SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Irány az Északi-sark"

Passa Anikó [cikkei] - 2016-11-09
Minősítő vizsgámra készülve olyan témákat választottam, melyek nem mindennaposak, kellően motiválnak s nem utolsó sorban engem is érdekelnek (35 év után). Így jártunk az indiánok földjén s az Északi-sarkra is eljutottunk.
"Irány az Északi-sark"

Óvodánk egy csoportos, 3-7 éves gyermekek járnak hozzánk, igazi "családi" óvoda vagyunk. Az Északi-sarkra - a hét végére - mindannyian elértünk, a kicsiket is "magunkkal vittük". Ők is lelkesen részt vettek a heti-napi munkálatokban.

A földgömbön megnéztük, hová is megyünk! Megkerestük kis hazánkat, megnéztük a szárazföldeket, vízeket. Azt is megfejtettük, hogy miért nem borul ki a sok tenger és óceán, amikor a Föld egy nap alatt körbefordul (gravitáció)... beszélgettünk a nappalok és éjszakák váltakozásáról. Az Északi-sark állat és növény(nélküli) világáról és az iglu-építésről videofilmet is néztünk. Elkészítettük a "mi kis Északi-sarkunkat".

Egy bánatunk volt csak, a pingvinekkel nem találkozhattunk, mert ők csak a Déli-sarkon élnek. Sebaj, ha lesz egy kis időnk, akkor átruccanunk hozzájuk is. S, hogy el ne felejtsük őket addig is, pingvines gumicukorkával játszottuk a "jégtáblás" játékot (a végén meg is ettük, nyami...nyami...).

Beszélgettünk "ovis nyelven" a globális felmelegedés problémájáról, sok érdekes ötlet hangzott el a Föld és az Északi-sark megmentése érdekében. Az egész csoportszoba "egy Északi-sark" volt, tele kék és fehér lepedőkkel, mindenhol iglu...fókák...jégtörő hajók. Egy kislány flitterrel díszített pólója a napsütésben "északi-sarki fényt" varázsolt a falra és plafonra.

Közös munkánk folyamata:

1. IGLU készítése : 

Kisebb-nagyobbra felfújt léggömböket újságpapír-csíkokkal kasíroztunk. Ez a munkafázis felnőtt segítséget igényelt, a régi papírmasé technika vízzel nem működött, ezért tapétaragasztót használtunk.  Száradás után a léggömböket óvatosan feleztük s a félgömböket fehér temperával befestettük. A legkisebbek is végre feladathoz juthattak, a felületfestés és az ecsetkezelés technikáját gyakorolhatták. A nagyobbak fekete és kék filctollal kirajzolták a "téglákat" s az iglu kész lett!

2. Jégtáblák készítése: Hungarocell darabok tökéletesen megfeleltek a célnak. Az iglukat berendeztük, kis mécses jelezte a tüzet.

3. Eszkimók készítése: Az eszkimó gyerekek ötletét az Internet adta, maffinpapír felhasználásával készítettük az eszkimókat.

Az igluk is benépesültek. Hét végére az Északi-sark teljesen megtelt. A tengerben rozmárok, fókák úszkáltak.

Vegyes életkorú csoportot vezetve mindig törekszem arra, hogy minden életkorú gyermek megtalálhassa azt a technikát, mellyel ki tudja fejezni gondolatait, kreatívan kapcsolódjon a közös munkába. Úgy gondolom, hogy a kreativítás legjobb módszere a közös munka, melynek során mindenki "beleteszi a magáét"!!

A kreativítás kifejezése az ábrázolás eszközeivel s gondolkodásban a lehető legjobb személyiségfejlesztés. Oda-vissza működik!
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

 
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja