SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A sportolás előnyei kamaszkorban

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2016-07-18
Ha tizenéves gyermeket nevelsz, valószínűleg nem ismeretlenek előtted a sportolással járó dolgok, mivel ideig-óráig szinte minden gyerek kipróbálja. A látványos előnyöket - jobb jegyeket a suliban, egészségesebb életmódot és önbizalmat - már inkább azok ismerik, akiknek versenyszerűen sportolnak a gyermekeik. Pedig a mozgás mindenkinek fontos, tinédzserkorban kifejezetten hasznos.
A sportolás előnyei kamaszkorban

Milyen sportot válasszunk?

A sportokkal való kapcsolat többnyire az általános iskolában kezdődik, bár néha egészen az óvodáig lecsúszik a választás ideje. A csemete belekóstol egy-két sporttevékenységbe, esetleg megtetszik neki az egyik, de az is lehet, hogy minden héten mást akar. Ilyenkor még nem szabad erőltetni, kiforrja magát a választás, mely két dologból tevődik össze: egyrészt, hogy milyen sport tetszik a gyereknek, másrészt, hogy melyikben bizonyul tehetségesnek.

Általánosan az a szokás, hogy a fiúkat terelgetik a több állóképességet, erőt igénylő sportok felé. Ilyenek a küzdősportok, labdajátékok. A lányokat inkább a fürgeséget, koncentrációt kívánó mozgásformák irányába vezetik, mint például szinkronúszás, atlétika.
A választásnál a kicsi személyiségét is érdemes figyelembe venni, kisiskolás korban már meglátszik, hogy ki csapatjátékos és ki magányos típus, vagy, hogy ki mennyire tűri a kudarcot.

Persze nem kell ragaszkodni a nemi sztereotípiákhoz, ha a lurkó arra vágyik – jégtáncos férfiakról és súlylökő nőkről is tudunk. Támogassuk a gyereket választásában. Engedjük több sportot kipróbálni, de azért jó néhány edzésre küldjük el, mielőtt döntene arról, hogy az adott tevékenység tetszik neki, vagy sem.  


Miért jó a sport a gyereknek?

A sportolás a nyilvánvalón túl is tartogat előnyöket. A mozgás egészséges, és az orvosi értelemben vett egészség mellett a testfelépítést is pozitívan befolyásolja. Segít, hogy a lányod csinos és szexis, a fiad sportos és fess felnőtté váljon. Az ő korosztályuk nagyon sokat ad a külsejére, ezért az edzettség segít nekik érvényesülni, s az osztályban jobb pozícióba kerülni.

Megfigyelhető, hogy akik sportolnak, jobban tanulnak, mert a felelősségtudatuk, kitartásuk erősebb, mint nem sportoló társaiké. A verseny és csapatsportok űzésével vezetői képességek és kooperatív készségek alakulhatnak ki.

Később a munkahelyen is előnyt kovácsolhatnak a közös sportból és még abból is, ha az edző néha legorombítja őket – felnőttként nem lesz megdöbbentő, ha a főnöke kritikával illeti. A csapatszerepek elfogadása, a sportszerűség, az önfegyelem és a csalódás tűrése mind olyan kompetenciák, melyek nélkül nem fog tudni hatékonyan és elégedetten dolgozni. 
Egy amerikai könyv, mely a sportoló szülőkhöz szól /Dan Doyle: A Sportoló Szülők Enciklopédiája/, kiemel egy felmérési eredményt, mely szerint az 500 legsikeresebb amerikai szakemberből 435 versenyszerűen sportolt fiatal korában.

A mozgás endorfint termel – ez az az örömhormon, mely az alkohol és a drog hatására is termelődik – ezért kisebb az esélye a káros szenvedélyeknek a sportolók körében.
Nagyon pozitív lelki mellékhatásai vannak a rendszeres mozgásnak, megnövekedett önbizalom, egészségesebb énkép társul hozzá. A sikeres sportolók, legyenek fiúk, vagy lányok, nagy népszerűségnek örvendenek és magabiztosabbak. Mivel személyiségüket tekintve kiegyensúlyozottak, kisebb az esélye annak, hogy rossz partnert választanak, s mivel energiáikat elvezetik, egyel kevesebb dolog készteti őket a túl korai szexuális életre. A sikerélmények is hozzájárulnak a jobb életminőséghez.


Mivel jár, ha sportol a kamasz?

Akinek sportoló gyermeke van, tudja, másképp alakulnak a délutánok, hétvégék, mint a többi családban. A hétvégi kirándulás, fűnyírás, mozi vagy lustálkodás helyett a sportoló-mamik korán kelnek. Kínosan ügyelnek arra, hogy mindenki meleg reggelit fogyasszon, persze csak miután időben felkeltek a srácok. Ezek az anyukák betéve ismerik a különböző ételhordó táskákat, kulacs-függesztőket, sporttáskákat és hátizsákokat, ráadásul azt is tudják, hogy mindezen profi felszerelésekből melyik gyereké melyik. Korán reggel megtöltik ezeket az eszközöket finom és egészséges szendvicsekkel, energiaszeletekkel, teával, multivitaminos italokkal, más szóval a bajnokok uzsonnájával. A családi autó rendszerint az ilyen családokban nagy, egyterű vagy kombi – csak abban fér el a rengeteg sporteszköz és felszerelés.
S ha sikerül a családi logisztikát megszervezni, már indul is a járat edzésre, meccsre, edzőtáborba, kit hova kell szállítani.

Mindez komoly szervezést és tűrőképességet igényel, a sportoló gyerekek szülei mégis azt mondják, megéri, és nem csinálnák másképpen. Bátorítsd hát te is sportra a gyermeked, hisz ezáltal olyan lépéselőnyhöz juthat, mely minden területen elkíséri egy életen át.

A te gyereked sportol valamit?

Kép: o.did / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja