SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Féltékenység és anyahibáztatás: ezért olyan bonyolultak az anya-lánya kapcsolatok

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-11-03
Természetesen rengeteg harmonikus, kiegyensúlyozott anya-lánya kapcsolat létezik. Azonban nagyon gyakori az is, hogy ez a viszony súlyos konfliktusokkal terhelt - szakértők szerint pedig ez nem véletlen. Már a társadalomban is jelen van az egyenlőtlenség, a szexizmus és sok más negatív tapasztalat, amiket nőként átélünk. Ez pedig családon belüli feszültségekhez vezethet: féltékenyek vagyunk, nem halljuk meg a másikat, és gyakori az "anyahibáztatás" is.

Ha a társadalom ilyen, akkor nem várható el, hogy egy családban ez másképp működjön

Dr. Rosjke Hasseldine terapeuta már több mint 20 éve kutatja az anya-lánya kapcsolatokat. A HuffPost UK Am I Making You Uncomfortable? podcastban elhangzottak szerint még mindig olyan társadalomban élünk, ami nem hallgat a nőkre. 

"Az anyák és a lányok ezt kijátsszák a kapcsolatukban – az egyenlőtlenséget, a szexizmust, az erőszakot és a többi olyan tapasztalatukat, amelyeket a nők átélnek."

Szerinte ha a társadalom ilyen, akkor nem várható el az, hogy egy családban ez másképp működjön, vagyis hogy anya és lánya egymás felé forduljon és meghallja a másikat. Pedig minden nő megérdemli, hogy figyeljenek rá és meghallgassák.


Az anya-lánya kapcsolatot beárnyékoló jelenségek

Féltékenység

Dr. Hasseldine több száz családban, különféle kultúrákban vizsgálta a családokat. Szerinte a féltékenység nagyon gyakori az anya-lánya kapcsolatokban. 

"Ha egy anya féltékeny lánya karrierjére, sikereire, akkor szégyelli magát - erről nem beszél róla, hanem hallgat."

A szakértő szerint a nők általában nem tudnak őszintén beszélni ezekről az érzésekről, ehelyett az anyák inkább megjegyzéseket tesznek a lányukra, vagy nem örülnek a sikereiknek.
 

Anyahibáztatás

Ennek a folyamatnak pedig az úgynevezett "anyahibáztatás" a következménye. Ilyenkor az történik, hogy a lány problémái miatt az anyát hibáztatják. Például ha egy lánynak étkezési zavarai vannak, akkor azt mondják, hogy ezért az anyukája a felelős, csakis ő tehet róla. Az anya pedig bűntudatot érez emiatt, pedig más, külső tényezőket is figyelembe kellene venni. 

Dr. Hasseldine azt tapasztalta azonban, hogy egyre több nő keresi a terápia lehetőségeit a 20-as, 30-as vagy a 40-es éveiben, hogy javítsa a kapcsolatát az anyukájával.
 

Így javíthatunk a kommunikáción az édesanyánkkal / lányunkkal

A szakértő szerint egymás meghallgatásának megtanulása kulcsfontosságú ahhoz, hogy javuljon a kapcsolat. 

Dr. Chloe Paidoussis Mitchell tanácsadó pszichológus szerint az alábbiak segíthetnek javítani a kapcsolatot. 


1. Gondold át, mi az, amit szeretnél, ha hallana az édesanyád

A beszélgetésre érdemes felkészülni, akár gyakorolni is lehet előtte egy kicsit - és érdemes átgondolni, mi az, amit mindenképp szeretnél, ha meghallana az édesanyád, mi a legfontosabb mondanivalód. Ezzel elkerülhetőek az olyan viták, amelyek úgy kezdődnek, hogy én megmondtam...
 

2. Próbálj meg beszélni magadról, a gondolataidról és az érzéseidről!

Nyugodtan használj olyan szavakat, mint "úgy éreztem… gondolkodom… remélem…”

A saját érzéseidről beszélj és ne őt minősítsd, ne mondj olyanokat, hogy: "te mondtad...., te csináltad... stb.". 


3. Vigyázz a hangnemedre!

A hangnem legalább olyan fontos, mint az, hogy mit mondunk. Ha mondasz valami pozitívat, de azt dühös hangon teszed, akkor például elveszhet a pozitív üzenet. 
 

4. Állíts fel sorrendet és határokat!

Ha vannak olyan témák, amiket kerülni szeretnél, akkor összpontosíts arra, hogy most miről szeretnél beszélni - és mondd azt, hogy a többiről most nem, majd máskor. 
 

5. Ne siesd el a beszélgetést!

Ha hirtelen felhúzod magad és indulatból válaszolsz, akkor inkább tarts egy kis szünetet, fújd ki magad és nyugodj meg, mielőtt valami olyat mondanál, amit később megbánnál. 

Ha pedig jól sikerül a beszélgetés, akkor ezt fogjátok fel sikernek és mondjátok is ki: látod, most ez milyen jól ment, legközelebb is így kellene kommunikálnunk egymással!


Olvasd el ezt is: 7 nehézség, amelyet a rossz anya-lánya viszony okoz

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja