SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi kell egy jó szülinapi bulihoz? 2. rész

Családinet [cikkei] - 2009-10-09
Hogyan készüljünk a bulira?
Mitől lesz jó a hangulat, mit játsszunk a gyerekekkel?

Előkészületek
A meghívókat saját elképzelés szerint el lehet készíteni akár számítógépen is. Ki lehet nyomtatni egy alapszöveget, ráragasztjuk egy kartonlapra, ezt saját fantáziánk  szerint díszíthetjük.
A menüből ne csináljunk gondot! Akinek van ideje és tehetsége hozzá, az elkészítheti otthon is a tortát. Ha kéznél van egy nagymama, az még jobb. 
Ne legyünk szégyenlősek: szervezzük meg, ki mivel tud hozzájárulni a bulihoz. Pl. az egyik család hoz egy doboz kekszet, a másik vesz a pékségben egy fél kiló pogácsát, a harmadik hoz egy nagyobb zacskó chipset, sós aprósüteményt, a negyedik gyümölcsöt, stb. Emellett mindenki vehet fejenként egy doboz gyümölcslevet, egy üveg üdítőt, ásványvizet. Készíthetünk még szendvicseket is, de ne vigyük túlzásba, lehet, hogy nem az evéssel fognak foglalkozni a gyerekek. Ha mégis gyorsan fogy, előkészített alapanyagokból (pl szeletelt sajtból, szalámiból) pillanatok alatt készíthetünk utánpótlást. 

Készítsük elő a terepet!
Próbáljuk úgy berendezni a lakást, vagy azt a szobát, ahol a buli lesz, hogy maradjon hely a táncra, mozgásos játékokra. A megterített asztalt el lehet helyezni a szoba falához közel vagy másik helyiségben. Az nem túl szerencsés, ha a társaság az ölében eszik, mert könnyen összekenik magukat és a lakást is. Az üdítőket is helyezzük biztonságba. A poharakat célszerű ellátni kis matricákkal vagy pohárjelölőkkel. Aki nagyon utál mosogatni az, vehet papír- vagy műanyag poharakat, tányérokat, eldobható evőeszközöket. (Azért a porcelán tányér mégis csak esztétikusabb.)
A szobát ki lehet dekorálni lufikkal, színes papírláncokkal, szerpentinekkel, poszterekkel, kartonra ragasztott újságkivágásokkal, ebben a gyermek is szívesen közreműködik.
Ha féltjük a szőnyeget, akkor csavarjuk fel, a takarítás is könnyebb lesz ezután, mert elég összesöpörni és felmosni. Tegyünk le a gyerekeknek ülőpárnákat, plédet, polifoamot, amin játszhatnak, hogy ne legyen hideg, kemény a felület.
Ha szőnyegpadló van, akkor egy kis tálban készítsünk elő enyhe mosószeres levet, körömkefét és néhány rongyot arra az esetre, ha kiborítanának valamit. Ha szemmel tartjuk a szobát, akkor valamennyire megelőzhetők az ilyen „balesetek”.

Álló lámpát, asztali lámpát, a nyitott polcokon elhelyezett törékeny dísztárgyakat érdemes ilyenkor elpakolni a szobából, vagy legalább bezárni szekrénybe.

Legyünk játékmesterek!

Mindenkinek van tehetsége és fantáziája hozzá...
Tehát kedves apukák, anyukák, nagymamák, nagypapák, egyéb rokonok, engedjétek játszani a bennetek lakozó gyermeket!

Néhány alapszabály, amikre érdemes odafigyelnünk, hogy mindenki jól szórakozzon a partin.
 - Ne terheljük túl a gyerekeket a különféle tevékenységekkel, mert nincs rosszabb, mint egy erőltetett foglalkozás.
 - A kisebb gyerekeket hagyjuk magukban tevékenykedni, ha látjuk, hogy szívesebben rajzolnának vagy építenének, babáznának egyedül. Kicsit segíthetünk nekik, hogy a kevésbé mozgékony vendégek is bekapcsolódhassanak a csoportos játékba.
 - Lehetőleg ne legyenek bonyolult szabályok és ne használjunk túl sok kelléket!

Kedvcsinálónak, íme néhány ötlet.
(Amíg jó az idő, a kert a legjobb helyszín.)

Kincskereső kalózok
Rajzoljunk egy térképet a lakásról és írjunk rá apró feladatokat (pl. számoljátok meg, hány kép van a falon, menjetek 12 lépést a konyha irányába) majd a kertben folytatjuk, ott további feladatokat helyezünk el, mondjuk az orgonabokor alatt. Ha végrehajtották az utasításokat, apró plüssfigurákat, kulcstartót, stb. fognak találni a megadott helyen.

Mini golf
A nagyobb szülinapi vendégek golfpályát készíthetnek deszkák, kartonpapír, üres dobozok és háló felhasználásával. Ütő lehet pl. régi esernyő, teniszütő. A labda pedig teniszlabda.

Nevetőzsák
Két-két gyerek bebújik egy-egy régi paplanhuzatba és úgy helyezkednek el a földön, hogy oldalvást legyen nekik a cél. Miután begomboltuk ezeket, felhangzik a startjel. Amint elkezdenek gurulni a zsákok, garantáltan nevetés fog felhangzani belőlük. Az a győztes páros, aki legelőször ér célba. Természetesen ezért „jutalom” jár. 

Folytatjuk!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja