SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ölelés és elengedés: Vekerdy Tamás a kamaszkor kihívásairól

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-10
"A kisgyereknek az a jó, ha testi-lelki értelemben melegen ölben tartjuk" - vallotta Vekeredy Tamás. Van azonban egy ennél sokkal nehezebb szülői feladat is: el tudjuk-e engedni az ölünkből, amikor eljön az ideje?

Az ősszel elhunyt Vekerdy Tamás korábban a Nyíregyházi Waldorf Óvodában tartott előadást a gyereknevelésről. Egyik témája az volt, hogyan vészelhetjük át minél kevesebb sérüléssel a gyerek kamaszkorát.


Ölben tartás és elengedés

A kisgyereknek az ad érzelmi biztonságot, ha melegen ölben tartjuk: ha nem azonosulunk az őt gyakran támadó, szorongató külvilággal, hanem megvédjük tőle. Kamaszkorban azonban hirtelen egy új, és gyakran nehezebb feladat előtt állunk: el kell engednünk a fiatalt az ölünkből.

A kamaszkor a második (sőt, a Waldorf-pedagógia szerint a harmadik) születés kora. „Valami új keletkezik a gyerekben, ami őt magát is kifárasztja, megrémíti. Megnőnek a csöves csontok, megnőnek a belső szervek, nem elég szilárd a felfüggesztésük még. Lóg az az egész gyerek, baromi fáradt.”

Megváltozik a hormonrendszer, bár hogy pontosan miért és milyen módon, a mai napig csak találgatjuk. A kilencvenes évek közepén fedezték fel, hogy tizenéves korban a központi idegrendszer régi kapcsolatai lebomlanak, és újak épülnek ki. A kamasz hirtelen éles eszűvé és ítélkezővé válik. Ahogy egy, ezt a korosztályt tanító pedagógus fogalmazott: A kamaszokra ki kéne írni, hogy „Átépítés miatt átmenetileg zárva.”

Ez az embert próbáló időszak akkor jár a legkevesebb fájdalommal, ha az eredetileg melegen tartó szülő most képes az elengedésre.


A tüskés sündisznó

A szülő persze ezen időszak alatt szorong. Ez teljesen normális jelenség, majd elmúlik. Nem is csoda, hiszen a kamasz gyerekkel igen nehéz együtt élni. Olyan, mint a sündisznó, akinek minden tüskéje kifelé áll, a hirtelen fejlődésnek indult ítélőképessége miatt pedig nagyon szemtelen. Korábban észre sem vette a szülei gyenge pontjait, most pedig, hogy mint újdonságra csodálkozik rájuk, nem állja meg, hogy szóvá ne tegye őket.

A szemtelenséget az apák rendszerint rosszabbul tűrik, mint az anyák, pedig egy kis humorral el lehetne ezt is ütni. Erre szükség is lenne, a kamasz ugyanis legutóbb háromévesen igényelte ennyire „a mindenestül elfogadó gyengédséget”.

Ezt kimutatni persze nem tudja. Épp ellenkezőleg. Szótlan, mogorva, a simogató kezet ellöki. Mégis vágyik arra, hogy jelen lehessen a családban. Kontra György, a kiváló biológus és pedagógus szerint „A kamaszért egyet tehetünk: elviseljük a jelenlétét.

Erre van ugyanis szüksége. Hogy csendben elviseljük. Nem veszekszünk vele, hogy rendetlen, nem gyötörjük, hogy mutassa ki a szeretetét. Csak engedjük, hogy jelen legyen.

Érzelmi biztonságot akkor adhatunk nekik, ha tudunk minden körülmények között mellettük és mögöttük állni, és ez a legtöbb, amit nekik adhatunk.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: LysogSalt / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja