SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezeket gondold át, mielőtt óvodapedagógus leszel!

Családinet [cikkei] - 2018-01-17
A pedagógus szakma évek óta nagy sajtó visszhangot kap, hol negatív, hol pozitív oldalát mutatják meg. Akik erre a pályára léptünk, tisztában vagyunk minden árnyával és szépségével, a folytonos kihívással és a gyermekek - semmivel nem összehasonlítható - pozitív megerősítésével. De vajon ti, a pályaválasztás előtt álló fiatalok mit gondoltok? Ez a rövid összefoglaló nektek szól. Mik azok a sarkalatos pontok, amiket mindenképpen gondoljatok át, mielőtt az óvodapedagógus hivatást választanátok? Összegyűjtöttünk néhányat.

Beszéled a gyerekek nyelvét?

Persze nem (csak) arra gondolunk, hogy érted-e a gagyogó háromévesek beszédét. Minden ember, így az óvodások is önálló személyiségek, így mindegyikükhöz más-más út vezet. Ha tudod milyen problémáik, örömeik vannak, könnyebben megérted majd őket. Az utat meglelni nem könnyű, de meglátod, megéri majd a befektetett energia!
 

Nyomás alatt is tudsz teljesíteni?

Vannak az évnek olyan szakaszai, amikor biztos, hogy úgy érzed majd, nem tudod kézben tartani a dolgokat. Ezeken a szakaszokon átsegít majd a mentorod, a kollégák, a gyerekek. Tarts ki, évek múlva a megszerzett rutinnal minden sokkal könnyebb lesz majd! Mindenesetre előny, ha képes vagy az előtted álló feladatokat higgadtan rendszerezni, átgondolni.
 

Empatikus ember vagy?

Egy pedagógus számára fontos, a napi munkájának elengedhetetlen „kelléke” az empátia. Az óvodapedagógusnak különösen, hiszen az esetek nagy részében egész nap a kicsikkel vagyunk, és sokszor nekünk mesélik el legnagyobb örömüket, bánatukat. Ha már itt tartunk, a családokban történt eseményekre is illik megfelelően reagálni, fontos a szülőkkel kialakított bizalmi kapcsolat, melyhez elengedhetetlen az empátia.
 

Szeretsz tanulni?

A pedagógus minden nap, minden órában tanul valamit: a gyerekektől, a gyerekekről, új módszerekről stb. Ne félj ettől, az esetek többségében nem a könyvek bújásáról van szó! Óvodapedagógusként inkább tapasztalatgyűjtésnek nevezhetnénk, hiszen sokat tanulunk egymástól és a hibáinkból is.
 

Képes vagy folyamatosan figyelni?

Nincs is annál kínosabb, mikor a szülő megérkezik a gyerekéért, és neked fogalmad sincs, hol van, pedig 3 perce kéredzkedett ki mosdóba. Közben tevékenységet vezetsz, orrot törölsz, lejelented a hiányzókat, szétválasztasz két verekedőt. A gyerekek folyamatos figyelmet igényelnek, de ez nem merül ki az „őrzésben”. Fontos, hogy értő hallgató legyél, megjegyezd az aktuális kedvenc szuperhőst, egy rossz álmot vagy a leendő kistesó nevét. A figyelem szükséges a bizalom kialakulásához, ha ez megvan, szinte nyert ügyünk van.
 

Bírod gyomorral?

Szívesen gondozod őket, nem okoz problémát, ha nincs bent a dajka nénid és neked kell elintézni a piszkos dolgokat? Az óvodában bizony gyakori a betegség, a baleset. Így biztos, hogy meg kell majd oldanod „mosdó ügyeket”, orrot kell törölnöd, el kell látnod vérző sebeket… vagy meg kell fognod egy varangyos békát, hogy a gyerekek is jól megnézhessék a kezedből.
 

Vészhelyzetben is képes vagy higgadtan dönteni?

A gyerekeket nem lehet rángatni, siettetni. Ezért, ha valami történik – akár kisebb, akár nagyobb „baj” –, fontos, hogy higgadtan, hideg fejjel keress a problémára megoldást, és meg tudd nyugtatni a kicsiket. A fiatalokra jellemző a hirtelenség, de a kollégáktól eltanult praktikákkal könnyebb dolgod lesz idővel.
 

Szeretsz játszani?

Az óvodában minden játék. Az az óvodapedagógus, aki a nap minden percében képes új, izgalmas játékötlettel előrukkolni, aranyat ér! Fontos, hogy tudd, mikor ért véget egy játék, és mikor van az, amikor az adott helyzetben nincs annak helye. Ebben a rendszeres hospitálás, más kollégák megfigyelése és az évek rutinja segít majd.
 

+ A segítség: Segítséget kérni, kérdezni nem szégyen, sőt, nagyon fontos tanulópénz kezdőként is. Érdemes több kollégával is konzultálnod egy-egy esetben, és később mérlegelni a választ. Viszont ne feledkezz meg a másik oldalról sem: ha teheted, segítsd ki kollégáidat, hidd el, meghálálják majd!


Persze sok olyan pont van – akár a fentiekben is –, ami a főiskolai évek alatt vagy a pályakezdő évek során kialakulhat. Mindehhez kitartás, figyelem és türelem szükségeltetik. Várunk titeket lelkes, elhivatott kollégák, kívánunk nektek szép főiskolai élményeket, sikeres vizsgákat, kitartást és sok-sok csillogó gyermekszemet!

Forrás: neteducatio.hu
Fotó: Northern Ireland Office / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja