Mesekötény, varázskötény
Napjainkban a médiumok világa elnyomja a kreativitást és hozzájárul a gyermeki fantázia elszürküléséhez. Nehéz a gyermekek érdeklődését felkelteni, fenntartani. Egyre több beszédhibával küzdő kisgyermek kerül be az óvodába.
A kis-középső csoportomra jellemző, hogy nagyon szeretik a meséket, nem csak hallgatni, hanem spontán módon elő is adni azokat. A bábjáték színes világa örömérzetet, vidámságot kelt a gyermeki lélekben, s ez a gyermekek beszédét is színesebbé teszi. A bábokkal történő mesedramatizálás, verselés, énekelgetés kiemelkedően fejleszti a gyermek beszédkészségét, valamint segít az egymás közti kapcsolatok kialakításában.
Fontosnak tartom, hogy a mese illeszkedjen a csoportomba járó gyermekek életkorához, érdeklődéséhez. Úgy tapasztaltam, hogy a gyerekek is jobban átélik a mesét, ha nem csupán elmeséljük, hanem interaktívvá is tesszük. A mesekötény segítségével a mesélést összekapcsolják a bábozással, a mese szereplői és világa megelevenedik előttük, mindenki számára nyitottá és bekapcsolódhatóvá válik a történet.
Egyszínű kötényre elkészítettem a Szállást kérő róka című mese helyszíneit és szereplőit. A figurák tépőzárral rögzíthetők, így könnyen hozzáférhetnek a gyermekek is. Másnap vittem az óvodába. Azonnal észrevették a kíváncsiskodó gyerekek, hogy valami új van rajtam. És én meséltem. Letelepedtünk a mesesarokba, ahol érdeklődve figyelték a mesét. A gyerekek segítettek énekelni, mutogatni. Később ki is próbálták, nagyon tetszett nekik, alig akarták abba hagyni a mesélést.
A meseköténnyel való mesélés, a gyermekek mindennapjait átszövi, kreatívan használják. Fejleszti szókincsüket, fantáziavilágukat, memóriájukat, formálja az esztétikai érzéküket és erkölcsi énképüket.
A mesekötény nem csak a mese helyszíne, hanem maguk a szereplők és a történet is megelevenedik rajta. Komplex hatása abban rejlik, hogy sokféle képességet fejleszt, annak is, aki nézi és annak is, aki játssza. Főként a gyermekek pszichés problémáinak megoldásában bír nagy jelentőséggel, felmérhetetlen hatása van az oktatásban, nevelésben.
A mese kötény nemcsak az ép gyermekeknek ad különleges élményt, hanem a fogyatékossággal élő gyermekeknek is. Továbbá alkalmas a speciális nevelési szükségletű gyermekek fejlesztésére, nevelésére.
Közösségi hozzászólások: