Kupakemberkék és flakonemberek
Az újrahasznosítható anyagból készült játékok, játékeszközök gyakran megfordulnak csoportunkban. A gyermekek könnyen „megfertőződnek”, és nekik is kifogyhatatlan ötlettáruk van. Itt is, mint az élet más területén, nagyon fontos a példaadás. Ha azt látják a felnőttől, hogy a kidobásra váró anyagból egy kis fantáziával, hipp-hopp, valami egész más dolgot lehet varázsolni, bizony ő is kedvet kap. Egyszerűen csak hagyni kell szárnyalni, ötletelni a gyerekeket, és a tárgyi feltételeket biztosítani számukra.
Természetesen kiscsoportos korú gyerekeknél valamivel több segítségadásra van szükség, de ahogy nőnek, egyre önállóbbak lesznek az eszközhasználatban is.
Meggyőződésem, hogy ha már a kezdetektől egy kreatív, rugalmas, önmegvalósítást támogató légkörbe csöppen a gyermek, akkor ez inspiráló lesz számára, és bátran megnyilvánul a kreativitása. A közös munkálkodás, ötletelés és megvalósítás pedig egyértelműen személyiségformáló hatású minden korosztály számára. Természetesen nem elhanyagolandó a környezeti nevelésen belül kifejtett hatása (környezettudatos szemlélet).
A kupakemberkék ötlete pár évvel ezelőtt vetődött fel bennem, amikor is az akkori csoportunkban valahogy sosem volt elég emberke. Így hát - leginkább öblítős - kupakokból elkészült néhány ember. A gyerekek elnevezték őket, és csak „Az illatos család”-ként emlegették a figurákat. Szívesen szagolgatták a kupakokat az illatuk miatt. Az anyuka, apuka, nagymama, nagypapa, kisfiú, kislány mellett később megszülettek a huszárok, tűzoltók, rendőrök is. Azóta már kupak-nyuszi család is van.
A kupakemberkék mellett megjelentek a flakonemberek, melyek öblítős, ketchupos, majonézes, vizes, stb. flakonból készültek. Ezeket különböző anyagokkal (textil, filc, fonal, stb..) díszítve, kiegészítve egyedi ötletek alapján hoztuk létre. Köztük is van katona, királylány, stb..
Fontosnak tartom, hogy az elkészült játékeszközök, játék kiegészítők valóban kerüljenek be a játékba. A saját magunk készített játéknak van egy olyan plusz értéke, amit a már kész, eredeti játék nem tud visszaadni. Ez az érzelmi kötődés lesz az, ami által igazán kedves lesz a gyerekek számára az adott barkácsolt eszköz, még akkor is, ha azt gyakrabban kell felújítani, mint egy bolti játékot.
És ennek tényleg sosincs vége :)… a napokban az ötliteres flakonokból készült szlalom akadálypálya. Nehezítésként mozgó pályát is kérhetnek a gyerekek. A cél, úgy végig menni vagy futni, hogy lehetőleg ne érjenek hozzá a felfüggesztett flakonokhoz.
Közösségi hozzászólások: