SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Te hol rontottad el a gyerekedet? - 3. rész

Himer Csilla [cikkei] - 2011-02-03
Avagy játék és pénz - mégsem kaszinó...

Az előző postok általánosságokról szóltak. Itt az ideje a konkrétabb dolgoknak! Vagyis a mikornak és a hogyannak.

Mikor kezdd el a gyereket nevelni - pénzügyileg?

Minél hamarabb. Gyakorlatilag ha a gyerek már tud beszélni, és elkezd ismerkedni a számokkal, máris kezdheted. Vagyis nagyjából ovis korától már érdemes foglalkozni vele és a kérdéssel.

Ugyan mi tartana vissza? Hiszen a gyerek is minden nap belebotlik a pénzbe, netán még szülinapra, húsvétra, stb. is azt kap. Hát illene azt is tudnia, hogy mi ez, és mire jó, és hogyan kell bánni vele.

Ez szép és jó, de hogyan csináljam? – Játssz a gyerekkel!

Ovis korban (is) ez a legkézenfekvőbb eszköz arra, hogy bármit is megtaníts a gyerkőcnek. Bármilyen hihetetlen, még a pénzkezelést is meg lehet tanítani játékos formában. Van rengeteg olyan képesség, készség, ami szükséges ahhoz, hogy a gyerek jól tudjon bánni a pénzzel, és ezeket lehet is klasszul turbózni a játékkal. Ilyen tulajdonságok:

  • a kreativitás,
  • a döntésképesség,
  • a logikus gondolkodás képessége,
  • a koncentráció,
  • a fókuszálás képessége, stb.

Mindezt persze életkornak megfelelő szinten és formában. A legszebb az egészben az, hogy ezeknek nem csak a pénzügyek terén veszi majd hasznát a gyerek, ezért a haszon többszörös.

A matematikai készségekkel, képességekkel külön is érdemes foglalkozni, és ennek nem csak a jó matekjegy az oka! Találgathatsz, hogy melyik az a matematikai művelet, amelyik segít Neked abban, hogy úgy keress pénzt, hogy ne szakadj bele feltétlenül! Ismerős a hatványozás? Hogy utáltad a suliban? Akkor itt az ideje, hogy másképp gondolj a hatványozásra! Mi van, ha azt mondom kamatos kamat? Az is hatványozás, és rögtön értelmet is nyer, hogy miért volt beépítve a tananyagba…

És még egy dolog, amiért érdemes a matematikai képességek tupírozásába energiát feccelni. Matekot ugyanis azért is kell tanulni, mert a matek maga a tiszta logika, és mint ilyen, sajátos gondolkodásmód szükségeltetik hozzá. Vagyis a matek gondolkodni tanít. Úgyhogy szerintem ideje nem csak a hatványozásra, hanem a matekra is másképp gondolni…

Startolásképpen itt  van néhány játék, amelyet már ovis korban is játszhattok, és a gondolkodásbeli, logikai és matematikai készségeket egyaránt fejleszti.

  • Sok kisgyerek nem szeret elpakolni maga után, de ez ne akadályozzon meg abban, hogy ebből is játékot csinálj! Egy három évestől még irreális is elvárni, hogy önállóan elpakoljon maga után, de ha játékos formában csinálja, és még Te is vele „játszol”, az már nagyon jól motivál. Az elpakolás variációi:

    - először pakoljunk el mindent, ami sárga, aztán a kékeket, aztán a pirosakat, stb.!

    - gyűjtsd össze a gömb alakúakat, a kocka formájúakat, stb.!
       
  • Gyurmázzatok! A gyurmázás nagyon jól fejleszti a finommotorikát, ami az írásnak jó előkészítése, de a formák és a színek, amiket használtok, megint csak jó alkalom arra, hogy csoportosítsatok!
    - színek szerint

    - formák szerint

    - méret szerint (kisebb, nagyobb, ugyanolyan nagy – ezzel a kisebb, nagyobb, egyenlő fogalmait lehet előkészíteni)

  • Nyissatok játékboltot! A pénz hétköznapi használatának, fogalmának megismertetésére nincs is ennél jobb játék!


Ha mást is szeretnél még a pénzről megtanulni, aztán pedig megtanítani a gyerekednek, akkor nézz be ide!

Te hol rontottad el a gyerekedet? - 1. rész
Te hol rontottad el a gyerekedet? - 2. rész

Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja