SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért pisilnek be a gyerekek?

Családinet [cikkei] - 2015-02-02
Tudtad, hogy az ágybavizelés a harmadik leggyakoribb gyermekkori betegség? Bár a szobatisztává válás környékén elő előfordul, az öt éves kor után is jelentkező "baleseteknél" érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulni.

Az ágyba pisilés, hivatalosan ágybavizelés, még hivatalosabban enuresis nocturna alvás közben bekövetkező akaratlan bevizelést jelent. Kisgyerekek esetében a szobatisztává válás körül szinte természetesen előfordulhatnak ilyen balesetek. A még nem túl rutinos gyermek esetleg azt álmodja, hogy óriási szörnyek kergetik és nagyon megijed, vagy egyszerűen azt, hogy a WC-n ül, és máris megtörténhet a baj. Aggodalomra akkor adhat okot az éjszakai bepisilés, ha a kislányok az ötödik, a kisfiúk pedig a hatodik születésnapjukat is betöltötték, hiszen ekkorra a normál vizeletürítés és a vizeletgátlás általában már kialakul.

Ma Magyarországon mintegy 70-90 ezer gyerek szenved ebben a betegségben, ami így a harmadik leggyakrabban előforduló gyermekbetegség hazánkban. Előfordulási aránya hét éves korú gyermekeknél tíz százalékos, 12 éves korúaknál három százalékos és 16-20 éves kor között egy százalékos. Érdekessége, hogy fiúknál és elsőszülött gyermekeknél jóval gyakrabban fordulnak elő ezek a problémák.

Bár az éjszakai ágybavizeléssel kapcsolatban elterjedt az a tévhit, hogy kizárólag pszichiátriai eredetű okokra vezethető vissza, azonban ez csak az esetek 10 százalékára igaz. A megbetegedések nagyobb hányada ugyanis inkább szervi eredetű. 

A leggyakoribb okok tehát a következők lehetnek:

•    Pszichés eredetű: Ilyenkor a kiváltó ok a gyermek pszichéjét ért trauma, például családban történt haláleset, válás, költözés, kistestvér születése és egyéb, a közvetlen környezetben fellépő probléma.

•    Agy és a húgyhólyag közötti kapcsolat: Ilyenkor az agy nem reagál megfelelő módon a húgyhólyag jelzéseire, mert a két szerv közötti reflexkapcsolat még nem alakult ki.

•  A hormontermelődés zavarai: Az egyik leggyakoribb ok a vizelet mennyiségét szabályozó rendszer zavara, amikor az ezért felelős hormon a vazopresszin, a szükségesnél kisebb mennyiségben termelődik. A vazopresszin feladata az lenne, hogy csökkentse az éjszakai vizelet képződését, ennek hiányában viszont húgyhólyag túlságosan gyorsan megtelik.

•    Fejletlen húgyhólyag: Ez az elváltozás lehet veleszületett rendellenesség, de lehet szerezett betegség is. Ilyenkor a húgyhólyag befogadó képessége nem elég nagy, ezért a gyermek nem képes a normál mennyiségű vizelet tárolására.

•    Húgyúti gyulladás: Gyakori kiváltó ok, azonban ebben az esetben az ágybavizelés csak átmeneti. A fertőzés leküzdése után ez a kellemetlen tünet is eltűnik.

•    Egyéb tényezők: Más betegségek, mint a székrekedés, a paraziták okozta fertőzések és a hüvelygyulladás tüneteként is megjelenhet.

•   Rossz szokások: nagy mennyiségű délutáni és esti folyadék bevitel és a késői lefekvés miatt is kialakulhat.

•  Gyakran előfordul, hogy több fent említett ok együttesen eredményezi az ágybavizelést.

Ha korábban valamelyik szülő szintén szenvedett éjszakai bepisiléstől, úgy 40 százalékos a valószínűsége annak, hogy a gyermeknél is kialakul majd ez a betegség. Ha viszont korábban mindkét szülőt érintette, úgy az ágyba vizelésre való hajlam már 70 százalékra emelkedik.

Ha tehát a csemete elérte a kritikus kort és még mindig előfordulnak „a balesetek”, érdemes szakemberhez

Forrás: Bethesda Gyermekkórház

Forrás: egeszseg.hu
Kép forrása: pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja