SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Irány az Északi-sark"

Passa Anikó [cikkei] - 2016-11-09
Minősítő vizsgámra készülve olyan témákat választottam, melyek nem mindennaposak, kellően motiválnak s nem utolsó sorban engem is érdekelnek (35 év után). Így jártunk az indiánok földjén s az Északi-sarkra is eljutottunk.

Óvodánk egy csoportos, 3-7 éves gyermekek járnak hozzánk, igazi "családi" óvoda vagyunk. Az Északi-sarkra - a hét végére - mindannyian elértünk, a kicsiket is "magunkkal vittük". Ők is lelkesen részt vettek a heti-napi munkálatokban.

A földgömbön megnéztük, hová is megyünk! Megkerestük kis hazánkat, megnéztük a szárazföldeket, vízeket. Azt is megfejtettük, hogy miért nem borul ki a sok tenger és óceán, amikor a Föld egy nap alatt körbefordul (gravitáció)... beszélgettünk a nappalok és éjszakák váltakozásáról. Az Északi-sark állat és növény(nélküli) világáról és az iglu-építésről videofilmet is néztünk. Elkészítettük a "mi kis Északi-sarkunkat".

Egy bánatunk volt csak, a pingvinekkel nem találkozhattunk, mert ők csak a Déli-sarkon élnek. Sebaj, ha lesz egy kis időnk, akkor átruccanunk hozzájuk is. S, hogy el ne felejtsük őket addig is, pingvines gumicukorkával játszottuk a "jégtáblás" játékot (a végén meg is ettük, nyami...nyami...).

Beszélgettünk "ovis nyelven" a globális felmelegedés problémájáról, sok érdekes ötlet hangzott el a Föld és az Északi-sark megmentése érdekében. Az egész csoportszoba "egy Északi-sark" volt, tele kék és fehér lepedőkkel, mindenhol iglu...fókák...jégtörő hajók. Egy kislány flitterrel díszített pólója a napsütésben "északi-sarki fényt" varázsolt a falra és plafonra.

Közös munkánk folyamata:

1. IGLU készítése : 

Kisebb-nagyobbra felfújt léggömböket újságpapír-csíkokkal kasíroztunk. Ez a munkafázis felnőtt segítséget igényelt, a régi papírmasé technika vízzel nem működött, ezért tapétaragasztót használtunk.  Száradás után a léggömböket óvatosan feleztük s a félgömböket fehér temperával befestettük. A legkisebbek is végre feladathoz juthattak, a felületfestés és az ecsetkezelés technikáját gyakorolhatták. A nagyobbak fekete és kék filctollal kirajzolták a "téglákat" s az iglu kész lett!

2. Jégtáblák készítése: Hungarocell darabok tökéletesen megfeleltek a célnak. Az iglukat berendeztük, kis mécses jelezte a tüzet.

3. Eszkimók készítése: Az eszkimó gyerekek ötletét az Internet adta, maffinpapír felhasználásával készítettük az eszkimókat.

Az igluk is benépesültek. Hét végére az Északi-sark teljesen megtelt. A tengerben rozmárok, fókák úszkáltak.

Vegyes életkorú csoportot vezetve mindig törekszem arra, hogy minden életkorú gyermek megtalálhassa azt a technikát, mellyel ki tudja fejezni gondolatait, kreatívan kapcsolódjon a közös munkába. Úgy gondolom, hogy a kreativítás legjobb módszere a közös munka, melynek során mindenki "beleteszi a magáét"!!

A kreativítás kifejezése az ábrázolás eszközeivel s gondolkodásban a lehető legjobb személyiségfejlesztés. Oda-vissza működik!
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

 
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja