SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit csináljunk tv-nézés helyett?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-13
A WHO felmérése szerint a gyerekek harmada napi három órát vagy annál is többet tévézik világszerte. Rémisztő adat. A te csemetéd is állandóan a tévé előtt ül, ki se tudod robbantani a fotelból? Ha nincs ötleted, mivel csábíthatnád el őt a készülék elől, mi segítünk.
Mit csináljunk tv-nézés helyett?

Nem hiszem, hogy bármelyik szülőt a tévénézés veszélyeire kellene figyelmeztetni. Akár bevalljuk, akár nem, pontosan tisztában vagyunk azzal, mennyire káros a gyerekre nézve a sok tévézés. Egy felmérés szerint egy átlag gyerek 15 éves koráig közel 10.000 erőszakos jelenetet lát a televízió különböző csatornáin, és ezrek halnak meg a „szeme láttára”. Válogatás nélkül néznek meg mindenféle programot, mert sajnálatos módon a szülők nagy része babysitter helyett alkalmazza a készüléket. Akár tetszik tehát, akár nem, abban, hogy gyerekeinket a televízió neveli fel, mi magunk vagyunk a hibásak.

Csakúgy, mint minden rossz beidegződés kijavításához, ahhoz is sok idő és türelem, főleg pedig kitartás szükségeltetik, hogy csemetéinket leszoktassuk a tévénézésről.
Ha nem sajnáljuk erre az időt és az energiát, látványos sikereket érhetünk el. Íme néhány program, amit tévémentes estére ajánlok:

1. Porold le a társasjátékokat
Biztosan több társasjátékotok is van otthon. Ha nagy nehezen eszedbe jutott, a lakás melyik pontjára száműzted a soha nem használt dobozokat, itt az idő, hogy lefújd róluk a port és nemes versengésbe kezdjetek: ki nyeri a partit?
2. Hívj meg néhány barátot
Saját tapasztalat – és nyilván nem én találom fel ezzel a spanyol viaszt -, hogy a gyerekek egymás társaságában sokkal szívesebben vannak, mint a felnőttekében. Hívj át egy héten egyszer-kétszer néhány ovis társat, osztálytársat, és hagyd, hogy kötetlenül együtt legyenek! Hidd el, tévé nélkül is remekül fogják magukat érezni.
3. Engedd meg a gyerekeknek, hogy levegyenek minden párnát a kanapéról és építsenek egy erődöt.
Nagyon fogják élvezni, és ha te magad is bemászol a sötét bunkerbe hozzájuk, egyszerűen imádni fognak!
4. Rendezzetek csiklandozós partit!
Ha még a párnák is előkerülnek, és heves párnacsatába torkollik a dolog, az sem baj. A fontos, hogy együtt nevessetek.
5. Fedezzétek fel lakóhelyetek múzeumait, látnivalóit.
Egy-egy délutáni múzeumlátogatás felkeltheti a gyerekek érdeklődését különböző témák iránt. Még az sem kizárt, hogy elkezd utána olvasni, és csodák csodájára könyvet látsz a kezében!
6. Írjatok közösen levelet a család távol élő tagjainak
Rendezz egy családi levélírás-partit. És nem, nem használó e-mail, csak  toll, papír – emlékszel még rájuk? Ha a gyerekeid túl kicsik ahhoz, hogy egyedül írjanak, legyél az íródeákjuk. És ne felejtsétek el postára adni a leveleket!
7. Süssetek valamit együtt.
Szórakoztató elfoglaltság, és észrevétlenül arra is neveled a gyereket, hogy kivegye részét a házimunkából (sütés utáni rendrakás, takarítás).
8. Táncparti a nappaliban. Miért is ne?
9. Nézegessetek régi fényképeket.
Meséld el a fotók keletkezésének  történetét a gyerekeidnek, idézd fel   pici koruat, imádni fogják! Minden gyerek szereti azokat a történeteket, melyek róla szólnak. 
10. Esti séta, biciklizés együtt.
Hidd el, neked is jót fog tenni, nemcsak a gyerekeknek. Közben lehet beszélgetni, mondókákat sorolni, nevetni.
 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja