SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mivel kezdd a pénzügyi nevelést?

Himer Csilla [cikkei] - 2013-03-06
Ezt a kérdést feltettem már egy párszor, és általában az önbizalom erősítésével, pontosabban megtartásával, vagy újra előhívásával hozakodtam elő. (Fogok még majd most is.) Egyszer azonban egy tréning kapcsán is feltettem ezt a kérdést, és ahogy elkezdtek szállingózni a jelentkezők e-mailjei, rá kellett jönnöm, hogy van itt valami, ami talán még ennél is fontosabb, mert a gyerek önbizalmának is az alapját képezi. (És érdekes módon erről szeret megfeledkezni az összes pénzügyi nevelési vagy éppen gyerekpénzügyi tanácsadó.)
Hogy hol van a titok nyitja, az mindjárt kiderül.

Az az egy titkos hozzávaló:

Sok szó esett már itt arról, hogy a pénzügyi nevelésnek az alapja a gyerek egészséges önbizalma, és arról is írtam már, hogy akkor tudod igazán jól megtanítani neki a pénzzel való helyes bánásmódot, ha Te magad is jó példát mutatsz neki.

A válaszadók leveleinek többségében visszatérő momentumként az volt, hogy már teljesen elmérgesedett a viszony szülő és gyerek között (ez általában tinikre jellemző), vagy éppen már most sem tudja a szülő kordában tartani a gyereke igényeit, ami természetesen a nagy tömegben intézett vásárlások során manifesztálódik leggyakrabban, egy kiadós hiszti formájában (kisebbek esetében). Ez elgondolkodtatott. Ugyanis a szülő-gyerek kapcsolatra is igaz az, amit a párkapcsolatok ürügyén már szintén tárgyaltam máshol...

A pénz olyan, mint a lakmuszpapír: pontosan jelzi, hogy milyen a kapcsolatotok kémiája.
Himer Csilla
pénzpedagóus, pénzügyi coach


Sajnos, ha a gyerekkel is egyfolytában a pénzről vitatkozol, akkor tulajdonképpen nem a pénz miatt vitatkoztok, hanem amiatt, mert köztetek nem stimmel valami. Kisebbeknél ez általában kimerül abban, hogy nem jól értelmezi a szülő a gyerek jelzéseit, nagyobbaknál pedig kifejezetten önállósági törekvések, hatalmi szóval kezelése miatt szokott így történni. Azonban egy valami biztos: akármi legyen is a tényleges ok, az abból származik, hogy valami nem működik kettőtök között. Pontosabban ez a valami a szülő-gyerek kapcsolat.

A szülő és a gyerek közötti bizalom:

Valamilyen oknál fogva időlegesen, vagy csak bizonyos ügyekben, de megrendült a kettőtök közötti bizalmi viszony. Ez pedig mindenre kihatással van: kezdve a gyerek önbizalmától, egészen a kettőtök közti kommunikációig.
A gyerek világának sarokköve, hogy apu és anyu szeretik egymást. (Igen, ez bármitől fontosabb egy gyereknek!) Ha apu és anyu veszekednek, a gyerek már ki akar futni a világból, mert úgy érzi, az végérvényesen elromlott. Mintha kifordult volna a sarkaiból a világ. Rosszabb esetben attól tart, hogy ő rontott el valamit, és ezért veszekszenek. (Általában emiatt élik meg olyan rosszul a gyerekek a szülők válását is, még akkor is, ha a gyerek már esetleg felnőtt korú.) A világ akkor stabil, ha a számára érzelmi hátteret nyújtó két legfontosabb ember egyetlen, megbonthatatlan egységet képez. (Mert, hogy az ő számára érzelmileg a szülők egy egység - csak két testben.) Már itt adjátok a példát arra, hogy hogyan kell szeretni.

Csak ezután következik...

az, hogy a gyereket szeressék a szülei. Mert akkor tudja, hogy ő egy szerethető lény. Ez a másik tényező, ami stabilitást ad neki, és ezzel erősíti a magába vetett hitét is. Szerethető vagyok, tehát jó vagyok, akkor bármire képes vagyok.



A coach (köz)beszól:
Gyereklogika - mondják erre sokan. Biztos?
Próbáld ki a párkapcsolatodban, figyelj arra, amikor esetleg a párod rosszabb passzában valami olyat mond, ami Téged vagy a teljesítményedet lekicsinyli! Mit érzel? Tudod, hogy haragjában mondta a párod amit mondott, mégis Te rendülsz bele, és értéktelennek érzed Magad. Valahol legbelül még akkor is, ha pasi vagy...


Márpedig egy szeretetviszony a teljes bizalmon alapul. Azon, hogy olyan mélységeimet tárom fel a személyes intimszférámnak, amelyet senki másnak - és ezzel kiszolgáltatottá teszem magam. (Tisztes veszekedések során ezzel az intiminfóval tudjuk egymást úgy megbántani, hogy ihaj.) Ezért kell nagyon észnél lenni, amikor dühösek, idegesek vagyunk: bizony sokszor észre sem vesszük, amikor nekünk, felnőtteknek akár a gyerekünkkel szemben is kicsúszik valami olyan a szánkon, amivel igencsak megbántjuk a gyerkőcöt. (Pl. a "Hogy lehettél ilyen ügyetlen/nyámnyila/figyelmetlen, stb.?" - amikor eddig azt hitte, hogy pont Te, az apja/anyja, Őt tartottad a világ legszebb, legjobb, legokosabb, legügyesebb, stb. gyerekének?) Ha ezeket a mondatokat nem követik olyan tettek, újabb mondatok, amelyek feloldják ezt a szituációt a gyerekben, akkor sütheted a bizalmi viszonyt, és már csak azért is ellenkezni/hisztizni/lázadni fog (életkornak megfelelően).
 
Szóval, mielőtt teljes erőből nekifognánk a gyerekedet megnevelni pénzügyileg, nem árt próbára tenni a közözöttetek fennálló bizalmat.

Bizalomteszt:

Ehhez annyi kell, hogy kitalálsz egy "nemszeretem" helyzetet a gyereknek, és ezt elmondod neki. (Pl. kisiskolásoknál lehet az is, hogy osztályfőnöki intőt kaptál, a nagyobbaknál meg azt, hogy tanulás helyett hagyta magát rábeszélni a haverjai által, és inkább moziba ment.) Aztán megkérdezed, hogy ha már ilyen, előtted érthetően kínos helyzetbe került, akkor ezt kinek mondaná el, kitől kérne segítséget? Érdekes válaszok születhetnek, úgyhogy Te is legyél felkészült egy-egy kiadósabb érzelmi gyomrosra!
Ha ezen túl vagytok, akkor kérd meg a gyereket, abba képzelje bele magát, hogy valahogy mégis kénytelen bevallani mi történt, és akkor hogyan mesélné el ezt:

  • Neked
  • a párodnak
  • a tesónak
  • a nagyinak
  • a tanító néninek/tanár néninek/kedvenc tanárának (csak remélni tudom, hogy van ilyen neki), stb.

Három verziónál többet ne kérj tőle, mert biztos, hogy ráun! Neked viszont lesz összehasonlítási alapod, hogy mennyire őszinte veled a gyerek.

FIGYELEM!!! Mindez csak akkor játszható le nyíltan és őszinte körülmények között, ha a gyereket előtte biztosítod arról, hogy ez játék, tehát következmények nélküli dolog! Vagyis szülőként megsértődni, pukkadozni, mártírkodni, a gyerekben lelkiismeret-furdalást kelteni nem ér!

Ami viszont kötelező...

az, hogy levond a tanulságokat! Megtenni néhány bizalomerősítő lépést...

Tetszik? Oszd meg! Kritizálod? Kommentáld! Csak egyet ne tegyél: ne legyél közömbös!

Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja