SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermeki lélek ápolása

Simonné Ildikó [cikkei] - 2016-11-18
"Én azt hiszem, gyereket csak úgy lehet nevelni, ha az ember megtiszteli azzal, hogy komolyan veszi." - Szabó Magda

„...A szocializáció szempontjából meghatározó a közös élményeken alapuló tevékenységek gyakorlása, a gyermek erkölcsi tulajdonságainak (mint például: az együttérzés, a segítőkészség, az önzetlenség, a figyelmesség)...” - Óvodai Nevelés Országos Alapprogramja

Az óvodáskor az egyik olyan korcsoport, amikor fontos szerepet tölt be az érzelem. Minden cselekvésük, megnyilvánulásuk érzelmi életükön keresztül közelíthető meg. Ha azt szeretnénk, hogy figyeljenek ránk, ha azt kívánjuk, hogy viselkedésünk igazi minta legyen a számukra, ha szeretnénk így vagy úgy hatni a gyerekekre, ezt csak a szívükön-lelkükön keresztül tudjuk elérni.

Fontosnak tartom a gyermeki lélek, az érzelmek ápolását, ezért szeretnék megosztani néhány ötletet, amelyeket a munkám során alkalmazok.

A gyermek erkölcsi-szociális érzelmei nem csak a mindennapi élet eseményein keresztül fejleszthetők, de szerepjátékkal, bábozással, dramatizálással is. Én erre a célra használom a „hangulatarcokat”, melyekből egy beszélgető kör alkalmával választhatnak a gyerekek. Elmondhatják az aktuális érzelmi állapotukat – megindokolva, hogy miért azt az arcot választották -, de bármiről beszélhetnek, ami miatt boldogok, vagy szomorúak. Elmondhatják, hogy azon a napon mi tetszett nekik a legjobban, mi esett nekik rosszul stb. Olykor nagyon érdekes dolgok derülnek ki, pl,: egy eset, konfliktus kapcsán mi játszódott le a gyerek lelkében, ő ezt hogyan élte meg. Ilyenkor persze megbeszéljük közösen a gyerekekkel, és tisztázzuk a dolgokat.

Nagyon fontos egy ilyen beszélgető kör előtt az elcsöndesedés, ehhez a következő linken található relaxációs zenét használom:

Ilyenkor kényelmesen elhelyezkedünk a szőnyegen fekve, és becsukjuk a szemünket és csak a fülünkkel figyelünk.

Legfontosabb az érzelmi gazdagság, az empátia, azaz tudjunk azonosulni a gyermek érzelmi-, és gondolatvilágával. Az óvodás gyermek érzelmei labilisak. Kezeljük megértéssel, kellő empátiával a gyermek gondjait. A játékok során megfogalmazott érzelmek a gyerekek szájából: Öröm, bánat, harag, félelem, bátorság, kedvesség, egészség, boldogság, kíváncsiság, irigység, együttérzés, türelmetlenség, düh, önzőség, szeretet.

 

Milyen „negatív” melléknevekkel fejez ki érzéseinket?

Pl.: álmos, bánatos, barátságtalan, bátortalan, bosszús, búbánatos, dühös, fáradt, haragos, megijedt, meglepődött, megrémült, mérges, morcos, rosszkedvű, szégyenlős, szomorkodó, szomorú…  


Milyen „pozitív”érzéseket fogalmaznak meg? 

Boldog, büszke, csodálatos, csodálkozó, erős, bátor, gyengéd, gyönyörködő, huncut, izgatott, jókedvű, kedves, kipihent, kíváncsi, nyugodt, türelmes, vidám...

Szociális érzelmek szempontjából döntő jelentőségű a barátválasztás, ill. annak szempontjai.
Eleinte azért barátkozik egyik vagy másik társával a gyermek, mert annak szép autója, csinos ruhája van, a nagyobbak azonban már fontosabb szempont alapján választanak. Nem a külső jegyek, hanem a belső érték számít nekik, azaz a barátjuk legyen pl. jószívű, kedves, segítőkész.
Ezeket az érdemeket meg is fogalmazzák a „szeretet pókháló” c. játék során, valamint "Azért adom Neked, ezt a …mert…" c. játék során (szeretet lángot, angyalkát, tavasztündért – aktualitásnak megfelelően). A játék során kiszűrhetők a peremhelyzetű gyerekek ( nyilván nekik legvégén dobják a pl.: „szeretet fonalat”). Fontos, hogy ezeknek a gyerekeknek is megláttassuk a pozitív tulajdonságaikat, sokat dicsérjük ezért őket! Ily módon segítsük elő a baráti kapcsolatok szövődését, alakulását.
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja