Kamaszok és a számítógép: tiltani lehetetlen, keretet szabni muszáj
A számítógépes játékok az agy jutalomközpontját piszkálják, és hasonlóan működnek, mint a sport vagy a társas programok – olvasható a Psychology Today című lapban megjelent tanulmányban. A cselekmény hatására az agy dopamint kezd termelni, amely boldogságérzést okoz. A probléma abból ered, hogy egy idő után az agy már kevesebb dopamint termel, ezért ugyanannak a hatásnak az eléréséhez többre van szükség – ez minden más függőség alapja is.
A kamaszok különösen hajlamosak a függőségek kialakítására. A számítógépes játék könnyen válhat ártatlan hobbiból olyan kényszerré, melynek hatására csökken az empátia, és a fiatal minden egyéb iránt elveszíti az érdeklődését. A fiúk különösen veszélyeztetettek, mivel az ő agyuk eleve érzékenyebben reagál a dopamintermelésre. Ez az oka annak is, hogy ők azok, akik kamaszként hajlamosabbak a kockázatvállaló magatartásra, legyen szó autóval száguldozásról vagy veszélyes sportmutatványokról.
Barátok a neten és a való életben
Gyakran figyelhető meg, hogy a korábban sokszínű életet élő, jó tanuló, sportoló gyerekek 14 éves koruk környékén befelé fordulnak. Abbahagyják a sportot, leromlanak az iskolai jegyeik, a barátokkal való élő programokat pedig teljes egészében felváltja az internetes kapcsolattartás.
A szülők egy része eleinte még örül is ennek: úgy gondolják, sokkal jobb, ha a gyerek otthon, a négy fal között, biztonságban tölti az idejét, mintha csavarogna, inna, drogozna. Egy idő után azonban nekik is feltűnik a fiatal furcsa átváltozása: már arra is nehéz rávenni, hogy vacsorázni leüljön a családdal, nem érdekli az iskola, arca a kevés napfénytől sápadttá, beesetté válik, izmai visszafejlődnek, lefogy vagy épp meghízik, de mindenképp romlik a fizikai állapota.
Mindezek elkerüléséhez nagyon fontos, hogy az egészséges mértékű számítógépezésen túl a fiatalnak megmaradjanak az offline emberi kapcsolatai is. Amíg iskolába jár, addig legalább a napjai felét a kortársai között tölti, érettségi után azonban rengeteg fiúnak szakadnak meg a régi barátságai. A 19-24 éves fiatal felnőtt férfiak riasztóan nagy hányadáról mondható el, hogy miközben elég sok online kapcsolatuk van, a való életben szociális problémákkal küzdenek, képtelenek kommunikálni a kortársaikkal, arról pedig végképp nincs ötletük, hogyan szólítsanak meg egy ellenkező neműt. Amerikában az utóbbi években 20 százalékkal csökkent az egyetemre felvett fiúk aránya, és ebben szintén nagy szerepet játszhat a gépfüggőség.
Az ember genetikusan társas lény. Kell a többiekkel való interakció, a szemkontaktus, hogy hallja a másik hangját, értelmezze a non-verbális jeleit. Az online kapcsolatok nem pótolják, mert nem pótolhatják a valódi barátságokat, és mentálisan tönkremehet az, aki nem találkozik emberekkel a valódi térben.
Szabályok az online és az offline élet egyensúlyáért
Szakértők a következő tíz szabály felállítását javasolják a sokat gépező tizenéves fiúk szüleinek:
- Lehetőleg ne legyen számítógép a saját szobájában, legalábbis ne olyan, amivel játszani tud.
- Hetente legalább két alkalommal vegyen részt az otthonán kívüli társas elfoglaltságban.
- Hetente legalább három alkalommal járjon sportolni.
- Vegye ki a részét a házimunkából.
- Ne romoljanak az osztályzatai.
- Vegyen részt a családi étkezéseken anélkül, hogy bármilyen kütyüt vinne magával. Legyen meghatározott lefekvési idő, és az ágyba szintén ne vigyen magával telefont.
- Hetente legalább egyszer menjen át egy barátjához, vagy hívjon meg valakit. Ez idő alatt ne gépezzenek.
- A szülő által telepített szűrőprogramokat ne játssza ki.
- Ne nézzen pornót és nem neki való korhatáros filmeket.
Kapcsolódó cikkeink:
- Biztos, hogy a tiltás a jó módszer a nélkülözhetetlen kütyükre?
- 6 időtöltés, amivel elcsalhatod a gyerekeket a képernyők elől
- 8 tipp (kamasz) fiús anyáknak - erre figyelj, ha nem akarod elveszíteni fiaddal a kapcsolatot
- Ez a család örökre véget vetett a képernyőzésnek - a hatás lenyűgöző
Kép: pixabay
Közösségi hozzászólások: