SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Malacpersely, takarékbélyeg - nosztalgia vagy reneszánsz? 2. rész

Himer Csilla [cikkei] - 2011-05-02
Néhány hete írtam arról, hogy megengedheted-e Magadnak azt a luxust, hogy Pató Pál módjára viselkedj a gyereked pénzügyi nevelését illetően. Aztán csak gyűltek a kommentek, és végül a takarékbélyegeknél kötöttünk ki. Aztán azzal az ígérettel búcsúztam a kommentkartól, hogy előveszem a takarékbélyeget egy post erejéig. Ígéret szép szó, és szokásom, hogy meg is tartom. Úgyhogy itt van a 2. rész is. Most már tényleg a takarékbélyeggel...
Malacpersely, takarékbélyeg - nosztalgia vagy reneszánsz? 2. rész

Újabban sokan nosztalgiáznak a gyerekkori emlékeik fölött. A neten sorra jelennek meg a fotók, és a videók a régi reklámokról, plakátokról, előkerülnek az úttörő zsebkönyvek, a szocialista nagyipar műremekei, stb. Többek között a takarékbélyeg-gyűjtő lapról is van ilyen szösszenet, ld. a mellékelt fotót.

takarekbelyeg

Ki emlékszik még a gyerekkora pénzügyi nevelési eszközeire?

Emlékszel még arra, hogy mivel próbáltak rávenni gyerekkorodban arra, hogy megtanulj helyesen bánni a pénzzel? Na, ha netán nem, akkor most segítek egy kicsit. A végén meg majd eldöntöd, hogy most csak nosztalgiáztunk a gyerekkor fölött, vagy éppen ma is a reneszánszukat élik ezek az eszközök.

Takarékbélyeg

Nosztalgia - muszáj megkérdeznem, mert fúrja az oldalam: Te hogyan gyűjtöttél a takarékbélyeges lapban? Teleragasztgattad bélyeggel, aztán amikor beváltottad, akkor mit csináltál a pénzzel? Én emlékeim szerint azonnal elvertem. Mert a legtöbben biztosan nem bringát vettünk belőle, az tutti. Sajna a takarékbélyeg is, akárcsak a malacpersely anno amolyan l’art pour l’art takarékosságra adott csak alkalmat. Így aztán nem is nagyon tanultunk belőle semmit, max azt, hogyan lehet kifejleszteni magunkban a dorbézoló pénzügyi személyiségtípust (azt, amelyik először gyűjt, mint a hörcsög, de csak azért, hogy utána egyszerre verjen a fenekére az egésznek).

Reneszánsz - nem egészen ilyen formában, de hasonló elven működik manapság rengeteg olyan bankszámla van, amit a bankok kimondottan a gyerekeknek kínálnak. Ezen a bankszámlán gyűjthetik a gyerekek a félretett pénzüket. A takarékbélyeggel ellentétben azonban már korán meg kell tanulniuk azt is, hogy ennek a takarékossági formának bizony költségei is vannak, és azt az ő összegyűjtött pénzecskéjükből vonják. Mert hogy számlavezetési díjat azt vonnak. (Mondjuk, kultúráltabb bankoknál az a szokás, hogy a gyerek örömét nem veszik el ilyen földhöz ragadt hívságokkal, és a szülők számlájáról emelik le a gyerekszámla, vagy juniorszámla díját is. Azért kisebb gyerekeknél az még jobb. Egy gyereknek elég lelombozó, hogy ő takarékoskodik, mégis valaki elvesz a pénzéből. Amiért tulajdonképpen nem is nagyon kap semmit, hiszen a bankszámlák kamata alapból röhejes, de ezeké a juniorszámláké meg főleg. És hogy töktörvényes legyen, hát ebből is vonják a 16% forrásadót…) Ha havonta rendszeresen takarékoskodik,  vagyis rak valamennyit a számlára, és elérnek egy bizonyos összeghatárt, akkor kapnak egy matricát, bont, kupont, akármit, amit ráragaszthatnak egy gyűjtőlapra. (Na, itt köszön vissza a takarékbélyeg, de csak ennyiben, és nem többen.) Ha kellő mennyiségű matrica gyűlt össze, azt a gyerek beválthatja bizonyos tárgyjutalmakra. Hogy ez most haladóbb konstrukció-e, mint a takarékbélyeg volt, azt döntse el mindenki maga. De lehet, hogy valakinek furán jön ki, hogy takarékoskodom, minél többet, annál drágább ajándékra válthatom a matricáimat. Vagyis a vágyott, kinézett dolgot is megszerzem, de a pénzem is megmarad. (Nekem itt egy kissé sántít a pedagógiai cél.) Úgyhogy hacsak nem rögtön az MLM bónuszrendszerét akarjuk szemléltetni a gyereknek, ennek a matricázásnak, kuponnak, bonnak nem sok értelme van.

Még egy gondolat a juniorszámlákhoz. Most már nem kell 14 évesnek sem lenni ahhoz, hogy a gyerek kapjon a számla mellé egy bankkártyát is. Ha hatévesen nyitsz neki ilyen számlát, akkor már hatévesen is lehet bankkártyája. (Ugyanúgy, mint személyije.) Én a magam részéről a bankkártyát csak akkortól javaslom, amikor a gyereknek már önálló, saját költségei is lesznek. Ha csak annyi az összes költése, hogy az iskolai büfében csokit, meg rágót vesz magának, arra felesleges a bankártya. Arról nem is beszélve, hogy a kisebbek imádnak gombokat nyomogatni, kütyüket kezelni – és sokuknak a bankautomata is az. Így aztán hamar lemerülne a bankszámla, és ugrana a félretett pénz. Még nem nagyon találná a kapcsolatot a félretett és az elköltött pénz között. Ezért jobb, ha a kicsiknek fizikailag is keresztül megy a kezén a pénz, mert akkor látja, érzi, megfogja, és az a valós, az igazi.

Saját költség meg általában középiskolás kortól szokott lenni: pl. buszbérlet, önállóan befizetett menza, no meg persze a mobil feltöltő kártyája. Innentől érdemes azon is elgondolkodni, hogy a gyerek a zsebpénzét is bankszámlára kapja.

De a zsebpénz egy külön téma. Mondjuk jövő hétre... Shift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.

Malacpersely, takarékbélyeg és társai - nosztalgia vagy reneszánsz? 1. rész
Malacpersely, takarékbélyeg és társai – nosztalgia vagy reneszánsz? 3.rész

Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja