Miért maradnak le a diákok már év elején?
Családinet [cikkei] - 2013-01-11
Azt gondolnánk, hogy ha gyermekünk elkezdi az iskolát szeptemberben, akkor "tiszta lappal" indul, tele energiával, és úgy gondoljuk, hogy most sokkal jobban fog tanulni, mint tavaly.
Ennek ellenére, mikor megkapja az első jegyeket a kisdiák, furcsán nézünk az ellenőrzőre, mivel nem a legjobb jegyet kapja. Ekkor felmerülhet a kérdés bennünk, hogy: de hiszen most kezdte az iskolát, és még alig tanultak valamit, de máris rossz jegyeket szerez? Akkor mi lesz később?
Ennek ellenére, mikor megkapja az első jegyeket a kisdiák, furcsán nézünk az ellenőrzőre, mivel nem a legjobb jegyet kapja. Ekkor felmerülhet a kérdés bennünk, hogy: de hiszen most kezdte az iskolát, és még alig tanultak valamit, de máris rossz jegyeket szerez? Akkor mi lesz később?
Mi lehet az oka annak, hogy már év elején elakad a tanuló és nem érti a tanultakat?
Sokéves tanítási és korrepetálási tapasztalat alapján az, hogy nem azzal az évfolyam anyagával van a probléma amit éppen tanul, hanem egy - vagy akár több - korábbi évfolyam anyagával.
Ezt be is bizonyította az 2012 nyarán készült Tantaki pótvizsga felkészítő program, aminek a keretében kiderült, hogy a diákok sokkal korábbi anyagokból voltak lemaradva. Például az egyik diák 5. osztályos matematikából bukott meg, de még a szorzótáblát sem tudta, tehát a 2. osztályos tananyaghoz kellett visszamennie és bepótolnia a hiányosságokat.
Tehát miért maradnak le a diákok már a tanév elején?
Azért, mert az előző évben már felszedtek némi lemaradást, hiányosságot, és azt nem pótolták például a nyári szünetben. És ha úgy kezdjük el a tanévet, hogy néhány dolgot nem értünk, akkor bizony a következő tananyagokat sem fogjuk tudni teljesen megérteni.
Például, ha valaki nem teljesen tanulta meg a szorzótáblát, akkor nem fogja tudni megoldani az egyenleteket sem, mivel rosszul fog számolni. És hiába magyarázzuk neki az egyenleteket, ha ő már a szorzótáblánál van elakadva.
Mi a megoldás?
Természetesen az, hogy visszamegyünk az anyagban oda, ahol elakadt, és bepótoljuk azt a témakört, amit nem értett meg a gyerek. Csak ezek után haladunk tovább.
Ha ezt a szabályt betartjuk, akkor az iskolakezdés és a tanév eleje már nem lesz olyan fájdalmas, és nem születnek rossz jegyek.
Hogyan pótoljuk be a lemaradást?
Ha Te, mint szülő felismerted, hogy gyermekednek egy vagy akár több évre visszamenő hiányosságai vannak egy-egy tantárgyból, akkor több megoldást is választhatsz ennek megszüntetéséhez és a hiányzó tudás pótlásához. Taníthatod akár Te is, ha van rá elég időd és energiád. Vagy elküldheted gyermeked/gyermekeid magántanárhoz - még ha nem is fog eleinte rajongani az ötletért, hidd el, megéri!
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid
A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán
Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.
Közösségi hozzászólások: