SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hajóra szállunk

Szakosné Laczkó Ildikó [cikkei] - 2016-11-26
A víz témakör "körbehajózása" sok-sok játékkal, színes napokkal, érdekes tevékenységekkel a Csiga-biga csoportban.

Szakosné Laczkó Ildikó vagyok, több évtizede a Szirmabesenyői Napsugár Óvoda Csiga-biga csoportjának óvó nénije. A vegyes életkorú csoportomra nem jellemző a   „Lassan jár a Csiga-biga” dal   - mert az én ovisaim  kíváncsi, mozgékony  gyerekek, akik szeretik, ha  mindig  történik valami érdekes.

Jeles napos tábla Havas játék

Mindennapjainkat az évszakok, jeles napok körforgásában éljük. A jeles napos táblánk az egész évet magába foglalja. A gyerekek kedvence a „ hóemberes” és a „hajós” nap.

Településünket a Sajó folyó, a Bányató és a Kiserdő öleli körbe. A víz közelsége nagy kincs és lehetőség számunkra a környezetünk megismeréséhez, az évszak változások megtapasztalásához, élmények, örömök szerzéséhez a természetben. Zöld óvodaként kiemelten  kezeljük a környezettudatos magatartás megalapozását, a víz védelmére nevelést.

A tervezéskor, a lehetőségek felkínálásakor legfontosabb céljaim:

  • Változatos  tevékenykedés biztosítása, a téma sokoldalú feldolgozása.
  • Az összehangolt közös tevékenykedés örömének átélése.
  • A közösen létrehozott „produktum”, a valamit alkotás megtapasztaltatása.
  • Sokoldalú készség és képességfejlesztés.

Télen megtapasztaltuk a víz halmazállapot változását, ellátogattunk a befagyott Bányatóhoz.   Mi is készítettünk jeget, a színes vizet a kinti hidegben megfagyasztottuk és jégvárat építettünk belőle. 

A tél ajándéka volt a nagy hóesés. A frissen leesett tapadós hóból egykettőre elkészült a nagy hóvár és a hóember.

A havas játékokat a benti melegben is folytattuk, a fehér tálcán behozott hóval. Hó fagylaltot  készítettünk belőle. A megfagyott jégkockákból pedig  jégvárat építtettünk. A remek játéknak csak a hó elolvadása vetett véget.

Jégvár építés Mackók a barlangban

Variálható galéria. A csoportszobában található galéria teret ad a gyerekek kreativitásának, a hagyományos szerepek mellett átalakulhat zöldséges piaccá, gyógyszertárrá, ruhás butikká, orvosi rendelővé, kórházzá, váróteremmé, étteremmé, pizzázóvá , fagyizóvá és még sokféle varázslatos helyszínné!

A galéria bejáratára medvebarlangot varrtam, ezzel a gyerekek jegesmedvéset, célba gurítást, ügyességi játékot játszottak a csoportszobában.

Az évszakokhoz, illetve a különböző mesékhez változtatható, cserélhető bábparavánnal bábszínházat rendezünk. A gyerekek maguk is szívesen próbálkoznak, improvizálnak a kész, vagy a saját maguk által készített bábbal. 

Hóembernek se keze, se lábaA témát a hóemberes nappal zártuk. Fehérbe öltöztünk és nagy „répaorrú” hóemberes álarcokat készítettünk. A csoportszobában választhattak a közösen készített havas „ügyességi játékokból” - jégtáblás pingvinúsztatás, hóember célba dobó papírból gyúrt hógolyóval, hógolyó foci,  A nagyok bábszínházat is játszottak. Csemegének kukoricát is pattogtattunk.  A „hóemberek” vidáman táncoltak a „Hóembernek se keze, se lába”  kedvenc dalukra.

Tavasszal megnéztük a zöldellő tó környékét, megszólaltattuk a „zenélő kavicsokat”.
Kivittük a távcsöveket  és belenézve mindenki elmondta mit lát,  mi az,  ami nagyon tetszik neki, mi az ami nem. A sok helytelen dolgot is észrevették,  ami sajnos jellemző a tó környékére. A Sajó parton járva sok kagylót, kavicsot is gyűjtöttünk. Elkészítettük a mi kis tavunkat, benépesítettük békával, náddal,  sok kagylóval. A békafogó csipeszes  játékban a  vidám kis békákat elkapta a gólya hatalmas csőrével.

Békák a tóban Mandala kagylókból

Mátrix másképpenAz egyik kisfiú a tengerparton nyáron szedett nagy zsáknyi kagylóval érkezett, ebből kagyló mandalát és hullám kirakót készítettünk. 

Többféle fejlesztő játékot találok ki a gyerekeknek, és velük együtt is készítünk társas játékokat. Ebben aktívan részt vesznek, és ötletetek is adnak.

Nagyon szeretik a mátrix  játékot, ami a leghatékonyabb gondolkodásfejlesztő eszközök közé tartozik. Többféle kártyával játszhatjuk.

 

Mátrix másképpen. A tenger kincseiből válogattunk a „varázszsákba” a gyerekekkel apró játékot. A tárgyakat tapintással keresik meg, majd elhelyezik a mátrixon.  Közben tapasztalatokat szereznek az anyagokról, formákról. Az azonosság-különbség észrevételének fejlődése egyre apróbb részletek megfigyelését is eredményezi. A játékot lehet differenciáltan, egyszerűbb és nehezebb formában is játszani.

Hajózás a csoportban Tánc a hullámokkal

A mi hajónk!

"Az én hajóm"A galéria hajóvá alakításához sokféle eszközt gyűjtöttünk. pl. rádió, mentőmellény, úszógumi, számítógép, horgászbot.  A gyerekekkel térképet, halakat, távcsövet készítettünk. Textil kabinablakokat, vitorlát, zászlót, hajódíszeket, kapitánysapkát varrtam. Szülői segítséggel hajókormány, horgony, mentőöv is készült.

A játék során felidézték saját élményeiket, ismereteiket pl. a Titanicról.  Teljes átéléssel  játszották a szerepeket  és fantáziadús helyzeteket teremtettek. A játék napról napra újabb ötletekkel bővült. Búvárok a víz alatt, kincskeresés a tenger mélyén, cápa a vízben, hajó elsüllyedése, mentés a tengerből. A „vészhelyzetben” a gyerekek segítették egymást. Katarzisként élték meg a megszabadulásukat. Az összehangolt játék, az egymással való megegyezés, nagyfokú együttműködést igényelt tőlük.

A víz világnapján kékbe öltözve utánoztuk  a folyó kanyargását, a szalagokkal a tenger hullámzását. A dugóhajókkal vitorlás versenyt rendeztünk a vízen.
Kreativitásukat  a vizuális tevékenységekben is fejlesztem, érdekes technikákat bemutatva. Az előző nap hajtogatott egyedien díszített tavirózsák gyönyörűen kinyíltak a vízbe téve.

Úgy érzem sikerült élményekkel és sok tapasztalással még színesebbé tennem ezeket a napokat, segítve a gyerekek kreativitásának fejlődést.
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja