SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az érettségi alatt kikészülnek a kamaszok

Családinet [cikkei] - 2017-06-02
Még javában zajlik az érettségik és felvételik időszaka. A tanulás, és az ismeretanyag alapos elsajátítása elengedhetetlenül fontos a sikeres vizsgákhoz, a jó eredményekhez azonban kiegyensúlyozott lelkiállapotra, mentális kiegyensúlyozottságra is szükség van. Ez utóbbiban pedig nagyon nagy szerepe van a mozgásnak - vallják a szakértők és az élsportolók, és ez a Magyar Diáksport Szövetség egyik fő érve is a rendszeres mozgás mellett

A serdülés során jelentős idegrendszeri változások zajlanak le a fejlődő szervezetben. Gyakran szoronganak, a lelki változások fokozzák bennük az instabilitást, és az indulatszabályozásuk is kialakulatlan még. A teljesítményorientált iskolai elvárások év közben tovább növelik a fiatalok stressz-szintjét, az érettségi és a felvételi időszakában pedig megsokszorozódik a stressz-faktor. Nagyon fontos, hogy a szülők segítsenek kamasz gyerekeiknek ebben az időszakban.

Dr. Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, a stresszkezelés és relaxáció elismert szakértője szerint a feszültség oldására kiváló és egészséges megoldás a sport. Az aktív testmozgás, különösen a nagy végtaglendítéseket tartalmazó gyakorlatok – úgy, mint karkörzés, törzshajlítás, kar- és láblendítés - kikapcsolják a szorongásközpontot és fokozzák az agyféltekék aktivitását. Ez pedig hatékony leküzdése lehet a stressz okozta „lebénulásnak”, annak az állapotnak, amikor felelés vagy vizsga során leblokkol a kamasz. A reggel vagy este végzett alapgyakorlatokat érdemes a szülőknek közösen elvégezni a gyermekükkel, és ezzel rászoktatni őket a napi rutinra, továbbá fontos, hogy aktív mozgásra biztassák a fiatalokat. Minden mozgásos aktivitás feszültségoldó, például a kerékpározás, úszás, futás sokat segíthet ebben az időszakban. A szakpszichológus szerint az a legjobb, ha a mozgás a fiatalok életének aktív részévé válik, és nemcsak az érettségi időszakban alkalmazzák, mint végső mentsvárat. A gyakori testmozgás ugyanis az állóképesség, erőnlét javítása mellett hozzásegíti a fiatalokat a mentális edzettséghez is, lehetővé teszi a stresszes állapot leküzdését, és segít a lelki és idegrendszeri egyensúly helyreállításában, fenntartásában.

Persze az is fontos, hogy ebben az érzelmileg, lelkileg felfokozott időszakban a szülők hogyan viselkednek gyermekükkel. Bagdy Emőke szerint a leghasznosabb, ha a parancsolás, számonkérés helyett inkább a gondoskodás jellemzi a felnőttek magatartását. A szakpszichológus azt tanácsolja a szülőknek, hogy inkább bátorítsák, mintsem számon kérjék gyermeküket. A szóbeli megfedés, utasítgatás ugyanis negatív hatást vált ki, míg a bátorítás és a sikerbe vetett bizalom építő hatású.

Berki Krisztián olimpiai bajnok tornász jelenleg a Debreceni Egyetem sportszervező szakán első éves hallgató. Ma már könnyen veszi a vizsgák és a versenyek okozta izgalmakat. Elmondása szerint ebben sokat segített neki a sport. A sportolás, versenyzés ugyanis kitartásra, koncentráltságra és fegyelemre tanít, mindezeknek pedig nagy haszna van a tanulásban is. Krisztián szerint a sport, különösen az élsport sok lemondással jár. Ha visszaemlékszik gyerekkorára, neki is nehéz volt elfogadni, hogy míg osztálytársai bulizni járnak, addig ő edzésre siet. Ma már azonban a sok siker, a sportban szerzett élmények mindenért kárpótolják. Az olimpiai bajnok szerint a tanulás során az a legfontosabb, hogy koncentráltan, fegyelmezetten álljunk neki a feladatnak.

A rendszeres mozgás iránti igény akkor tud beépülni a gyerekek életébe, ha megtalálják azt a mozgásformát, sportot, amelyet szívesen végeznek, amelyben sikeresek. Ezért fontos, hogy a szülők segítsék gyermeküket a megfelelő sportág kiválasztásában. Ebben nyújthat segítséget a Magyar Diáksport Szövetség által rendezett Diákolimpia® Fesztivál. A sportágak, sporteszközök kipróbálása mellett a kilátogatók neves sportolókkal is találkozhatnak és játszhatnak, amely szintén segítheti a sporthoz való kötődést.
 

A Magyar Diáksport Szövetség

A Magyar Diáksport Szövetséget (MDSZ) 1987-ben alapították és mára a legnagyobb magyarországi civil szervezetté vált a diáksport területén. A szervezet fő célja, hogy minél több gyermeket vonjon be sportprogramokba és népszerűsítse az egészségfejlesztő testmozgást. Az MDSZ küldetése, hogy a testnevelés és a sport minden gyermek életének részévé váljon, egész életen át. A szervezet testmozgás és sportprogramokon keresztül támogatja az önkéntesség, valamint a társadalmi befogadás szemléletének erősítését, fejlesztését Magyaroroszágon. A Magyar Diáksport Szövetség állandó kapcsolatban áll szinte valamennyi magyarországi iskolával, és minden évben megrendezi a Diákolimpiát®, amely az egyetlen országos tanulmányi verseny a diáksportban.

Indexkép: CollegeDegrees360/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja