SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játszva tanulni

Szadlo Julcsi [cikkei] - 2016-11-09
38 éve vagyok óvodapedagógus. A sok év alatt rengeteg ötletet szereztem továbbképzéseken, óvodalátogatásokon. Ezt a pályázatot ragyogó lehetőségnek tartom arra, hogy egy kicsit megmutassuk (akár egymásnak is) azt, milyen kreatívak tudunk lenni a mindennapokban.

Vegyes korosztályú csoportban dolgozom hosszú évek óta. Általában 23-25 kis gézengúz mindennapjait igyekszem tartalmassá, élményekben gazdaggá tenni. A gézengúz szó jelen esetben szó szerint értendő, mert mi vagyunk a Gézengúzok csoport.

A gyerekek életében a játékot és a játékban való tanulást kiemelkedően fontosnak tartom, hiszen játszva ismerik meg a világot és ezáltal fejlődik egész személyiségük. Amikor 1-1 témakörben tevékenységeket tervezek, igyekszem azt úgy tenni, hogy változatos, sokirányú megközelítésből szerezhessenek tapasztalatokat, ismereteket. Ötleteket gyűjtök, kreatív megoldásokat keresek. Így volt ez akkor is, amikor a SZÍNEKKEL foglalkoztunk. Játszottunk árnyjátékot az udvaron (ahol nem látszott, milyen színű a pólónk vagy a hajunk), társasjátékoztunk, festettünk, szivárványt csodáltunk, színekkel töltöttük meg a színtelen világot... De én még valami új játékra vágytam, hogy stabilizáljuk a színekről, árnyalatokról szerzett tapasztalatokat. Ekkor készítettem a csipeszes, színes korong játékot. Valamikor már láttam ilyesmi barkácsolt játékot, most konkrét elképzeléseim voltak, hogy mire helyezzem a hangsúlyt. Nem nagy beruházás, hiszen csak kartonlap (tartósabb, ha lamináljuk, mint én is) facsipeszek és kis darab színes papírok+ragasztó kell hozzá.  

Mi mindent fejleszt ez a játék? Fejleszti a figyelmet, gondolkodást, azonosítást, szem-kéz koordinációt, finommotorikát, kitartást és még sorolhatnám. Nagy sikert aratott a gyerekek körében. Továbbfeljesztettük az árnyalatok konkrét megnevezésével illetve olyan kifejezéseket kerestünk -sárga, mint a kiscsibe, -zöld, mint a fű, -világoskék, mint az égbolt....ez pedig már a verbális kifejezőkészséget is jól fejlesztette.

A  Gézengúzok szeretnek versenyezni. Így aztán jött az ötlet, hogy kellene még egy teljesen ugyanolyan játék. Elkészült. Ekkor már versenyeztek a gyerekek és nagyon élvezték. Természetesen arra figyeltem, hogy nagyjából azonos korosztályú gyerekek versenyezzenek. Kiválóan alkalmas arra, hogy formálja az egészséges versenyszellemet, kitartásra, küzdeni akarásra vagy akár kudarctűrésre nevel.

Néha eldugom egy időre, hogy ne unják meg. Aztán amikor előveszem, újra lendületet kap a játék. Egyszerű, de nagyon jó játék, mi Gézengúzok szeretjük!

Színesen szép a világ!


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.




 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja