SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért nyúlhat droghoz a gyermekem?

[cikkei] - 2004-04-29
Egy gyermek üzenete: "Ne vegyél nekem dolgokat, amelyekre Te hiába vágytál! Ne érezz bűntudatot, ha nem tudsz megadni nekem mindent, amire fáj a fogam. Néha csak azért kérek valamit, hogy láthassam, hol a határ. Add nekem az idődet! Kérdezd meg, mi történt az iskolában! Beszélgess velem arról, hogy mit gondolok! Érdeklődj afelől, hogyan oldom meg feladataimat! Taníts engem a jóra, és mondd el, mi a rossz!
Miért nyúlhat droghoz a gyermekem?

Vitassuk meg terveinket! Bátoríts választásaimban! Dicsérj, ha megérdemlem! Terelj jó útra, ha tévedtem! Higgy nekem, bízz bennem! Irányításoddal jó utat fogok választani. Ha magam mellett tudlak, nem csatlakozom bandákhoz, távol tartom magam az alkoholtól és a drogtól. Magyarázd meg nekem a gyógyszerhasználat szabályait, és figyelmeztess a droghasználat veszélyeire!"

Nem tudom, van-e gyermek, aki ezt ilyen egyszerűen, pontosan meg tudja fogalmazni. Pedig erről szól a szülő-gyermek kapcsolat. Ha ez nem működik, akkor a gyermek elveszíti azokat a korlátokat, amik gátat szabnak szertelenségeinek, de egyben mankót is adnak neki. 

A drogprevenciónak /megelőzésnek/ nem az iskolában, hanem a családban kell kezdődni. Gondoljuk végig, miért nyúlnak a gyerekek a droghoz? Ehhez érdemes azt is végiggondolni, milyen is a gyerekek, kamaszok lelkivilága, melyek a mozgatórugóik.
A gyerekek az alapvető viselkedésmintákat a szülőktől tanulják. Jól működő családban 5-8 éves korig szinte kritika nélkül szemlélik szüleiket, teljes mértékben elfogadják látásmódjukat, értékrendjüket. A kiskamaszkor és a pubertás hozza az első komoly változásokat.

Ez az az időszak, amikor az egyébként jól működő családban is rengeni kezd a talaj. Nő a gyerek, nő a látóköre, vele együtt a kritikai képesség, s a saját út keresésének igénye is. Ha ezt a szülők - vagy akár csak egyik szülő - nem tudják kezelni, számos későbbi probléma forrása lehet. 
 

1. "Add nekem az idődet!"

A gyereknek fontos a biztonságérzet. Ha úgy érzi, hogy teljesítménye, "jósága" alapján értékelik és fogadják el csupán, s nem saját magáért, ez a biztonságérzet alapjaiban inog meg. Hiszen egy átlag tizenévesnek nem igazán fontos, hogy mennyit teljesít. Felfedezte, hogy az életben rengeteg izgalmas, klassz dolog van. Ez sokkal fontosabb. Ha odahaza ezekről nem beszélgetnek, ha nincs társ, segítség, partner ezekhez - kívül keres társakat. A saját korosztályából. Hogy ez ne következzen be, ne csak anyagilag adjuk meg a gyereknek, amire szüksége van! Töltsünk vele minél több időt! Közös programok, túrák, nagy beszélgetések, amik nem feltétlen úgy kezdődnek: Na, mi volt ma az iskolában? Vagy: Mi újság veled, fiam? Ezekre sokszor semmitmondó válaszokat kapunk. De a közösen végzett tevékenységek során, mégha az csak kocsimosás vagy kutyasétáltatás is, remek beszélgetések alakulhatnak ki. Szánjunk időt a gyermekeinkre!
 

2. "Beszélgess velem arról, hogy mit gondolok!"

Amikor beszélgetünk, az ne úgy fessen, hogy én, az okos felnőtt, elmondom mindenről a megfellebbezhetetlen véleményemet! Hallgassuk meg, mit gondol a világ fura dolgairól, mit lát ő, azzal a tiszta, még előítéletmentes nézőpontjából! És ne utasítsuk el, ha nem egyezik a véleményünk /már pedig nem fog! /, hanem vitassuk meg! És lássuk be, ha valamiben tisztábban lát, jobban értékel. Ismerjük el, ha neki van igaza! Ha valamilyen korábbi konfliktushelyzetünket beszéljük át, ne szégyelljük beismerni, ha mi hibáztunk! Úgyis tudja. Ettől nem csökken a tekintélyünk, inkább megerősíti sarjunkat abban, hogy partnernek tartjuk őt közös dolgainkban.
 

3. "Irányításoddal jó utat fogok választani. Ha magam mellett tudlak, nem csatlakozom bandákhoz, távol tartom magam az alkoholtól és a drogtól."

A kamaszkorú gyerek keresi a helyét a világban, s ebben az időszakban hangsúlyozottan fontos a kortársak véleménye. Ha nem kapja meg a felnőttektől az értő, segítő támogatást, kizárólagossá válik a kortárscsoport hatása. És itt rejlik a legfőbb veszély! Mert "elviszik" egymást. Kipróbálnak mindent, amire lehetőségük nyílik. Sokszor csak vagányságból, a csapathoz való tartozás vágyából teszik meg gyakran végzetes lépéseiket!
  Hogyan óvhatjuk meg gyermekeinket a drogtól és az alkoholtól? Szeretettel, bizalommal, türelemmel, idővel és megértő, toleráns fegyelemmel.

Fotó: Joana Croft/FREEIMAGES

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja