SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kupakemberkék és flakonemberek

Zita Vincze [cikkei] - 2016-11-17
Kedvelt tevékenységeim egyike a barkácsolás, a kreatív kétkezi munkálkodás. Szívesen hasznosítok már hulladéknak nevezett anyagokat. Vagyis ami másnak lom, az nekem kincs. Ezt már jól tudják a csoportomba járó gyerekek és szüleik, nem is beszélve a saját gyermekeimről. :)

Az újrahasznosítható anyagból készült játékok, játékeszközök gyakran megfordulnak csoportunkban. A gyermekek könnyen „megfertőződnek”, és nekik is kifogyhatatlan ötlettáruk van. Itt is, mint az élet más területén, nagyon fontos a példaadás. Ha azt látják a felnőttől, hogy a kidobásra váró anyagból egy kis fantáziával, hipp-hopp, valami egész más dolgot lehet varázsolni, bizony ő is kedvet kap. Egyszerűen csak hagyni kell szárnyalni, ötletelni a gyerekeket, és a tárgyi feltételeket biztosítani számukra.

Természetesen kiscsoportos korú gyerekeknél valamivel több segítségadásra van szükség, de ahogy nőnek, egyre önállóbbak lesznek az eszközhasználatban is.

Meggyőződésem, hogy ha már a kezdetektől egy kreatív, rugalmas, önmegvalósítást támogató légkörbe csöppen a gyermek, akkor ez inspiráló lesz számára, és bátran megnyilvánul a kreativitása. A közös munkálkodás, ötletelés és megvalósítás pedig egyértelműen személyiségformáló hatású minden korosztály számára. Természetesen nem elhanyagolandó a környezeti nevelésen belül kifejtett hatása (környezettudatos szemlélet).

A kupakemberkék ötlete pár évvel ezelőtt vetődött fel bennem, amikor is az akkori csoportunkban valahogy sosem volt elég emberke. Így hát - leginkább öblítős - kupakokból elkészült néhány ember. A gyerekek elnevezték őket, és csak „Az illatos család”-ként emlegették a figurákat. Szívesen szagolgatták a kupakokat az illatuk miatt. Az anyuka, apuka, nagymama, nagypapa, kisfiú, kislány mellett később megszülettek a huszárok, tűzoltók, rendőrök is. Azóta már kupak-nyuszi család is van.

A kupakemberkék mellett megjelentek a flakonemberek, melyek öblítős, ketchupos, majonézes, vizes, stb. flakonból készültek. Ezeket különböző anyagokkal (textil, filc, fonal, stb..) díszítve, kiegészítve egyedi ötletek alapján hoztuk létre. Köztük is van katona, királylány, stb..

Fontosnak tartom, hogy az elkészült játékeszközök, játék kiegészítők valóban kerüljenek be a játékba. A saját magunk készített játéknak van egy olyan plusz értéke, amit a már kész, eredeti játék nem tud visszaadni.  Ez az érzelmi kötődés lesz az, ami által igazán kedves lesz a gyerekek számára az adott barkácsolt eszköz, még akkor is, ha azt gyakrabban kell felújítani, mint egy bolti játékot.

És ennek tényleg sosincs vége :)… a napokban az ötliteres flakonokból készült szlalom  akadálypálya. Nehezítésként mozgó pályát is kérhetnek a gyerekek. A cél, úgy végig menni vagy futni, hogy lehetőleg ne érjenek hozzá a felfüggesztett flakonokhoz.

  

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja