakozását, éreztetem velük, hogy mindannyian értékes személyiségek.

Napi szinten ülök le velük az „alkotó sarokba”, ahol a kisebbeket szükség esetén tevőlegesen, a nagyobbakat inkább már csak szóbeli instrukcióval segítem egy-egy alkotás elkészítésében. Jó alkalom ez arra is, hogy a komplexitás elvében a készülő műremekhez kötött verset elmondjuk, a hozzá kapcsolódó dalokat elénekeljük, számoljunk, vagy egyszerűen csak jót beszélgessünk, vagy éppen csendben ücsörögve, elmélkedve alkossunk.

A mindennapos alkotó folyamattal kihasználom a vizuális kreativitás komplex fejlesztő hatását is, mely nagymértékben segíti a hátránykompenzációt, a felzárkóztatást.

- Képzelet, kreativitás, kifejezőkészség fejlesztése
- Az esztétikai érzékenység készségeinek alapozása, fejlesztése
- Alkotó kifejezés-a gyermek fejlettségének megfelelő mód és technika alkalmazásával
- A finommotorika,  az eszközhasználati készség fejlesztése

A gyermekek alkotókedvét mindig igyekszem új ötletekkel, javaslatokkal, inspiráló eszközökkel segíteni. Személyes példát nyújtva esztétikusan kialakított, a gyermekek fejlődésére  pozitív hatást gyakorló környezet kialakításával, úgy készítjük ünnepekhez, évszakokhoz, vagy jeles napokhoz kötött csoportszoba dekorációnkat, hogy ez irányadó legyen a gyermekek számára is, hiszen az igényesen elkészített és megkomponált környezet nemcsak a külvilágnak szól, hanem kifejezi belső igényességünket is.

Ezt az elvet képviselem faliújságunk elkészítésénél is.

Büszke vagyok arra, hogy a projektekbe tudatosan betervezett vizuális alkotások csoportunk faliújságán nem egyszerűen sorba vannak pakolva, hanem hétről-hétre egymásra épülve egy-egy hónap végére az elkészült gyermekmunkákból egy egységes,  nagy képet tudunk alkotni.

Mert higgyétek el, nincs is annál jobb érzés, mint amikor a szülők megállnak a faliújságunk előtt, kicsit elidőznek, majd azt mondják: „Milyen ügyesek voltak megint ezek a Cseresznyék!”


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Családi tragédia Győr közelében: karján a kisgyermekével lépett a vonat elé egy édesanya

Tragédia történt péntek este Győr-Ménfőcsanak közelében: egy édesanya, karján a gyermekével a vonat elé lépett. Az édesanya azonnal meghalt, a gyermek életéért a gyorsan kiérkező mentők küzdöttek, de nem tudták megmenteni – írja a MÁV-csoport Facebook-oldala.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja