SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szeresd jól!

Frank Orsolya [cikkei] - 2017-01-27
A szülőket csak hibáztatni szokták, képezni nem. Ezt Thomas Gordon mondta, a Gordon-módszer alapítója - és ezzel végképp feltalálta a szülőképzést. Merthogy képződni érdemes. A szülőség tanulható. Ösztöneink azt diktálják, úgy neveljünk, ahogy neveltek. Pedig ez nem mindig célravezető - nem mindig ez építi legjobban kicsinyeink személyiségét.

Vajon mi kell ahhoz, hogy a gyermek kibontakozzon? Hogy a magból szép, egyenes gyümölcsfa nőjön, kerek, zöld koronával, amely ragyogó, gömbölyű almákat terem? Mi kell ahhoz, hogy ép személyiséget építsünk?
Azt látom, sok szülő bizonytalan, sok szülő érzi, hogy nem igazán talál utat… vagy túl sok utat talál egyszerre. Kósza, ötletszerű információfoszlányok terjednek mindenütt, egyik végletből a másikba csapnak, és nincs ott a kritérium: mitől igaz az egyik? Mitől lesz igaz a másik?

Pedig a szülőségről létezik megbízható tudás. Tudni lehet, hogyan épülnek egymásra a kisgyerek személyiségének rétegei. Tudni lehet, mi ennek a belső logikája. Tudni lehet, hogy az egyes korszakokban mi fejlődik a lelkében, az agyában, tudni lehet, hogy hogy mi a kevés és mi a sok, mi az, amit tényleg meg kell adni, mi a túlzás, mi a túlkényeztetés. Tudás van arról, hogy Neked hogyan kell viselkedned, hogy hogyan légy vele ahhoz, hogy ő a saját fejlődési energiájából, a saját lendületéből szépen ki tudjon bontakozni, ki tudja hozni, ami benne van. Tudás van arról, mit nevezhetünk egészséges személyiségnek, mi a cél.
És tudni érdemes, mert a tudás jobb, mint a bolyongás, jobb, mint a száz meg száz dilemma, amiben nem tudod, milyen elv szerint döntsél. Nem tudod, a nagyinak higgyél vagy az óvónőnek…

A Szeresd jól szülőképző program nem kész válaszokat ad a résztvevők szájába, és mégis kézzelfoghatóan segít.
Érteni és tudni: érdemes, mert eligazodsz, és tudni fogod, mit miért csinálsz, és mitől fog működni. De tudni nem elég: a tudás csak a térkép. Az úton neked kell végigmenni.
Aki betér a „Szeresd jól!” képzéseire, az megkapja a térképet és az iránytűt is... és megtanul a térkép alapján tájékozódni. De a gyermeket neked kell kézen fognod és az ösvényen végigvezetned, amíg elég nagy nem lesz ahhoz, hogy elengedd a kezét. Kézen fognod és végigvezetned biztos léptekkel, mert tudni fogod, merre van előre, tudni fogod, hogy mi a jó tempó, aminél nem kell se gyorsabban, se lassabban menni; hogy mit kell magatokkal vinni az útra…
Tudni fogod, hová tart az emberélet útja és mi kell ahhoz, hogy a kisgyerek majd biztos léptekkel, jókedvűen mehessen a maga útján. Ha elakad, könnyebben tudsz segíteni a gyermeknek, mert a kezedben lesz egy pár fontos térkép: a szeretet térképei.

A „Szeresd jól!”-t azért hívják „Szeresd jól!”-nak, mert tudom, hogy szereted őt. De az ember nagyon fejlett élőlény, elképesztően specifikus. Nagyon nem mindegy neki, melyik stádiumban mit kap tőled, hogy vagy vele és hogyan szereted. Ezért fontos, hogy „szeresd jól”.
Ehhez egy pár dolgot tisztázni kell, néhány alapelvet meg kell érteni – de érteni jó. Az „aha-élmény” nagy öröm. Jó érzés, amikor elkapod a fonalat és ráérzel a gyerek fejlődésének belső logikájára.
Annyi mindent tud ma már a tudomány a gyerekekről, a fejlődésről – ma, amikor be tudunk kukucskálni az agyba, amikor itt van a kezünkben kétezer év nevelési elmélete és a legmodernebb technikák... amikor kezd összeállni a kép!

A „Szeresd jól!” olyan elveket ad a kezedbe, amikkel megtanulsz magadnak jó válaszokat generálni. De nem csak elveket kapsz, nem főleg elméletet – konkrét lépéseket, számos tippet, trükköt, technikát, hogy ezen a kanyargós úton, a gyermeki fejlődés időnként rázós, csalóka terepén hogyan lehet a legsimábban, sérülésmentesen végigmenni. Hogy hol kell észnél lenni, hogy honnan ismered meg, hogy kanyarodik az út, hogy melyik szakasznak mi a titka.

A gyermeket jól szeretni munka, művészet, áldozat, és sokszor fájdalom is. De ha együtt beszélünk róla, hogy tőlünk, szülőktől mit követel, és végül hogyan térül meg az, ha jól szerettünk, akkor talán máris könnyebb lesz. 

Fotó: Crissy Pauley/FREEIMAGES

Frank Orsolya


Frank Orsolya
Pszichológus, családi kommunikációs szakértő

Pszichológus, Gordon-instruktor
CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING

Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer?

Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel.
Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt:
Elérhetőségeim:
E-mail: posta@arete.hu
Honlap: http://www.szeresdjol.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja