SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 dolog, amit tehetsz, hogy túléld a gyerek kamaszkorát

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-11-08
Kamaszt nevelni idegőrlő. Hogy ne emésszen fel lelkileg teljesen az előttetek álló 6-10 (kinél hány) év, és a végén újra harmonikus lehessen a kapcsolatotok, érdemes megfontolni a következőket.
5 dolog, amit tehetsz, hogy túléld a gyerek kamaszkorát


1. Ne akarj mindent tudni

Egy anya egyszer ezt mondta a tizenéves lányának: „Tudom, hogy az életed 80 százalékába beavatsz, de a maradék 20 százalékról nem is szeretnék tudni.” Ez így is van rendjén. A kamasz keresi az identitását, és a személyisége éréséhez elengedhetetlen, hogy bizonyos részleteket ne osszon meg a szüleivel. Ne faggasd, ne akarj tudni minden lépéséről!


2. Felejtsd el a sértődést

Elég egy önérzetes ember a családba – és ez jelen esetben a kamasz gyereked (nehezebb változatban több kamasz testvér). Számodra ez most nem a sértődések ideje. Ez nem azt jelenti, hogy zokszó nélkül kell tűrni a tizenéves bántó megjegyzéseit, vagy hogy neked már csak az áldozati szerep jut. Épp ellenkezőleg: te vagy a felnőtt, aki lelkileg erősebb, mint az instabil kamasz. Ezért ha átmenetileg meg is haragszol – ami teljesen jogos lehet –, soha ne dédelgesd a sérelmeidet, és hamar legyél kész a megbocsátásra.


3. Ne hidd el neki, hogy már felnőtt

Nem az. Akkor sem, ha ezt hiszi magáról. Ne vele beszéld meg az aktuális párkapcsolati vagy lelki gondjaidat. Lassan egyre több felelősséget tehetsz a vállára, de mindig figyelj oda, hogy ne roppanjon meg ezek súlya alatt.


4. Ne hidd, hogy örökre így marad

A kamaszkor ideális esetben nagyjából 12-18 éves kor között tart – persze elkezdődhet előbb is, és lehet, hogy kicsit tovább tart, amíg végleg lecseng. Ez a hat év a fiatal életének egyharmada, neked azonban már szinte semmi. Jusson eszedbe a legnehezebb időszakokban, hogy egyszer ennek is vége lesz. És akármilyen hihetetlen, jobb lesz, mint előtte bármikor volt.


5. Ne feledd, hogy te is voltál kamasz

Te is voltál undok, magányos, zavarodott. Neked is fájt a szíved olyasmin, ami visszanézve semmiségnek tűnik. Te is érezted úgy, hogy az egész világ ellened esküdött össze.
Amikor úgy érzed, a gyereked megmagyarázhatatlan módon viselkedik, próbálj meg visszagondolni arra, ahogy te érezted magad az ő helyzetében. Ha ettől még nem is biztos, hogy igaza lesz, talán észre fogod venni a logikát a gondolkodásában, és elindíthattok egy olyan kommunikációt, ahol nem beszéltek el teljesen egymás mellett.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Africa Studio / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja