Féltékenység és anyahibáztatás: ezért olyan bonyolultak az anya-lánya kapcsolatok
Ha a társadalom ilyen, akkor nem várható el, hogy egy családban ez másképp működjön
Dr. Rosjke Hasseldine terapeuta már több mint 20 éve kutatja az anya-lánya kapcsolatokat. A HuffPost UK Am I Making You Uncomfortable? podcastban elhangzottak szerint még mindig olyan társadalomban élünk, ami nem hallgat a nőkre.
"Az anyák és a lányok ezt kijátsszák a kapcsolatukban – az egyenlőtlenséget, a szexizmust, az erőszakot és a többi olyan tapasztalatukat, amelyeket a nők átélnek."
Szerinte ha a társadalom ilyen, akkor nem várható el az, hogy egy családban ez másképp működjön, vagyis hogy anya és lánya egymás felé forduljon és meghallja a másikat. Pedig minden nő megérdemli, hogy figyeljenek rá és meghallgassák.
Az anya-lánya kapcsolatot beárnyékoló jelenségek
Féltékenység
Dr. Hasseldine több száz családban, különféle kultúrákban vizsgálta a családokat. Szerinte a féltékenység nagyon gyakori az anya-lánya kapcsolatokban.
"Ha egy anya féltékeny lánya karrierjére, sikereire, akkor szégyelli magát - erről nem beszél róla, hanem hallgat."
A szakértő szerint a nők általában nem tudnak őszintén beszélni ezekről az érzésekről, ehelyett az anyák inkább megjegyzéseket tesznek a lányukra, vagy nem örülnek a sikereiknek.
Anyahibáztatás
Ennek a folyamatnak pedig az úgynevezett "anyahibáztatás" a következménye. Ilyenkor az történik, hogy a lány problémái miatt az anyát hibáztatják. Például ha egy lánynak étkezési zavarai vannak, akkor azt mondják, hogy ezért az anyukája a felelős, csakis ő tehet róla. Az anya pedig bűntudatot érez emiatt, pedig más, külső tényezőket is figyelembe kellene venni.
Dr. Hasseldine azt tapasztalta azonban, hogy egyre több nő keresi a terápia lehetőségeit a 20-as, 30-as vagy a 40-es éveiben, hogy javítsa a kapcsolatát az anyukájával.
Így javíthatunk a kommunikáción az édesanyánkkal / lányunkkal
A szakértő szerint egymás meghallgatásának megtanulása kulcsfontosságú ahhoz, hogy javuljon a kapcsolat.
Dr. Chloe Paidoussis Mitchell tanácsadó pszichológus szerint az alábbiak segíthetnek javítani a kapcsolatot.
1. Gondold át, mi az, amit szeretnél, ha hallana az édesanyád
A beszélgetésre érdemes felkészülni, akár gyakorolni is lehet előtte egy kicsit - és érdemes átgondolni, mi az, amit mindenképp szeretnél, ha meghallana az édesanyád, mi a legfontosabb mondanivalód. Ezzel elkerülhetőek az olyan viták, amelyek úgy kezdődnek, hogy én megmondtam...
2. Próbálj meg beszélni magadról, a gondolataidról és az érzéseidről!
Nyugodtan használj olyan szavakat, mint "úgy éreztem… gondolkodom… remélem…”
A saját érzéseidről beszélj és ne őt minősítsd, ne mondj olyanokat, hogy: "te mondtad...., te csináltad... stb.".
3. Vigyázz a hangnemedre!
A hangnem legalább olyan fontos, mint az, hogy mit mondunk. Ha mondasz valami pozitívat, de azt dühös hangon teszed, akkor például elveszhet a pozitív üzenet.
4. Állíts fel sorrendet és határokat!
Ha vannak olyan témák, amiket kerülni szeretnél, akkor összpontosíts arra, hogy most miről szeretnél beszélni - és mondd azt, hogy a többiről most nem, majd máskor.
5. Ne siesd el a beszélgetést!
Ha hirtelen felhúzod magad és indulatból válaszolsz, akkor inkább tarts egy kis szünetet, fújd ki magad és nyugodj meg, mielőtt valami olyat mondanál, amit később megbánnál.
Ha pedig jól sikerül a beszélgetés, akkor ezt fogjátok fel sikernek és mondjátok is ki: látod, most ez milyen jól ment, legközelebb is így kellene kommunikálnunk egymással!
Olvasd el ezt is: 7 nehézség, amelyet a rossz anya-lánya viszony okoz
Indexkép: Depositphotos.com
Közösségi hozzászólások: