SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Segítség, olyan vagyok, mint az anyám!

Makarész Rita [cikkei] - 2011-03-08
Ahogyan a gyermekeink felé fordulunk, sokszor rádöbbenhetünk, hogy ugyanazokat a gesztusokat, mondatokat használjuk, amelyeket az anyánk, sőt sokszor éppen azokat a hibákat is követjük el. Holott ez az, amit egész életünkben el szerettünk volna kerülni.

Ahogy anyu

„Ébresztő, kiscsibék!” Ahogy kimondom a reggeli szertartás első mondatát, mindig az anyukám jut eszembe, holott nem a szándékos megemlékezés miatt használom ezeket a szavakat. Éppen így nyilall belém egy-egy hangsúlyom, gesztusom kapcsán a felismerés: mama is így szólt hozzám. Talán ezért is énekelek mosogatás közben, sőt, valószínűleg ugyanez vezet akkor is, amikor a „házimunka mártírjaként” és a „család rabszolgájaként” válogatom a zoknikat vagy mosom a lépcsőházat. Pedig ezt mindenképpen el akartam kerülni. Úgy gondoltam, senkinek sem jó az, ha egy anya a családjáért lemond magáról.

Miért olyan nehéz mégis másképp viselkednünk?

A minták hatalma

Mindenki abban a helyzetben érzi magát a legkényelmesebben, amelyet ismer, amelyet megszokott. Még akkor is így van ez, ha a helyzetet valójában sosem szerettük – hiszen legalább tudjuk, hogyan reagálhatunk rá. Erre az elképzelésre épül például az áldozattá válás tana, a victimológia is. De nem kell ennyire szélsőséges irányba elmennünk, hiszen az anyai minták hatása is öröklődik, vagyis vagy ösztönösen átvesszük az édesanyánk hozzáállását, vagy – ha végképp rosszul éltük meg a kapcsolatunkat – az ellenkezőjét valósítjuk meg.

Amennyiben a jó tulajdonságokat tettünk magunkévá (interiorizáltuk – így hangzik a szakkifejezés), nyilván nem jelent gondot ezt a mindennapokban megélni, de más a helyzet, ha magunk is szenvedünk attól, hogy az anyánk viselkedését másoljuk.

A mintáktól pedig egyáltalán nem könnyű megszabadulni, hiszen azokat sosem szándékosan, csakis tudat alatt kezeljük. Az első lépés tehát a tudatosítás.

Anyatípusok

Ahhoz, hogy szembe tudjunk nézni az örökölt mintáinkkal, meg kell tudnunk fogalmazni, milyen volt, hogyan viselkedett az édesanyánk és melyek voltak azok a tulajdonságai, amelyeket negatívan éltünk meg, mégis átvettünk.

Bár nincsenek szélsőségesen tiszta sémák, van néhány olyan alaptípus, amelyek megismerése segíthet minket a tisztánlátásban. Gondoljuk végig, hová sorolnánk az anyánkat:

  • Irányító-szervező, aki mindent eldöntött helyettünk.
     
  • Tyúkanyó, aki még felnőttként is babusgatott minket és ez nyomasztóan hatott.
     
  • Mártír, aki érzékeltette, hogy mindent feláldozott a családjáért.
     
  • Karrierista, akinél mindig csak a munka után következhettünk, és akkor sem elsősorban.
     
  • Haver, aki barátnőként kezelt, amikor támaszra lett volna szükségünk.
     
  • „Elég jó szülő”, aki felismerte, mikor kell támogatni, és mikor szabadon engedni, rugalmas volt és a családon kívül más területen is elégedettnek érezte magát. ( Az „elég jó szülő” Bruno Bettelheim szakkifejezése, amely arra utal, hogy nem ideálisnak, csupán „elég jónak” kell lennünk.)

Ha sikerül magunk előtt tisztázni, milyen viselkedésformákat nem tudtunk elfogadni az édesanyánknál, sokkal könnyebb lesz empatikusan beleérezni magunkat a gyermekünk helyzetébe és úgy fordulni felé, ahogyan mindkettőnknek megfelel. A folyamatnak nagyon fontos lépése, hogy szemügyre vegyük a saját érzéseinket, amelyek nem csak pozitívak lehetnek, még a gyerekünkkel szemben sem. Az időnkénti haragos, ellenséges érzelmeket tekintsük a szeretet fonákjának - sokkal jobb, mint a közöny. Emlékezzünk rá, hogy csak az tudja igazán kimutatni a szeretetét, aki a negatív érzelmeit is kimutathatja.

A minták alól való felszabadulás folyamata persze egy hosszú és sokszor fájdalmas belső utazást és nagy munkát jelent, de már maga a felismerés is hatalmas élmény. Ha pedig bízunk önmagunkban és abban, hogy elég jó anyák lehetünk, akkor azok is leszünk.

 A
2011. februári cikkíró pályázatra beküldött írás.

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja