Jó-e a gyerekeknek a válás?
Ismerünk gyerekeket, akik a családi feszültségekre pszichoszomatikus betegségekkel reagálnak - mint például asztma - , olyanokat, akik félnek a szüleik civakodásától, olyanokat, akik nem tudják ugyan mitől félnek, de nem érzik magukat jól otthon, szoronganak, viselkedészavaraik és tanulási nehézségeik vannak, amelyek a szülők kapcsolatára vezethetők vissza.
Felelősséggel
A válást fontolgató szülők nehéz döntési helyzetét megnehezíti a gyermekeik iránt érzett felelősség. Az ő érdekükben törekednek az együtt maradásra, ám amikor már csak szenvedést jelent a házasságuk, szeretnének szabadulni. Vannak, akik inkább vállalják a szenvedést a gyerekekért, azonban ez az önfeláldozó gesztus nem sok jót hoz a gyermekük számára. Egy gyermek sem kér abból, hogy a szülő mártírként feláldozza érte az életét – vagy rá hivatkozva képtelen változtatni az életén. Sajnos kétségtelen tény, hogy kisebb-nagyobb mértékben megsínylik a gyerekek a válást – sajnos ez elkerülhetetlen – azonban, ha rendeződnek a dolgok, kialakul a kapcsolattartás, megtörténhet, hogy mindkét szülőjével szorosabb kapcsolat alakul ki, mint korábban volt. Például a sokat dolgozó édesapa a láthatások során sokkal nagyobb figyelmet szentel a gyerekének, mint amire az együttélés során képes volt.
Szakemberek szerint a következő lélektani feladatokat kell az elvált szülők gyerekeinek megoldaniuk:
- Mindenek előtt tudomásul kell venniük a házasság felbomlását, el kell fogadniuk a válás véglegességét, le kell mondaniuk a család "újraegyesítésének" vágyáról.
- Függetleníteni kell magukat a szülői konfliktusoktól.
- Fel kell dolgozniuk az egyik szülő elvesztésének élményét.
- Fel kell oldaniuk a szükségképpen jelentkező haragot és önvádlást.
- Végül nem szabad, hogy szüleik kudarcának tapasztalatait saját partnerkapcsolataikra vigyék át.
Őszintén
Hogyan segíthetjük ezt a folyamatot, mit tegyünk? Semmiképp ne válasszuk az elhallgatás kényelmes, ám ártalmas lehetőségét. Jól tudjuk, hogy a gyerek úgyis megérzi, ha feszültség van a családban, és a bizonytalanság rosszabb, mint a rossz bizonyosság. Legfontosabb számukra a saját életük, és joguk van tudniuk, mi fog történni velük. A gyerekek azt viselik a legnehezebben, ha nem tudják, hogyan lesznek ezután a mindennapok, és ezáltal bizonytalanságot kell átélniük. Felborul a megszokott rend, a napi rutin, és megesik, hogy azt sem tudják, hol alszanak aznap éjjel. Mielőbb ki kell alakítani az új életet, amelyben ismét megtalálják a biztos pontokat. Támogatni kell továbbá őket abban, hogy mindkét szülőjükkel élő és szeretetteljes legyen a kapcsolatuk. A legnagyobb vétek a gyerekek ellen, ami a válás során előfordulhat, ha a gyereknek szidjuk a másik szülőjét, neki panaszkodunk, ha aláássuk a kapcsolatukat, ha akadályokat gördítünk a láthatásba.
Tökéletes válás
Avery Corman Tökéletes válás című regényében szereplő három kamaszkorú barát mindegyikének elváltak a szülei. Egyikük szülei szeretettel és felelősséggel igyekeznek a gyerekük mellett állni, ám nekik is látniuk kell: fiúk felett nem vonult el nyomtalanul a válás vihara. A másik fiú apja teljesen az új családja felé fordult, és tökéletesen megfeledkezett arról, hogy van egy fia valahol, az anyja pedig az új férjjel elfoglalt társadalmi életet élt, így a srác kulcsos gyerek lett egy luxus házban. A társaság harmadik tagja egy lány, akinek az anyja depressziós lett, amikor lelépett a férj és apa. Igaz, mikor végre felismerte, hogy enerváltsága szörnyű példát mutat a lányának, akkor elment dolgozni, és újra „működőképes szülő” lett belőle. A megrázó képek ellenére elmondható, ha sikerül a szülőknek barátságos és támogató kapcsolatot kialakítani, a gyerek rövidesen visszanyeri lelki egyensúlyát, és beilleszkedik a megváltozott rendszerbe. A hátrányok mellett, amely a legkorrektebb válás esetén is érik a gyerekeket, megfigyelhető pozitív változás is. Amikor belátják, hogy az egyedül maradó szülőre több feladat hárul, és nehezebb az anyagi helyzet is, akkor figyelmesebbekké, toleránsabbakká válnak, még abban az esetben is, ha a szülő felnőttként viselkedve nem a gyerekétől várja a támogatást. Sokszor az addig én központú gyermek a másikra figyelő, szélesebb kitekintésű személlyé válik.
Fotó: Hidalgo1263
Friss!
A „Válás és újjászületés” szeminárium újabb csoportja április 10-én indul. Bővebben itt található információ: http://juliavagyokesvalok.hu/szeminarium Olyanok jelentkezését is várják, akik később trénerként szeretnének hasonló csoportokat indítani! Mivel rendkívül sok a válás, szakítás, egyre nagyobb a kereslet a Válás és újjászületés szeminárium iránt, ezért a szeminárium megalkotói úgy látják, hogy rövidesen már nem tudjuk kielégíteni az igényeket. Éppen ezért trénereket képeznek ki, amelynek feltétele a saját élményű alapszeminárium elvégzése. Díjtalan információs est: március 21-én 18 órakor.
Jelentkezés: magdolna@singer.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: