Kire bízhatod a gyermekedet? 3. rész - Családi napközi
Először is: mi is az a családi napközi? Kislétszámú magánbölcsi? NEM!
A családi napközi a gyermekjóléti alapellátások között a bölcsőde, óvodai napközi, iskolai napközi MELLETT foglal helyet: azaz ugyanolyan hivatalos gyermekellátó hely, mint a többi. Csak épp mások a feltételek.
A családi napközi mindig kislétszámú elhelyezést biztosít, ugyanis egy családi napköziben csak 5-7 gyermek gondozható (ekkor már 2 felnőtt kell a gyermekek mellé!). Egy ingatlanon belül létre lehet hozni több csoportot is, a lényeg, hogy egy csoportban csak ilyen kevés gyermek lehet. Egy igazán jó családi napközi hasonlít egy gyermekközpontú nagycsaládhoz. Az ellátható gyemekek életkora is rugalmas és tág: 20 hetestől (fél éves) 14 éves korig láthatóak el gyermekek a családi napköziben.
A rosszindulatú hírekkel ellentétben szigorú feltételekhez kötött a családi napközi létrehozása: ÁNTSZ engedély kell, és ha több csoport van az ingatlanban, akkor tűzoltóság, építésügy is. A vezetőnek el kell végeznie egy külön tanfolyamot, és egészségügyi alkalmassági vizsgálaton kell évente részt vennie. A működési engedélyt a település jegyzője állítja ki.
A tapasztalatok szerint a családi napközit működtetők 70-80%-a pedagógus, így az sem igaz, hogy nem szakember van a gyermekekkel - bár fontos megjegyezni, hogy ez nem oktatási intézmény, hanem egy szolgáltatás, egy hely, ahol a szülőt kell pótolni addig, amíg nem tud a gyermekével lenni!
Nagyon sok szakhatóság ellenőrzi a családi napközit: az ÁNTSZ, a gyámügy, a működési engedélyt kiadó önkormányzat, ha a családi napközi állami támogatásban, ún. normatívában részesül, akkor az Államkincstár, az APEH, a munkaügyi felügyelet.
Előnyök:
- a kis létszámú elhelyezés miatt viszonylag gyors a beszoktatás
- szintén a kis létszámnak köszönhetően kevés a megbetegedés (mind az immunrendszer, mind a kisgyermeki lélek könnyebben viseli ezt a fajta közösséget)
- rugalmas, a szülők igényeihez könnyen alkalmazkodik
- speciális nevelési igényű, vagy sérült gyermek is könnyebben integrálható egy kis csoportba
- kiemelkedő tehetségű gyermek személyre szabott fejlesztése is könnyen megoldható
- testvérek együtt gondozása lehetséges (a tág életkori határok miatt)
- óvoda, iskolai napközi helyett is működhet, nem csak a bölcsődés korosztályt képes kiszolgálni
Hátrányok:
- mivel az állam csak töredéke normatív támogatást ad a családi napközibe járó gyermek után, mint az állami intézménybe (bölcsődébe, óvodába) járónak, ezért a felmerülő költségeket (bér, rezsi, könyvelő, stb) a szülőnek kell kifizetni, ezért legtöbbször ez egy fizetős szolgáltatás
- mivel nagyon sok településen "mostohagyerek" a csana, sokszor nehéz ráakadni: gyakori, sajnos, hogy bár nincs bölcsőde (vagy nem elegendő a férőhely), túlzsúfolt az óvoda, mégsem ajánlják. (Természetesen vannak üdítő kivételek, és korrekt önkormányzatok!)
Amire oda kell figyelned:
- nézzük meg, hogy van-e működési engedélye! A működési engedélyt ki kell függeszteni - ha elmegyünk érdeklődni, nyugodtan kérjük el. Az önkormányzatnál is megkérdezhetjük, hogy legális-e az általunk kiszemelt ellátóhely. Sorozatunk későbbi részében foglalkozunk majd még az illegális gyermekfelügyelet veszélyeivel! MINDIG HIVATALOS HYELYET VÁLASSZUNK A GYERMEKÜNK ELLÁTÁSÁRA!
- nézzük meg, hogy milyen a tisztaság (hely, gondozók)
- hallgatózzunk picit: gyermekkacagást hallunk, vagy hogy kiabál valaki a gyermekekkel?
- nézzük meg, vannak-e a falon "gyermekművek": rajzok, stb.
- hallgassunk a megérzéseinkre!
Kire bízhatod a gyermekedet? 1. rész - Nagyszülők és pótnagyi
Kire bízhatod a gyermekedet? 2. rész - Anyukák egymás közt illetve bölcsődék
Kire bízhatod a gyermekedet? 4. rész - Bébiszitter
Kire bízhatod a gyermekedet? 5. rész - Hatályos jogszabályok
Kire bízhatod a gyermekedet? 6. - Mennyibe kerül?
Kire bízhatod a gyermekedet? 7. - A gyerekek szemszögéből
Kire bízhatod a gyermekedet? 8. - Az édesanya szemszögéből
Közösségi hozzászólások: