SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A mi első társasjátékunk

Fehér Katalin [cikkei] - 2016-11-27
Társasjátékot játszani, együtt játszani (különösen a felnőttekkel) mindig öröm a gyerekek számára. Az első táblajátékokkal történő ismerkedésnek azonban tapasztalatom szerint nagyon sok buktatója van. A 3-7 éves korosztály figyelme, kitartása, szabálytudata, kudarctűrő képessége lassan alakul. Nem mindegy, hogy milyen társasjátékkal kezdjük a szabályjátékokkal történő ismerkedést.
A mi első társasjátékunk

Igazán nagyon sok jó társasjátékot lehet kapni (és persze kevésbé jókat is), ami mégis elgondolkodásra késztetett az az, hogy az „első találkozás” – meghatározó lévén - vegye figyelembe a gyerekeink életkori sajátosságait, fejlettségi szintjüket, érzelmi, akarati jellemzőit.

Így született meg a csoportunkban egy olyan játék, amely megfelelően rugalmasan képes követni és alakítani a gyerekek értelmi, érzelmi, akarati fejlődését.

A játékot én készítettem számukra, egyelőre segíteni nem tudtak még benne, de érdeklődve figyelték, mi is készül itt, hogyan fogunk játszani vele. Mire készen lett, már jól motiváltak voltak a kipróbálásra.  

Az első játékot úgy terveztem, hogy öt-hat perc alatt lejátszható legyen, s abban a számkörben mozogjon, amiben biztos a számfogalmuk.

Fontos volt, hogy bárki bekapcsolódhasson menet közben és nyugodtan el is hagyhassa a játékot, s ez ne jelentsen bonyodalmat a tovább játszó gyermekek számára a folytatást illetően.

Igyekeztem kiküszöbölni a nyertes – vesztes problémát, a kudarcélményt. A játék során nem szükséges azonosulni egyetlen szereplővel sem. Ugyanakkor megtapasztalhatják, hogy vannak elsők és később beérkezők, ám ez mindig változik, s előbb-utóbb mindenki célba ér. Nem tragédia „vesztesnek”, később beérkezőnek lenni.

A Pillangós játéknak 5 szereplője van, a tábla is 5 mezőt tartalmaz, az ötös számkör tanulása során alkalmaztuk. Röviden lejátszható.

A dobókockán a szereplők színei szerepelnek. Megtapasztaltuk/megtanultuk:

  • hogyan következünk egymás után
  • azonosítottuk a színeket
  • gyakoroltuk a sorszámneveket, megfigyeltük a síkbeli elhelyezkedéseket

A következő társas játékunk már több mezős és szereplős, alkalmazkodtunk az aktuális évszakhoz is. Itt a hóembereknek kell eljutniuk a fenyvesekhez.

A kezdő társasjátékokat, ha már jól tudnak alkalmazkodni gyermekeink a játszási módhoz és a szabályokhoz, sokféle módon tudjuk variálni.

Bővíthető a tábla, irányban és cellaszámban is. Beiktathatunk fokozatosan olyan cellákat, amelyeken a továbblépést akadályozó, vagy segítő jelzések vannak.

A szín dobókocka mellé szám dobókockát is alkalmazhatunk. (Egyszerre dobással eldönthető, melyik színű bábu hányat lépjen.)

Az a tapasztalatom, hogy ha ezekkel a játékokkal kezdünk, sokkal könnyebb és vonzóbb a gyerekek számára a bonyolultabb táblajátékok játszása. Amikor pedig a saját bábuval történő játszás is elkövetkezik, a kudarcélmény – sikerélmény feldolgozása is egyszerűbbé válik.

 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja