Nemzetközi kapcsolatok a tanteremben - Világsuli Connecting Classrooms
Ez a nagyszerű kezde-ményezés hosszútávú kap-csolatot - partnerségeket épít az iskolák között Nagy-Britanniában és a világ 60 különböző országában. A program célja, hogy ezeken a kapcsolatokon keresztül kultu-rálisan sokszínű, befogadó iskolákat hozzon létre egymás megismerése által, erősítse a bizalmat és a mélyebb megértést a különböző kultúrák diákjai között. A program kialakításában szerte a világon iskolák, oktatási testületek, gyakorlati szakemberek és oktatáspolitikusok vesznek részt.
Európában eddig 20 ország csatlakozott a 2010 tavaszán induló Világsuli programhoz. Az első évben minden országból 10 iskola vehet részt a programban, melyhez a második évben újabb 20 iskola csatlakozhat majd. A magyar iskolák brit, francia és román iskolákat összekötő partnerség tagjaiként fognak dolgozni. A partnerségek két, illetve három évre szólnak, a programba való belépés ingyenes. A programot irányító testületek pályázhatnak anyagi támogatásért Világsuli tevékenységeik finanszírozására.
A magyarországi projektnek két vezetője van, Bíró Ágota, a British Council képviseletében és Kozák Zsuzsanna a Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézet munkatársa, mely intézmény a 2010 szeptemberében bekapcsolódó 10 budapesti iskolát koordinálja. Az első évben ezen iskolák vezetői, tanárai és diákcsoportjai brit, román és francia oktatási intézmények fenntartóival, vezetőivel, tanáraival és diákjaival közösen fejlesztenek ki olyan programokat, amelyekkel saját közegükben hatékonyan dolgozhatnak a kirekesztés, a megkülönböztetés ellen. Első lépésként ez év októberében a magyar iskolákat képviselő tanárok Londonban 3 napos szemináriumon vesznek részt, ahol a partner országok tanáraival, szakmai partnereivel találkozhatnak, meglátogathatják a programban részt vevő brit iskolákat, hogy közösen kialakíthassák az együttműködés alapjait. A tanév során a tanárok nemzetközi koordinátor képzésen, a diákok vezetői tréningen vehetnek részt, hiszen róluk szól ez a történet és a cél, hogy ők maguk váljanak a program legfontosabb motorjaivá. A Világsuli a fiatalok olyan készségét is fejleszti, amelyek elengedhetetlenül fontosak a 21. században, úgymint kulturális tudatosság, aktív állampolgárság, idegen nyelv, kommunikáció, kezdeményezőkészség. A program továbbá segít motiválni a fiatalokat, mivel nemzetközi összefüggésbe helyezi a tanulást, és a remélhetőleg tartós kapcsolatok a tanterven kívüli eseményekre is beemelhetők. Felkészíti a fiatalokat, hogy világpolgárként éljenek és dolgozzanak.
A Világsuli projektindító rendezvényén Simon Ingram-Hill, a British Council igazgatója beszédében kifejezte, milyen fontosnak tartja a program létrejöttét és reméli, hogy olyan sikeres lesz Európában, mint Afrikában és Ázsiában is. A rendezvényen a projekthez kapcsolódó első 10 oktatási intézményt a diákjai mutatták be, amely iskolák eddigi tevékenységeikkel is bizonyították már nyitottságukat a menekültek, a vallási és etnikai kisebbségek, és a fogyatékkal élők felé. A felszólalók között volt Aáry-Tamás Lajos, oktatási ombudsman is, aki a program megnyitójában betöltött szerepét a protokollon túl a gyerekek és az őket tanító tanárok buzdításában látta: „… mert jó dologra vállalkoztak. Arra vállalkoztak, hogy kíváncsiak maradnak másokra: kik a többiek, miről álmodoznak, milyen vágyaik vannak, hogyan tudnának együtt dolgozni, hogy lehetne együtt tanulni. Mit lehetne tanulni a másiktól. Addig, amíg a gyerekek és a felnőttek kíváncsisága megmarad, addig sosem fognak megöregedni, (…) ha ezt jól kitalálják, jól csinálják, sok-sok emberrel fognak találkozni, akkor fog kiderülni, hogy érteni fogják azt a világot, ami körülveszi őket, és nem bolyonganak benne, vagy nem zárulnak be utálkozva mindenki felé, aki egy kicsit is más, mint ők.”
Bővebb információ a Világsuliról:
www.britishcouncil.org/connectingclassrooms
Kozák Zsuzsanna (Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Intézet);
E kozak.zsuzsanna@fppti.hu
T: (06 1) 338-2156/112. mellék,
Bíró Ágota (British Council)
E: Agota.Biro@britishcouncil.hu
T: (06 1) 483-2025
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: