SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hajóra szállunk

Szakosné Laczkó Ildikó [cikkei] - 2016-11-26
A víz témakör "körbehajózása" sok-sok játékkal, színes napokkal, érdekes tevékenységekkel a Csiga-biga csoportban.
Hajóra szállunk

Szakosné Laczkó Ildikó vagyok, több évtizede a Szirmabesenyői Napsugár Óvoda Csiga-biga csoportjának óvó nénije. A vegyes életkorú csoportomra nem jellemző a   „Lassan jár a Csiga-biga” dal   - mert az én ovisaim  kíváncsi, mozgékony  gyerekek, akik szeretik, ha  mindig  történik valami érdekes.

Jeles napos tábla Havas játék

Mindennapjainkat az évszakok, jeles napok körforgásában éljük. A jeles napos táblánk az egész évet magába foglalja. A gyerekek kedvence a „ hóemberes” és a „hajós” nap.

Településünket a Sajó folyó, a Bányató és a Kiserdő öleli körbe. A víz közelsége nagy kincs és lehetőség számunkra a környezetünk megismeréséhez, az évszak változások megtapasztalásához, élmények, örömök szerzéséhez a természetben. Zöld óvodaként kiemelten  kezeljük a környezettudatos magatartás megalapozását, a víz védelmére nevelést.

A tervezéskor, a lehetőségek felkínálásakor legfontosabb céljaim:

  • Változatos  tevékenykedés biztosítása, a téma sokoldalú feldolgozása.
  • Az összehangolt közös tevékenykedés örömének átélése.
  • A közösen létrehozott „produktum”, a valamit alkotás megtapasztaltatása.
  • Sokoldalú készség és képességfejlesztés.

Télen megtapasztaltuk a víz halmazállapot változását, ellátogattunk a befagyott Bányatóhoz.   Mi is készítettünk jeget, a színes vizet a kinti hidegben megfagyasztottuk és jégvárat építettünk belőle. 

A tél ajándéka volt a nagy hóesés. A frissen leesett tapadós hóból egykettőre elkészült a nagy hóvár és a hóember.

A havas játékokat a benti melegben is folytattuk, a fehér tálcán behozott hóval. Hó fagylaltot  készítettünk belőle. A megfagyott jégkockákból pedig  jégvárat építtettünk. A remek játéknak csak a hó elolvadása vetett véget.

Jégvár építés Mackók a barlangban

Variálható galéria. A csoportszobában található galéria teret ad a gyerekek kreativitásának, a hagyományos szerepek mellett átalakulhat zöldséges piaccá, gyógyszertárrá, ruhás butikká, orvosi rendelővé, kórházzá, váróteremmé, étteremmé, pizzázóvá , fagyizóvá és még sokféle varázslatos helyszínné!

A galéria bejáratára medvebarlangot varrtam, ezzel a gyerekek jegesmedvéset, célba gurítást, ügyességi játékot játszottak a csoportszobában.

Az évszakokhoz, illetve a különböző mesékhez változtatható, cserélhető bábparavánnal bábszínházat rendezünk. A gyerekek maguk is szívesen próbálkoznak, improvizálnak a kész, vagy a saját maguk által készített bábbal. 

Hóembernek se keze, se lábaA témát a hóemberes nappal zártuk. Fehérbe öltöztünk és nagy „répaorrú” hóemberes álarcokat készítettünk. A csoportszobában választhattak a közösen készített havas „ügyességi játékokból” - jégtáblás pingvinúsztatás, hóember célba dobó papírból gyúrt hógolyóval, hógolyó foci,  A nagyok bábszínházat is játszottak. Csemegének kukoricát is pattogtattunk.  A „hóemberek” vidáman táncoltak a „Hóembernek se keze, se lába”  kedvenc dalukra.

Tavasszal megnéztük a zöldellő tó környékét, megszólaltattuk a „zenélő kavicsokat”.
Kivittük a távcsöveket  és belenézve mindenki elmondta mit lát,  mi az,  ami nagyon tetszik neki, mi az ami nem. A sok helytelen dolgot is észrevették,  ami sajnos jellemző a tó környékére. A Sajó parton járva sok kagylót, kavicsot is gyűjtöttünk. Elkészítettük a mi kis tavunkat, benépesítettük békával, náddal,  sok kagylóval. A békafogó csipeszes  játékban a  vidám kis békákat elkapta a gólya hatalmas csőrével.

Békák a tóban Mandala kagylókból

Mátrix másképpenAz egyik kisfiú a tengerparton nyáron szedett nagy zsáknyi kagylóval érkezett, ebből kagyló mandalát és hullám kirakót készítettünk. 

Többféle fejlesztő játékot találok ki a gyerekeknek, és velük együtt is készítünk társas játékokat. Ebben aktívan részt vesznek, és ötletetek is adnak.

Nagyon szeretik a mátrix  játékot, ami a leghatékonyabb gondolkodásfejlesztő eszközök közé tartozik. Többféle kártyával játszhatjuk.

 

Mátrix másképpen. A tenger kincseiből válogattunk a „varázszsákba” a gyerekekkel apró játékot. A tárgyakat tapintással keresik meg, majd elhelyezik a mátrixon.  Közben tapasztalatokat szereznek az anyagokról, formákról. Az azonosság-különbség észrevételének fejlődése egyre apróbb részletek megfigyelését is eredményezi. A játékot lehet differenciáltan, egyszerűbb és nehezebb formában is játszani.

Hajózás a csoportban Tánc a hullámokkal

A mi hajónk!

"Az én hajóm"A galéria hajóvá alakításához sokféle eszközt gyűjtöttünk. pl. rádió, mentőmellény, úszógumi, számítógép, horgászbot.  A gyerekekkel térképet, halakat, távcsövet készítettünk. Textil kabinablakokat, vitorlát, zászlót, hajódíszeket, kapitánysapkát varrtam. Szülői segítséggel hajókormány, horgony, mentőöv is készült.

A játék során felidézték saját élményeiket, ismereteiket pl. a Titanicról.  Teljes átéléssel  játszották a szerepeket  és fantáziadús helyzeteket teremtettek. A játék napról napra újabb ötletekkel bővült. Búvárok a víz alatt, kincskeresés a tenger mélyén, cápa a vízben, hajó elsüllyedése, mentés a tengerből. A „vészhelyzetben” a gyerekek segítették egymást. Katarzisként élték meg a megszabadulásukat. Az összehangolt játék, az egymással való megegyezés, nagyfokú együttműködést igényelt tőlük.

A víz világnapján kékbe öltözve utánoztuk  a folyó kanyargását, a szalagokkal a tenger hullámzását. A dugóhajókkal vitorlás versenyt rendeztünk a vízen.
Kreativitásukat  a vizuális tevékenységekben is fejlesztem, érdekes technikákat bemutatva. Az előző nap hajtogatott egyedien díszített tavirózsák gyönyörűen kinyíltak a vízbe téve.

Úgy érzem sikerült élményekkel és sok tapasztalással még színesebbé tennem ezeket a napokat, segítve a gyerekek kreativitásának fejlődést.
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja