SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mitől fájhat a gyerek feje?

Gombos Beáta [cikkei] - 2009-04-10
A fejfájás főleg a migrénes, a kicsiket és a nagyokat egyaránt megviseli. Egyre több gyermek szenved benne. A legtöbb szülő nem tudja, kihez kell fordulni, milyen vizsgálatokat kell elvégeztetni, ha gyermekénél is jelentkeznek a kellemetlen tünetek.

A fejfájásnak számtalan oka lehet, legyen az rövidebb, vagy hosszabb ideig tartó. A felnőttek sem tudják sokszor, mi okozza a fájdalmat, a gyerekeknél pedig még nehezebb kideríteni. Nehezíti a helyzetet, hogy ők még nem tudják megfogalmazni, úgy a fájdalmukat, hogy abból egyértelműen tudjuk, mi a baj.

fejfájásA szülőkben sokszor felmerül a kérdés: „Igazat mond-e a gyerek?”, vagy esetleg így akarja elkerülni az óvodába, iskolába menést. Figyeljük a jeleket: ha sápadt, kerüli a fényt gyerekünk, biztosak lehetünk benne, hogy erős fejfájása van. Viszont, ha csak szimulálja a bajt, akkor is keresni kell az okokat. Szorongás, fóbia és szeretethiány állhat a háttérben.

Mi, felnőttek általában egy gyógyszer bevételével megoldjuk a fájdalmuk csökkentését. Sok esetben gyerekünknek is fájdalomcsillapítót adunk mondván, „Ne szenvedjen a gyerek!”. Ideig-óráig hat is a pirula. De, a fájdalom okát nem szünteti meg!
Legjobb megoldás, ha lefektetjük gyermekünket és elkezdjük feltárni a pszichés hátteret, különösen, ha nincs testi ok. Minél előbb utána kell járni az okok felkutatásának, mert minél tovább fennáll egy tünet, annál nehezebb megszüntetni.  Arról már nem is beszélve, hogy a rendszeres fejfájás hatással van  gyermekünk hangulatára, viselkedésére, koncentrációs zavart okozhat, zavarhatja az iskolai feladatokban is.
Első teendőnk, hogy a gyerekünk panaszairól, visszatérő tüneteiről tájékoztassuk a gyermekorvost, aki valószínűleg a következő vizsgálatokat fogja előírni:

•    Szemészet
•    Fogorvos
•    Vérvétel


•    Gyermek-neurológia, reflexológia
•    Fül-orr-gégészet
•    Speciális fájdalom-ambulancia
•    Pszichológia
•    Kineziológus, természetgyógyász
•    Epilepszia-, alvás-vizsgálat
•    Lehetséges, hogy MR, CT vizsgálatra is szükség lehet, de ez már csak a legvégső esetben

Legtöbb esetben elég, ha megváltoztatjuk gyermekünk napi menetrendjét. Legfontosabb a nyugalom, sok játék. Ha ezeket is szem előtt tartjuk, biztosak lehetünk benne, hogy enyhülnek a panaszok.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja