SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az óvodaválasztás általános szempontjai

Családinet [cikkei] - 2014-04-08
Évről évre elérkezik tavasszal az óvodai beiratkozások időpontja, amikor sok szülő életében először találkozik az intézményválasztás kérdésével. Az első gyermekes édesanya még azt sem tudja milyen szempontokat kéne figyelembe vennie miközben arról kell döntsön kikre bízza ezután alig három éves szeme fényét.

A jó megközelíthetőség

Előfordul, hogy nem csak egy óvodát, sokkal inkább egy bizonyos óvodát választanánk gyermekünknek, amely sajnos nincs lakóhelyünk közelében. Nem árt alaposan, részletekbe menőkig átgondolnunk, vajon bírni fogja-e gyermekünk az 1 órás oda-, 1 órás visszautat, ha nem a lakóhelyünk körzetébe tartozó oviba járatjuk. Át tudjuk-e úgy szervezni a napirendjét, hogy este korán lefekhessen? Az előbbiek fontosak, hiszen a hajnali kelés bizony megviseli a gyerekeket. És vajon mi magunk tudjuk-e hosszú távon vállalni a sok-sok utazással, kényelmetlenséggel járó tortúrát? Érdemes ezeket a szempontokat alaposan átgondolni a döntésnél.

Milyenek az óvónénik?

Ha van fontos szempont az óvodaválasztásnál, akkor az óvónő személye az. A legrosszabb helyet is mesebeli tündérkertté tudja varázsolni egy jó óvó néni – és fordítva. A nyílt napokon általában minden óvónő kedves a szülőkkel, válaszol a kérdésekre, szeretne jó benyomást tenni. Sokkal többet elárul az óvónők és gyerekek viszonyáról, hogy például hogyan beszélnek a csoportban a gyerekekkel, türelmesek-e velük, végighallgatják-e őket. Figyeljük meg, hogy a csemeték bátran fordulnak-e kéréseikkel, kérdéseikkel a pedagógusok és a dajka felé.

Mekkora a csoportlétszám?

Egy állami óvodában általában 3-6 óvodai csoport működik. Alacsonyabb létszám esetén több figyelem jut egy gyermekre, ez mindenképp előnyös.

Milyen a csoportösszetétel?

A homogén csoportban eredményesebb a fejlesztés, hiszen nagyrészt azonos életkorú gyermekekkel foglalkozhat a pedagógus. A vegyes életkorú gyermekek csoportjában a szociális érzékenység, az egymásra való odafigyelés kap nagyobb hangsúlyt.

Milyen a csoport, valamint az óvoda felszereltsége, az udvara?

Noha tetszetős egy gazdagabb felszereltségű intézmény, ez még nem garancia arra, hogy színvonalasabb fejlesztés is folyik ott, ha a pedagógusban nincs meg a kellő motiváltság. Az udvaron esetleg szemrevételezhetjük, hogy mekkora lehetőség van a szabad mozgásra, füvesített-e, kellően biztonságosak-e a kinti játékok.

Milyen gyakorlat szerint végzik a beszoktatást?

Vannak olyan intézmények, ahol örömmel veszik a szülő aktív jelenlétét a fokozatos, szorongás-mentes óvodai beszoktatás érdekében, mások inkább a „mélyvizet” részesítik előnyben, ahol az első perctől ott kell hagyni a gyermeket. Ez utóbbi gyakran sok sírással, lelki megrázkódtatással jár együtt, mely egy érzékenyebb lelkű gyermek számára rendkívül megterhelő lehet. A kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében erről is érdeklődhetünk előre a kiszemelt óvodában.

Van-e tapasztalatuk speciális igényű gyermekekkel

Sokan nem gondolnak erre a szempontra, de sajnos nagyon sok család életét nehezítette már meg egy váratlanul jelentkező ételallergia, vagy cukorbetegség. Nem mindegy, hogy erre hogy reagál az adott intézmény, hogyan állnak egy diabéteszes gyermekhez, vagy egy liszt- esetleg tejmentes diétához, vagy mogyoróallergiához; most találkoznak vele először, vagy jár ilyen gyermek az intézménybe, tudják-e mi a teendő sürgős esetekben.

Ha érdekelnek az alternatív oktatási lehetőségek, olvasd el erről szóló írásunkat. 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja