Ölelés és elengedés: Vekerdy Tamás a kamaszkor kihívásairól
Az ősszel elhunyt Vekerdy Tamás korábban a Nyíregyházi Waldorf Óvodában tartott előadást a gyereknevelésről. Egyik témája az volt, hogyan vészelhetjük át minél kevesebb sérüléssel a gyerek kamaszkorát.
Ölben tartás és elengedés
A kisgyereknek az ad érzelmi biztonságot, ha melegen ölben tartjuk: ha nem azonosulunk az őt gyakran támadó, szorongató külvilággal, hanem megvédjük tőle. Kamaszkorban azonban hirtelen egy új, és gyakran nehezebb feladat előtt állunk: el kell engednünk a fiatalt az ölünkből.
A kamaszkor a második (sőt, a Waldorf-pedagógia szerint a harmadik) születés kora. „Valami új keletkezik a gyerekben, ami őt magát is kifárasztja, megrémíti. Megnőnek a csöves csontok, megnőnek a belső szervek, nem elég szilárd a felfüggesztésük még. Lóg az az egész gyerek, baromi fáradt.”
Megváltozik a hormonrendszer, bár hogy pontosan miért és milyen módon, a mai napig csak találgatjuk. A kilencvenes évek közepén fedezték fel, hogy tizenéves korban a központi idegrendszer régi kapcsolatai lebomlanak, és újak épülnek ki. A kamasz hirtelen éles eszűvé és ítélkezővé válik. Ahogy egy, ezt a korosztályt tanító pedagógus fogalmazott: A kamaszokra ki kéne írni, hogy „Átépítés miatt átmenetileg zárva.”
Ez az embert próbáló időszak akkor jár a legkevesebb fájdalommal, ha az eredetileg melegen tartó szülő most képes az elengedésre.
A tüskés sündisznó
A szülő persze ezen időszak alatt szorong. Ez teljesen normális jelenség, majd elmúlik. Nem is csoda, hiszen a kamasz gyerekkel igen nehéz együtt élni. Olyan, mint a sündisznó, akinek minden tüskéje kifelé áll, a hirtelen fejlődésnek indult ítélőképessége miatt pedig nagyon szemtelen. Korábban észre sem vette a szülei gyenge pontjait, most pedig, hogy mint újdonságra csodálkozik rájuk, nem állja meg, hogy szóvá ne tegye őket.
A szemtelenséget az apák rendszerint rosszabbul tűrik, mint az anyák, pedig egy kis humorral el lehetne ezt is ütni. Erre szükség is lenne, a kamasz ugyanis legutóbb háromévesen igényelte ennyire „a mindenestül elfogadó gyengédséget”.
Ezt kimutatni persze nem tudja. Épp ellenkezőleg. Szótlan, mogorva, a simogató kezet ellöki. Mégis vágyik arra, hogy jelen lehessen a családban. Kontra György, a kiváló biológus és pedagógus szerint „A kamaszért egyet tehetünk: elviseljük a jelenlétét.”
Erre van ugyanis szüksége. Hogy csendben elviseljük. Nem veszekszünk vele, hogy rendetlen, nem gyötörjük, hogy mutassa ki a szeretetét. Csak engedjük, hogy jelen legyen.
Érzelmi biztonságot akkor adhatunk nekik, ha tudunk minden körülmények között mellettük és mögöttük állni, és ez a legtöbb, amit nekik adhatunk.
Kapcsolódó cikkeink:
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: