SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kamaszok és a számítógép: tiltani lehetetlen, keretet szabni muszáj

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-11-27
Nem tragédia, ha egy kamaszfiú sokat gépezik mindaddig, amíg megmaradnak az élő emberi kapcsolatai is. A társakkal való közös számítógépezés jó élmény lehet, de gyanakodjuk, ha a fiatalt már soha nem látni a szobáján kívül.

A számítógépes játékok az agy jutalomközpontját piszkálják, és hasonlóan működnek, mint a sport vagy a társas programok – olvasható a Psychology Today című lapban megjelent tanulmányban. A cselekmény hatására az agy dopamint kezd termelni, amely boldogságérzést okoz. A probléma abból ered, hogy egy idő után az agy már kevesebb dopamint termel, ezért ugyanannak a hatásnak az eléréséhez többre van szükség – ez minden más függőség alapja is.

A kamaszok különösen hajlamosak a függőségek kialakítására. A számítógépes játék könnyen válhat ártatlan hobbiból olyan kényszerré, melynek hatására csökken az empátia, és a fiatal minden egyéb iránt elveszíti az érdeklődését. A fiúk különösen veszélyeztetettek, mivel az ő agyuk eleve érzékenyebben reagál a dopamintermelésre. Ez az oka annak is, hogy ők azok, akik kamaszként hajlamosabbak a kockázatvállaló magatartásra, legyen szó autóval száguldozásról vagy veszélyes sportmutatványokról.


Barátok a neten és a való életben

Gyakran figyelhető meg, hogy a korábban sokszínű életet élő, jó tanuló, sportoló gyerekek 14 éves koruk környékén befelé fordulnak. Abbahagyják a sportot, leromlanak az iskolai jegyeik, a barátokkal való élő programokat pedig teljes egészében felváltja az internetes kapcsolattartás.

A szülők egy része eleinte még örül is ennek: úgy gondolják, sokkal jobb, ha a gyerek otthon, a négy fal között, biztonságban tölti az idejét, mintha csavarogna, inna, drogozna. Egy idő után azonban nekik is feltűnik a fiatal furcsa átváltozása: már arra is nehéz rávenni, hogy vacsorázni leüljön a családdal, nem érdekli az iskola, arca a kevés napfénytől sápadttá, beesetté válik, izmai visszafejlődnek, lefogy vagy épp meghízik, de mindenképp romlik a fizikai állapota.

Mindezek elkerüléséhez nagyon fontos, hogy az egészséges mértékű számítógépezésen túl a fiatalnak megmaradjanak az offline emberi kapcsolatai is. Amíg iskolába jár, addig legalább a napjai felét a kortársai között tölti, érettségi után azonban rengeteg fiúnak szakadnak meg a régi barátságai. A 19-24 éves fiatal felnőtt férfiak riasztóan nagy hányadáról mondható el, hogy miközben elég sok online kapcsolatuk van, a való életben szociális problémákkal küzdenek, képtelenek kommunikálni a kortársaikkal, arról pedig végképp nincs ötletük, hogyan szólítsanak meg egy ellenkező neműt. Amerikában az utóbbi években 20 százalékkal csökkent az egyetemre felvett fiúk aránya, és ebben szintén nagy szerepet játszhat a gépfüggőség.

Az ember genetikusan társas lény. Kell a többiekkel való interakció, a szemkontaktus, hogy hallja a másik hangját, értelmezze a non-verbális jeleit. Az online kapcsolatok nem pótolják, mert nem pótolhatják a valódi barátságokat, és mentálisan tönkremehet az, aki nem találkozik emberekkel a valódi térben.
 

Szabályok az online és az offline élet egyensúlyáért

Szakértők a következő tíz szabály felállítását javasolják a sokat gépező tizenéves fiúk szüleinek:

  1. Lehetőleg ne legyen számítógép a saját szobájában, legalábbis ne olyan, amivel játszani tud.
  2. Hetente legalább két alkalommal vegyen részt az otthonán kívüli társas elfoglaltságban.
  3. Hetente legalább három alkalommal járjon sportolni.
  4. Vegye ki a részét a házimunkából.
  5. Ne romoljanak az osztályzatai.
  6. Vegyen részt a családi étkezéseken anélkül, hogy bármilyen kütyüt vinne magával. Legyen meghatározott lefekvési idő, és az ágyba szintén ne vigyen magával telefont.
  7. Hetente legalább egyszer menjen át egy barátjához, vagy hívjon meg valakit. Ez idő alatt ne gépezzenek.
  8. A szülő által telepített szűrőprogramokat ne játssza ki.
  9. Ne nézzen pornót és nem neki való korhatáros filmeket.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja