SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 dolog, amit tehetsz, hogy túléld a gyerek kamaszkorát

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-11-08
Kamaszt nevelni idegőrlő. Hogy ne emésszen fel lelkileg teljesen az előttetek álló 6-10 (kinél hány) év, és a végén újra harmonikus lehessen a kapcsolatotok, érdemes megfontolni a következőket.


1. Ne akarj mindent tudni

Egy anya egyszer ezt mondta a tizenéves lányának: „Tudom, hogy az életed 80 százalékába beavatsz, de a maradék 20 százalékról nem is szeretnék tudni.” Ez így is van rendjén. A kamasz keresi az identitását, és a személyisége éréséhez elengedhetetlen, hogy bizonyos részleteket ne osszon meg a szüleivel. Ne faggasd, ne akarj tudni minden lépéséről!


2. Felejtsd el a sértődést

Elég egy önérzetes ember a családba – és ez jelen esetben a kamasz gyereked (nehezebb változatban több kamasz testvér). Számodra ez most nem a sértődések ideje. Ez nem azt jelenti, hogy zokszó nélkül kell tűrni a tizenéves bántó megjegyzéseit, vagy hogy neked már csak az áldozati szerep jut. Épp ellenkezőleg: te vagy a felnőtt, aki lelkileg erősebb, mint az instabil kamasz. Ezért ha átmenetileg meg is haragszol – ami teljesen jogos lehet –, soha ne dédelgesd a sérelmeidet, és hamar legyél kész a megbocsátásra.


3. Ne hidd el neki, hogy már felnőtt

Nem az. Akkor sem, ha ezt hiszi magáról. Ne vele beszéld meg az aktuális párkapcsolati vagy lelki gondjaidat. Lassan egyre több felelősséget tehetsz a vállára, de mindig figyelj oda, hogy ne roppanjon meg ezek súlya alatt.


4. Ne hidd, hogy örökre így marad

A kamaszkor ideális esetben nagyjából 12-18 éves kor között tart – persze elkezdődhet előbb is, és lehet, hogy kicsit tovább tart, amíg végleg lecseng. Ez a hat év a fiatal életének egyharmada, neked azonban már szinte semmi. Jusson eszedbe a legnehezebb időszakokban, hogy egyszer ennek is vége lesz. És akármilyen hihetetlen, jobb lesz, mint előtte bármikor volt.


5. Ne feledd, hogy te is voltál kamasz

Te is voltál undok, magányos, zavarodott. Neked is fájt a szíved olyasmin, ami visszanézve semmiségnek tűnik. Te is érezted úgy, hogy az egész világ ellened esküdött össze.
Amikor úgy érzed, a gyereked megmagyarázhatatlan módon viselkedik, próbálj meg visszagondolni arra, ahogy te érezted magad az ő helyzetében. Ha ettől még nem is biztos, hogy igaza lesz, talán észre fogod venni a logikát a gondolkodásában, és elindíthattok egy olyan kommunikációt, ahol nem beszéltek el teljesen egymás mellett.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Africa Studio / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja