SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Legyen gyermekünknek saját weboldala?

Zettisch László [cikkei] - 2020-11-24
A "Töltheti-e hasznosan is idejét egy gyermek a világhálón, ha már arról letiltani úgysem lehet?" cikksorozat második részében talán elsőre meghökkentő dolgot ajánlok; legyen gyermekünknek saját weboldala. Na jó, valójában a szülőé lenne, de a gyermek állíthatja elő a tartalmakat, alkothat, természetesen szigorú felügyelet mellet.
Legyen gyermekünknek saját weboldala?

A weboldalon a gyermek kiéli alkotói vágyait, értelmesebben tölti idejét a világhálón, fejleszti digitális kompetenciáit és élvezheti a megosztás adta elismeréseket (és nem elismeréseket). A weboldalon lévő tartalmakat azonban csak a szülő teheti nyilvánossá, aki azt is látja, mikor mit csinált gyermeke az adminisztrációs felületen.


Tartalomkezelő

A tartalomkezelő rendszerek, mint a Wordpress, saját adminisztrációs felülettel rendelkeznek, kész sablonok és kiegészítők telepíthetőek rájuk egyetlen kattintással, szabadon alakíthatóak, programozhatóak (nyílt forráskódúak). A kezelői felületre különböző jogosultsági szintekkel léphetnek be felhasználók, így a gyermek ugyan szerkeszthet, de csak a szülő hozhatja azt nyilvánosságra. Természetesen ehhez az kell, hogy a szülő jelszavához a gyermek ne férhessen hozzá. Lényeges az is, hogy a tárhelyet és az előre telepített tartalomkezelőt megfelelő biztonsági beállításokkal, kiegészítőkkel kapjuk, ezért nem mindegy azt ki állítja össze. (Ne ijedjünk meg; annak ellenére, hogy a magyar vállalkozók közül sokan nem foglalkoznak weboldaluk biztonságával, ez nem jelent igazán plusz költséget.)

 

Lehetőségek

A tartalomkezelőt elláthatjuk olyan kiegészítővel, mely magyar nyelvű felületet ad weboldalunk minden elemének grafikai megvalósításához. Ennek kezelése már önmagában egy alkotási művelet. A weboldal rendszerezve képes megjeleníteni például az alábbiakat:

  • Írások. A legalapvetőbb funkció a szöveges bejegyzések létrehozása kategóriákba sorolva. Ezek lehetnek naplóbejegyzések, irodalmi művek, vélemények, de akár receptek is.
  • Fotóalbumok (esetleg videók). Hasonlóan az írásokhoz ezek is kategóriákba rendezve jelenhetnek meg. (A személyekről készült képekkel vigyázzunk!)
  • Grafikák. Akár kézi, akár digitális alkotások.
  • Animációk. Egy egyszerű grafika, ingyenes program segítségével is pillanatok alatt mozgóvá tehető (nem semmi élmény), kis gyakorlással pedig már akár komplett animációs film is készíthető.

A weboldal természetesen nemcsak megjelenítésre képes; bámilyen szoftvert, programot futtahatunk (megszámlálhatatlan ingyenes létezik és egyszerűbbeket bárki írhat is), csak a képzelet (és tudásunk) szab határt. Ezen a téren gyermekünk okozhat meglepetéseket, hamar kiderülhet, hogy kreativitása messze túlszárnyalja a miénket.


Szülői felügyelet

Említettem már, hogy a szülő az adminisztrációs felületre egy külön név/jelszó párossal tud belépni. Az alábbiakat kizárólag így belépve lehet megtenni:

  • Elkészült oldalak nyilvánosságra hozatala.
  • Alapadatok megadása, főbb beállítások.
  • Kiegészítők (programok és sablonok) telepítése, beállítása.
  • Menü szerkesztése.
  • A tartalomkezelő program szintű átalakítása.


Közös munka

Egy tartalomkezelőt többen is használhatnak. A grafikus kiegészítőnek köszönhetően pedig minden felhasználó teljesen egyedire szabhatja saját anyagait, melyek megjelentetve is teljesen elkülöníthetőek egymástól (menü).


Alapítványi támogatás

A Fényközpont Alapítvány fontosnak tartja, hogy gyermekeink biztonságban legyenek a digitális világban, ezért elindította "Alkoss digitálisan" programját. Ennek részeként összeállított egy olyan weboldal csomagot (tárhely, előre telepített tartalomkezelő szülői felügyelettel, biztonsági és grafikus kiegészítőkkel), melyet kifejezetten szülőknek ajánl: fenykozpont.eu/weboldal-gyerekeknek/

Folyatatás decemberben.

A cikksorozat további részei:

Töltheti-e hasznosan is idejét egy gyermek a világhálón, ha már arról letiltani úgysem lehet?
Játék a fotókkal

 

Zettisch László


Zettisch László
Informatikai tanácsadó - programozás és kommunikáció a neten

Elérhetőségeim:
Email: z.laszlo@onmediaweb.eu
Honlap: onmediaweb.eu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.
Mellkasi fájdalom lefekvéskor - mikor kell orvoshoz fordulni?

Mellkasi fájdalom lefekvéskor - mikor kell orvoshoz fordulni?

Amikor lefekszünk, általában megnyugvásra, ellazulásra számítunk, ezért is lehet nyugtalanító, ha éppen ekkor tapasztalunk mellkasi fájdalmat. Ennek számos szervi és pszichés oka is lehet, amelyek közül a leggyakoribbakat dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa vette számba.

A szerkesztő ajánlja