SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermeki lélek ápolása

Simonné Ildikó [cikkei] - 2016-11-18
"Én azt hiszem, gyereket csak úgy lehet nevelni, ha az ember megtiszteli azzal, hogy komolyan veszi." - Szabó Magda
A gyermeki lélek ápolása

„...A szocializáció szempontjából meghatározó a közös élményeken alapuló tevékenységek gyakorlása, a gyermek erkölcsi tulajdonságainak (mint például: az együttérzés, a segítőkészség, az önzetlenség, a figyelmesség)...” - Óvodai Nevelés Országos Alapprogramja

Az óvodáskor az egyik olyan korcsoport, amikor fontos szerepet tölt be az érzelem. Minden cselekvésük, megnyilvánulásuk érzelmi életükön keresztül közelíthető meg. Ha azt szeretnénk, hogy figyeljenek ránk, ha azt kívánjuk, hogy viselkedésünk igazi minta legyen a számukra, ha szeretnénk így vagy úgy hatni a gyerekekre, ezt csak a szívükön-lelkükön keresztül tudjuk elérni.

Fontosnak tartom a gyermeki lélek, az érzelmek ápolását, ezért szeretnék megosztani néhány ötletet, amelyeket a munkám során alkalmazok.

A gyermek erkölcsi-szociális érzelmei nem csak a mindennapi élet eseményein keresztül fejleszthetők, de szerepjátékkal, bábozással, dramatizálással is. Én erre a célra használom a „hangulatarcokat”, melyekből egy beszélgető kör alkalmával választhatnak a gyerekek. Elmondhatják az aktuális érzelmi állapotukat – megindokolva, hogy miért azt az arcot választották -, de bármiről beszélhetnek, ami miatt boldogok, vagy szomorúak. Elmondhatják, hogy azon a napon mi tetszett nekik a legjobban, mi esett nekik rosszul stb. Olykor nagyon érdekes dolgok derülnek ki, pl,: egy eset, konfliktus kapcsán mi játszódott le a gyerek lelkében, ő ezt hogyan élte meg. Ilyenkor persze megbeszéljük közösen a gyerekekkel, és tisztázzuk a dolgokat.

Nagyon fontos egy ilyen beszélgető kör előtt az elcsöndesedés, ehhez a következő linken található relaxációs zenét használom:

Ilyenkor kényelmesen elhelyezkedünk a szőnyegen fekve, és becsukjuk a szemünket és csak a fülünkkel figyelünk.

Legfontosabb az érzelmi gazdagság, az empátia, azaz tudjunk azonosulni a gyermek érzelmi-, és gondolatvilágával. Az óvodás gyermek érzelmei labilisak. Kezeljük megértéssel, kellő empátiával a gyermek gondjait. A játékok során megfogalmazott érzelmek a gyerekek szájából: Öröm, bánat, harag, félelem, bátorság, kedvesség, egészség, boldogság, kíváncsiság, irigység, együttérzés, türelmetlenség, düh, önzőség, szeretet.

 

Milyen „negatív” melléknevekkel fejez ki érzéseinket?

Pl.: álmos, bánatos, barátságtalan, bátortalan, bosszús, búbánatos, dühös, fáradt, haragos, megijedt, meglepődött, megrémült, mérges, morcos, rosszkedvű, szégyenlős, szomorkodó, szomorú…  


Milyen „pozitív”érzéseket fogalmaznak meg? 

Boldog, büszke, csodálatos, csodálkozó, erős, bátor, gyengéd, gyönyörködő, huncut, izgatott, jókedvű, kedves, kipihent, kíváncsi, nyugodt, türelmes, vidám...

Szociális érzelmek szempontjából döntő jelentőségű a barátválasztás, ill. annak szempontjai.
Eleinte azért barátkozik egyik vagy másik társával a gyermek, mert annak szép autója, csinos ruhája van, a nagyobbak azonban már fontosabb szempont alapján választanak. Nem a külső jegyek, hanem a belső érték számít nekik, azaz a barátjuk legyen pl. jószívű, kedves, segítőkész.
Ezeket az érdemeket meg is fogalmazzák a „szeretet pókháló” c. játék során, valamint "Azért adom Neked, ezt a …mert…" c. játék során (szeretet lángot, angyalkát, tavasztündért – aktualitásnak megfelelően). A játék során kiszűrhetők a peremhelyzetű gyerekek ( nyilván nekik legvégén dobják a pl.: „szeretet fonalat”). Fontos, hogy ezeknek a gyerekeknek is megláttassuk a pozitív tulajdonságaikat, sokat dicsérjük ezért őket! Ily módon segítsük elő a baráti kapcsolatok szövődését, alakulását.
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja