SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kávézaccból készíthető gyurma

Buzás Jánosné [cikkei] - 2016-11-11
22 éve dolgozok óvodapedagógusként. Jelenlegi csoportommal most szeptember óta vagyok együtt. A csoport vegyes életkorú. Mostani témánk a tök és a kukorica, ezért gondoltam, hogy megmutatjuk, hogyan díszíthető a magokkal a gyurma.

Sokféle gyurma létezik. Lehet boltban kapni különböző gyurmákat, de nagyon olcsón és egyszerűen otthon elkészíthető, színezhető gyurmák is vannak. Ilyen például a só-liszt gyurma, vagy a főzött gyurma, amit temperával, ételfestékkel lehet színezni. Most egy otthon olcsón elkészíthető gyurmát mutatunk be a gyerekekkel, ami kávé zaccból készül.

Az ábrázolás a gyermekek első alkotótevékenysége.A gyermekek nagyon szeretnek gyurmázni. Teljesen mindegy, hogy a gyurmának melyik fajtája, mindet imádják. A gyurmázás során felszabadultan, szabadon, örömmel valósíthatják meg gondolataikat, képzeleteiket, ötleteiket.

1994 óta dolgozom óvodában óvodapedagógosként. A hosszú óvónői pályafutásom során mindig figyelembe vettem a gyermekek adottságait, képességeit. Folyamatosan fejlesztettem magamat is, kerestem és keresem az új technikákat, eszközöket, anyagokat, melyeket először kipróbáltam, majd a saját csoportomba járó gyermekeknek legjobb tudásom szerint átadtam. Nem volt és nincs a mai napig nehéz dolgom, hogy elsajátítsák a technikákat, mert az óvodás korosztály nagyon érdeklődő, fogékony, könnyen motiválható.

Az óvodás gyermekeknek a vizuális tevékenységek során nagyon sok képessége fejlődik, úgy hogy észre sem veszik, mivel szabadon, önfeledten készítik el alkotásaikat. A különböző eszközök biztosításával segítjük a fantázia világuk gazdagodását, fejlesztjük alkotó, önkifejező képességeiket. A gyurmázás alapjait, sodrást, gömbölyítést, lapítást megfigyelés és gyakorlás útján sajátítják el, majd ezután el tudják készíteni ötleteiket. A gyurmával való ismerkedés során is már önmagához képest fejlődik kézügyessége és finommotorikája. Az alapoktól kezdve örömet jelent az elkészített alkotás. A folyamatos gyakorlás során fejlődik szem-kéz koordinációjuk a gyermekeknek, amely nagyon fontos a fejlődésükben.

Sokféle gyurma létezik. Lehet boltban kapni különböző gyurmákat, de nagyon olcsón és egyszerűen otthon elkészíthető, színezhető gyurmák is vannak. Ilyen például a só-liszt gyurma, vagy a főzött gyurma, amit temperával, ételfestékkel lehet színezni. A gyurmát nagyon könnyen lehet formázni, alakítani és sok mindennel lehet díszíteni. A gyurmából minden korosztály tud alkotni és minden alkotás remekmű.
Az ábrázolási tevékenységeknél mindig figyelembe veszem a csoport életkori sajátosságait, képességeit.
Sok újrahasznosítható anyaggal dolgozunk. Pl.: pet palack, tojástartó, joghurtos poharak, stb. Egy otthon olcsón elkészíthető gyurmát mutatunk be a gyerekekkel, ami kávé zaccból készül.

Hozzávalók: ¼ csésze homok; 1 csésze kávézacc; 1 csésze liszt; ½ csésze só; ¾ csésze víz. A hozzávalókat összegyúrjuk olyan állagúra, mint a só-liszt gyurmát.

A gyerekeknek most gyurma, kukorica, napraforgómag, tök mag volt kirakva az asztalra, abból volt lehetőségük barkácsolni.

1. A gyurmából gömbölyítéssel golyót formázunk.
  
2. Pici sodrófával kinyújtjuk a megfelelő formára, vastagságúra.
 
3. Szabadon választott magokkal kreatívan díszitjük.

A másik lehetőség, amikor szabadon, gömbölyítés, sodrás technikával kreatív ötlet megvalósítása látható.                                   


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja