SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Márton-projekt megvalósítása a Bambi csoportban

Németh Zoltánné [cikkei] - 2016-11-14
Egy óvodapedagógus - drámapedagógus projektje a Márton napi ünnepkörhöz.
Márton-projekt megvalósítása a Bambi csoportban

Évről-évre tervezem a megvalósítandó tevékenységek közé a Márton projektet a gyerekek adottságait, érdeklődését figyelembe véve.

A szülők felé a kéréseimet egy folyosóra függesztett „liba-rajzra” rögzítettem. Izgalommal figyelték az eseményeket, jelezték a gyerekeknek, hogy mi a mai napra tervezett érdekesség.

Megismerkedtek Márton legendájával, amihez illesztettem a Hideg-meleg játék példájára a halk-hangos gágogást a lúd-báb felkutatására. Izgatottan játszották ezt a játékot.

A külső világ tevékeny megismerése keretén belül szót ejtettünk a népszokásokról, a ludak hasznáról, táplálásáról, élményeiket is felidézték a gyerekek. Kipróbálhatták az igazi tollpárna puhaságát. A kivágott, festett libák számlálása, sorba rendezése, matematikai és logikai műveletek fejlesztését segítették elő.

Közösen készítettünk 2 db liba-kép kirakót, liba-párosító játékot is. Fűztünk libagége száraztésztából nyakláncot.

Ábrázoló tevékenységgel készültek alaklemez mellett rajzolt libák, melyet tépés – gyűrés - ragasztás technikájával „öltöztettünk” toll-díszbe. Festettek a gyerekek kivágott liba – formát, kéznyomatukat is libává alakították - rajzolt vagy festett kiegészítéssel. Vágás technikájának gyakorlására jó lehetőséget nyújtott a kis lámpások készítése, melyben a szülők segítettek gyermekeiknek „Munkadélután” keretében. Különböző libaformák kivágás után az üvegre ragasztva a mécses díszítésére használtuk.

Verseltünk, mondókáztunk, a mesénk Gőgös gúnár Gedeonról szólt. A helyes hangzóképzés és beszédfejlesztés érdekében tollfúvó játékot és hangzóészlelő játékot is játszottunk (ha egy adott szóban észlelték az „sz” hangot akkor a gúnár sziszegését utánozták). Dalos és mozgásos játékaink között szerepelt a Gyertek haza ludaim…, Egyél libám…, Hatan vannak a mi…, A gúnárom elveszett… kezdetű dalos játékok. Jártunk libasorban a Réce, ruca…, Száz liba…, Nincs szebb madár…kezdetű mondókákra. Még az utcán, a tócsákat is libasorban kerülgettük. Lábtornával a „liba-talpakat” erősítettük-mezítlábas lábboltozat erősítő játékos mozgásokkal. Nagy sikert aratott a „Libaláb-színház”. Zenére mozgatták a lábfejüket a gyerekek, követték a zene ritmusát mozdulataikkal.

Drámajátékokat is játszottunk a csoportszobában és az udvaron: Ludas játék, Gyertek haza ludaim, Gyors legyél! Zsákbamacska, Jön a farkas! Ól, liba, róka, Madarak hess!

A szülők libákról szóló könyveket, használati tárgyakat gyűjtöttek, amiből a folyosón kiállítást rendeztek.

Egyik apuka prezentációt készített dallal, képekkel a libákról, amit laptop és projektor segítségével délelőtt megnéztünk, ami a témánk összefoglalásában, lezárásában segítségünkre volt.

A Márton napi lakomán libazsíros kenyeret, és libás süteményt falatoztunk, de előtte játszottunk a szülőkkel közösen Libapárna-kieső és Párválasztó játékot. Ezek után felöltöztünk, mindenkinek meggyújtottuk a mécsesét, amit a saját készítésű libás mécses tartóban fogott a kezében. Egy volt óvodásunk elől vitte az óriás „libás-lampiont”, amit otthon készítettek erre a napra (alvásidőben is égett benne a mécses - a gyerekek kérésére). Majd sorakoztak a kis lámpásokkal a Bambi csoportosok szüleikkel együtt. Mondókákra jártunk egy „óvoda-kört”, ezután mindenki lámpással tért haza.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja