SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Objektíven a gyermekek viselkedéséről, avagy a videotréning módszer bemutatása

Családcentrum Alapítvány [cikkei] - 2014-04-29
Gyakran tapasztaljuk pl.: az óvodában vagy az iskolában "panaszkodnak" a gyermekünkre, hogy szemtelenül viselkedik, nem fogad szót, bántja a többieket, stb. holott otthon vagy a játszótéren soha nem tapasztalunk ehhez hasonlót. Vajon, hogy lehet ez? Mi történhet ilyenkor? Ezekre a kérdésekre ad objektív választ a videotréning módszer, mely egy rövid, intenzív, segítő-fejlesztő eljárás.

A videotréning módszerével a magyar szakemberek 1994-ben ismerkedtek meg. 1998-ban alakult meg a Magyar Videotréning Egyesület, ami azóta is fellegvára a videotréning módszer alkalmazásának, melynek középpontjában a kommunikáció és az ezzel kapcsolatos megnyilvánulás, kölcsönhatás áll, mégpedig olyan szóbeli és nem szóbeli kommunikációs készségek fejlesztése által, mely a pozitív kölcsönös viszony kialakulását segíti elő.

A videotréning során a kliens lehetőségeit, erősségeit keressük, elfogadva és megértve azt, ahogy az adott helyzetekhez alkalmazkodni képes. Mindig azt feltételezzük, hogy a felnőttek minden élethelyzetben a lehetőségeikhez és az adott körülményekhez képest a legjobbat teszik a gyermekek és a fiatalok számára. Fejlesztő és egyben terápiás hatással bírhat, amikor a felvett rövid videórészletek közül a jól sikerült pillanatok megállításra kerülnek, és ismételt visszanézése a kívánt viselkedés rögzüléséhez vezethet. A videót többször is meg lehet állítani, vissza lehet tekerni, sokadszorra is meg lehet ugyanazt nézni, ugyanis csak így lehet mélyebben megérteni az egyes kommunikációs folyamatokat, és azok jelentőségét, elősegítve ezzel a hatékony segítségnyújtást pl.: a szülők és a gyermekeik számára.

A kliensekkel először mindig megbeszélés tárgyát képezi a felvételek használatára vonatkozó szabályok betartása. Az együttműködés kezdetekor a kliensek és a videotréner mindig írásban állapodnak meg a videófelvételek felhasználásának lehetőségeiről, majd ezt követően indulhat a közös munka. Az előre megbeszélt időpontban a videotréner találkozik a családdal, s a család kérésének megfelelő „problémahelyzetet” videókamera által rögzíti. Ezután a videotréner elvégzi a felvett filmrészletek elemzését és felkészül a kliensekkel való beszélgetésre a következő héten - ez a videotréning leglényegesebb eleme. Így a kliensek felismerhetnek olyan dolgokat, amelyeket korábban nem tudtak, és ez hozzásegítheti őket ahhoz, hogy mindennapjaikban változtatni tudjanak. A módszer legfontosabb része, amikor a videotréner beszél a kliensekkel a jó kommunikáció alapelveiről a kiválasztott felvételek segítségével. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy nem az a feladata, hogy megértse a kliens gyermekeihez való viszonyát, és hogy a szülőket új viselkedésre tanítsa, habár a kiválasztott részek közös visszanézése és a kommunikációs elemek megfigyelése az eszköz. Csak úgy lesz a videotréner és a kliensek közötti együttműködés hasznos, ha a videotréner segít tudatosítani a kommunikációs elemek jelentőségét, amikor a kliensekkel közösen beszélnek arról, ami a felvett videófelvételeken látható, hallható, amit azzal kapcsolatban éreznek. Ezeken túl a felvételek segíthetnek jobban megismerni, megérteni a gyermek fejlettségi szintjét, magatartását, viselkedését, személyiségét, szándékait, ugyanakkor ezek a konzultációk egyaránt hasznosak lehetnek a kliensek saját szempontjából is, melyek mind kiindulópontjai lehetnek a közös beszélgetéseknek: a gyermekek helyzetéről, a szülők életéről, a szűkebb és a tágabb környezettel kapcsolatos kérdésekről stb.

Somogyi Tímea - szakvizsgázott okleveles gyógypedagógus, logopédus tanár és terapeuta, családkonzulens, mediátor, videotréner

Mit tehetünk, ha kiderül, gyermekünk különböző helyzetekben más-más módon viselkedik?
Lehet, hogy míg otthon szófogadó, kissé visszahúzódó, addig az óvodában vagy az iskolában agresszív és provokálja csoporttársait.
De ezt ki hiszi el egyértelmű bizonyíték nélkül? Ebben a helyzetben is segítségünkre lehet a videotréning.

Fotó: PublicDomainPictures - pixabay

Családcentrum Alapítvány


Családcentrum Alapítvány
Több, családokat érintő szakterület

Elérhetőségek:
Cím: Családcentrum Alapítvány
1148, Budapest, Kaffka Margit utca 1/C
Telefon: 06-30/851-39-49
Honlap: http://www.csaladcentrum.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Mi történik? Több mint 120 iskolában van bombariadó az országban

Csütörtök reggel bombariadókat jelentettek több budapesti és később vidéki iskolából is, miután fenyegető e-maileket kaptak az intézmények. Az érintett iskolák között vannak csepeli, óbudai és újpesti intézmények, valamint a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium, illetve a Zrínyi Miklós Általános Iskola is.

Családi tragédia Győr közelében: karján a kisgyermekével lépett a vonat elé egy édesanya

Tragédia történt péntek este Győr-Ménfőcsanak közelében: egy édesanya, karján a gyermekével a vonat elé lépett. Az édesanya azonnal meghalt, a gyermek életéért a gyorsan kiérkező mentők küzdöttek, de nem tudták megmenteni – írja a MÁV-csoport Facebook-oldala.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja