SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Ha visszabeszél a gyerek...

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-03-23
Ó, mennyire utáltam azt a mondást, amikor a gyerekeim kicsik voltak, hogy kis gyerek - kis gond, nagy gyerek - nagy gond. Azt sugallta akkor számomra, hogy az én kicsijeimnél adódó problémák bagatellek, nem számítanak. Ma már tudom, milyen mély igazság rejlik a mondatban...

No nem azért, mert komoly gondok lennének a gyerekeimmel, de visszatekintve 14-18 éves korukra, a kicsi kori konfliktusok ünnepi felvonulásnak tetszenek a kamaszkori csatározásokhoz képest. Az azonban kétségtelen, hogy óvodás, vagy kiskamasz gyerekünk is okozhat fejfájást. Mondjuk például azzal, ha visszabeszél. Kevés idegesítőbb dolog van annál, mint mikor mindig a gyereké az utolsó szó, legyen szó bármiről. Meg kell különböztetnünk azt a visszabeszélést, ami abból adódik, hogy porontyunk tágítani szeretné saját határait (oly sokszor találjuk magunkat szemben ezzel az okkal, ha nevelési problémáról van szó, de az a helyzet, hogy valóban nagyon sok konfliktusnak lehet ez eredője), egyúttal érvényre szeretné juttatni akaratát mindenáron. Ezzel a fajta feleseléssel viszonylag kevés a teendő, bár tény, hogy roppant bosszantó tud lenni. Azt javaslom, minden esetben, amikor a gyerek visszabeszél, hozzuk tudtára, hogy olyasmit csinál, amit nem helyeslünk. Nyilvánítsuk ki, hogy rosszul esik nekünk, amiért tiszteletlen. Mutassunk rá, neki is milyen fájdalmas lenne, ha mi flegmán, bántóan beszélnénk vele. Fáradtságból, fásultságból ne hagyjuk rá ezt a viselkedést. Tudom, időnként könnyebb vállat rántani és azt mondani: én már nem bírok ezzel a gyerekkel, tehetetlen vagyok vele szemben. És itt a kulcsszó: nem vele szemben kell tennünk bármit is, hanem vele együtt, közösen, legyen az bármilyen nehéz is nekünk, szülőknek. Kétségtelen, hogy ehhez tengernyi türelem kell, de hát senki nem állította, hogy szülőnek lenni könnyű…

A visszabeszélés másik formája, amivel gyermekünk dühét akarja kifejezni, szinte mindig sikeresen. Erre érdemes jobban odafigyelni, hiszen jele lehet annak, hogy a szülők és a gyerek eltávolodtak egymástól - ez kamaszkorban szinte természetes, de csakis átmenetileg, hiszen gyermekünk ebben az időben problémáit inkább barátaival, a haverokkal beszéli meg, sőt, mindenki mással inkább, mint velünk.

Válasszunk egy konfliktusmentes(ebb) időszakot, és szakítsunk időt arra, hogy ezt a problémát megbeszéljük a gyerekkel. Mindenképpen érdemes úgy kezdeni a beszélgetést, hogy dicsérjük őt, kiemeljük azokat a tulajdonságait, amikre nagyon büszkék vagyunk, ecsetelhetjük pozitívan azokat az erőfeszítéseit, amit a családért, mint közösségért tesz. Majd térjünk rá arra, hogy mindezek mellett a visszabeszélése bánt minket. Magyarázzuk el neki, hogy nemcsak fizikailag lehet a másik embert bántani, de szavakkal is, és hogy ő ezt sajnos gyakorta megteszi. (A beszélgetés előtt persze nem árt önvizsgálatot tartanunk, vajon hányszor vagyunk mi lekezelőek, visszautasítóak, flegmák a gyerekünkkel…) Ajánljuk fel aztán segítségünket neki a megoldásban. Biztosítsuk róla, hogy bármikor, amikor dühöt érez, nyíltan elmondhatja nekünk, de kizárólag a tisztelet hangján. Ezután meg lehet vitatni a problémát, de szemtelenségnek, feleselésnek akkor sincs helye. Végül pedig mondjuk el neki, hogy minden alkalommal, amikor bántóan viselkedik, jelezni fogjuk ezt számára, és honoráljuk is viselkedését. Soroljuk fel, milyen büntetéseket fogunk alkalmazni, ha nem változtat magatartásán. Tisztában kell ugyanis lennie azzal, mit kockáztat, ha nem figyel oda a szájára. Természetesen amennyiben javulást tapasztalunk ezen a problémás területen, valódi jutalomban is lesz része. Ekkor megkérdezhetjük tőle, milyen jutalmakra vágyna, mit szeretne elérni azzal, hogy tudatosan visszaszorítja feleselését. A legfontosabb, hogy be is tartsuk azt, amit ezen a megbeszélésen közösen eldöntöttünk. Ha azt látja ugyanis csemeténk, hogy nagyobb ennek a tűznek a füstje, mint a lángja, ő sem fog késztetést érezni a javulásra. Az egyik legnehezebb szülői magatartás a következetesség, de hogy hosszú távon kifizetődik, az egészen bizonyos.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások (6 - 1)
kicsizsike
#6 2015. június 10. 21:50:27 | szerda
Sok gyereknek lyukat lehet beszélni a hasába, akkor sem használ. Főleg ha a szülő beszélni akar a gyerekkel, elkezd ordibálni, hogy takarodj ki a szobámból, és a szülő kioldalog. Na ilyenkor viszket a tenyerem.Szóval egész kicsi korban kell elkezdeni, hogy a gyerek hogy beszél,milyen stílusban. Mert ami kicsi korban jópofa dolognak tűnik, az kamasz korban szemtelenség a köbök köbén.
zuzmi4
#5 2010. október 29. 21:17:55 | péntek
Bár még a lányom csak 6 éves, már most profi a szájalásban. Igyekszünk kicsi kora óta KÖVETKEZETESEN nevelni. Legutóbbi vitánk alkalmával a bünti az volt, hogy elsétáltunk a játszótér mellett, ami Őt nagyon érzékenyen érintette. Azóta visszafogottabb, és meggondolja mit és hogyan mondjon.
helenahera
#4 2010. március 29. 10:09:07 | hétfő
Az oviban is átveszik ezt a stílust a gyerekek sajnos.
Annette
#3 2010. március 27. 15:01:58 | szombat
Olyan szépen le van írva, hogy kéne csinálni, de a gyakorlatban azért ez egész másképp megy szerintem. Igyekszik az ember, de nem vagyunk tökéletes gépek, akik egy program szerint működnek. Vagy csak én vagyok ilyen tökéletlen?
Signetta
#2 2010. március 26. 09:46:45 | péntek
Pontosan, a következetesség a kulcsszó szerintem is. Viszont, ha már kis kortól nem úgy neveltük a gyereket, kamasz korában már nagyon nehéz alakítani.
kis_dani
#1 2010. március 26. 08:22:04 | péntek
Hát igen sok igazság van a cikkben, de mindig hideg fejjel következetesnek maradni, na ez a nagyon nehéz....

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

Ritka születési rendellenesség: füllel az arcán született egy baba

Egy walesi pár, Grace és Rhys James megdöbbenéssel szembesült, amikor fiuk, Vinnie, egy ritka születési rendellenességgel jött világra: egyik szemének hiánya és egy fül az arcán. Hogyan birkóztak meg a kihívásokkal, és milyen reményt nyújt történetük mások számára?

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja