SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kincsünk a Föld: versek és játékok a Föld napjára

Ujj Nikolett [cikkei] - 2016-11-08
Környezetvédelem, környezettudatosságra nevelés, barkácsoláson keresztül, a hulladékok újra hasznosításával. Élőhelyünk, a Föld védelmére nevelés játékos módszerek alkalmazásával.


Versek és játékok a Föld napja alkalmából
 

Kincsünk a Föld

Zalaegerszegi Belvárosi II. számú Óvoda

Kosztolányi Téri Tagóvóda

Tappancs csoport

Készítette: Ujj Nikolett


Birta Erzsébet: Ha nagy leszek

Ha nagy leszek, erdész leszek

védem a fát, s a réteket.

Védem a szép virágokat,

erdőszéli királyokat

Erdő, mező sok lakóját,

mókust, farkast, őzet, rókát.

Megvédem a hűs vizeket,

folyót, tavat, tengereket.

bálnát, harcsát, gyors pisztrángot,

kecskebékát, siklót, rákot. 
Bevarrom az ózon lyukat,

Föld mélyébe fúrok kutat.

Vigyázok az anyaföldre,

Ha rám bízzák, nem megy tönkre.

Megszépül a földi élet,

ami élő, téged éltet.



"Hozzon a gyermeknek mindenki, amit tud:

Játékot, zenét, örömet.

De hogy mit fogad el: azt bízzuk rá.

Csak az a lelki táplálék válik javára, amit maga is kíván."

/Kodály Zoltán/
 

A mai világ gyermekeit születésüktől kezdődően sokféle inger éri. Az információ áradatban gyakran bizonytalanná válnak. Segítenünk kell őket ebben eligazodni. Nyugalmat, biztonságot, szeretetteljes légkört biztosítunk számukra, hogy egészséges, boldog, szabad emberként éljenek, akik kreatívak, nyitottak a világra, természetes kíváncsisággal fordulnak környezetük, a felnőttek és társaik felé.

Pedagógiai programunk, nevelőmunkánk fontos pillére a környezetvédelem, a környezettudatosság.

Nevelési év során a gyermekekkel közösen tisztítjuk udvarunkat az őszi levélhullás során. Kis gereblyékkel kupacokat alkotunk, ami az öröm mellet számos környezeti, matematikai, anyanyelvi lehetőséget kínál. A gyermekekkel már az őszi időszakban megismertetjük a természetes anyagok adta kincseket. Terményekből készítjük dekorációinkat, játékainkat. Témáink vonatkozásában ismerkedünk a hulladékok újrahasználhatóságával. Társasjátékokat, játékokat, hangszereket készítünk. A téli időszakban immár hagyománnyá vált, hogy tágabb környezetünk megismerésével foglalkozunk. ( Táncoló talpak hét; Földünk – Földünk élőlényei, Magyarország; Magyarország növény és állatvilága) Így, kalandozunk a télből az ébredő tavasz felé és fedezzük fel környezetünk adta szépségeket, kiemelve azok megóvását, védelmét.

A nevelési év során a gyermekek a tevékenységeken keresztül, közös játékkészítés, játék során, nemcsak új, kreatív technikákat ismerhettek meg, hanem megtapasztalhatták az anyagok sokféleségét, azok színes felhasználási funkcióit. Egy egyszerű pet palack, vagy pet palack kupak többféle eszközként, játékként is funkcionálhat, mindamellett, hogy közben újrahasznosult, átalakult.

Az elkészült játékokból kis gyűjteményt állítottam össze, az eszközöket a gyermekek igényeinek megfelelően használjuk.

 

Ősz

Befogadás – Jeles memória játék

Anyagszükséglet

  • pet palck kupakok
  • jelek kivágva, laminálva

Társasjáték – Elbújó mezei állatok

A társasjátékot a gyermekekkel közösen készítettük. Faleveleket vágtak ki melyeket tervezés és elhelyezés után együtt ragasztottunk fel. A játék, a ki nevet a végén játék sémájára készült. Az állatoknak a menedéket adó központi „bokorig” kell eljutniuk, hogy téli alvóhelyüket megtalálják. A bábukat pet palack kupakokra rögzítettük.


Tél

Táncoló talpak hét

Pet palackból, akrilfestékkel pingvineket barkácsoltunk.

Közlekedési eszközök

Anyagszükséglet

  • gyógyszeres dobozok, színes papírok
  • pet palack kupakok
  • spatula, hurkapálca, dekorszivacs
  • fa ruhacsipesz, akrilfesték


Föld napja az óvodában

A téma feldolgozása mellett ez alkalomra játékos délelőttöt szerveztünk a gyerekeknek. A csoportban lázasan ismerkedtek a gyerekek a témához kapcsolódóan a bolygókkal, a Föld élővilágával, Földgömbbel, térképpel, domborzati színekkel. Kisebb filmeket néztünk (Magyarország vad vizei; Egyszer volt…mesesorozat, témához illő meséi)

Április 22 - én az udvaron állomásokat alakítottunk ki, ahol kis csoportokban tevékenykedhettek, játszhattak, további ismereteket szerezhettek a gyerekek.

  1. Szelektív hulladékgyűjtős játék: A gyerkekekkel és szüleikkel a játékhoz „szemetet” gyűjtögettünk. Kis ikonokkal jelölt képeket helyeztünk el hullahopp karikákba, melyek segítették a gyerekek döntéseit. Beszélgettünk a válogatás közben arról is, hogy tapasztalataik alapján, mely elemek hasznosíthatóak újra.
  2. Az erdő élővilága: Az előre megfestett fára az állatkák képeit kellett felrakniuk az állatok élőhelye szerint. Az rakhatott képet, aki az állatról szóló találós kérdésre felismerte, megnevezte az állatot.
  3. Ügyességi játékok:

Spatulákból, dobozókból, papírhengerekből készített játékok, melyek sokoldalúan fejlesztik a gyermekek készségeit, képességeit.

  • Labirintusjáték, melyhez cipős dobozra, spatulára, ragasztóra van szükség. A gyermekeknek a kijelölt pályán kell a golyót oda-vissza irányítani. A játék kitűnő szem-kéz koordinációt, szemfixációt, kitartást fejlesztő eszköz.
  • Csöves golyópálya, melyhez konyhai papírtörlőre, festékre, és szorgos kezekre van szükség.
  • Teke, ami a gyermekek számára az egyik legkedveltebbé vált. Pet palackokat akrilfestékkel dekorálhattak kedvükre. Az üvegekbe vizet engedtünk és kezdődhetett a játék.
  • Konzervdobozos célba dobó, melyhez szintén akril festéket használunk és régi rongyokból összevarrt, kitömött labdát készítünk.
  • Termésdoboz, melynek alapanyagai, bonbonos doboz Cherry Queen közepes, fa csipesz, gyűrt papír a doboz bevonásához, termények 3db makk, 3 db gesztenye, 3 db dió, laminált lapok a termények képeivel sorokban, oszlopokban váltva. A képen látott elemek, sorok, oszlopok, leképezése rakosgatással a dobozban. A Kép elfordítható, így a játék variálható.

A pedagógiai gyakorlatom során gyakran megtapasztaltam, hogy a mai gyermekek mindent „készen” megkapnak, kész játékokat vesznek a kezükbe és az őket körülvevő rohanó világban átalakultak szerepjátékaik, eszközhasználatuk.

Feladatomnak éreztem, hogy példaadással bevezessem őket a játékkészítés rejtelmeibe. A közös munka meghozta gyümölcsét.

Nagy örömmel éltem meg, amikor egy gyermek eszközöket kért és barkácsolni kezdett, saját terepasztalt alakított, melyhez szépen lassan társak is bekapcsolódtak. Egy következő alkalommal pet palack kupakokat kért és saját társasjátékot készített, saját szabályokkal. Számos mozgásos játékhoz való eszközt barkácsoltunk, melyeket az udvaron is használunk. ( Labirintusjáték, dobozokból kialakított célba dobó, gurító, teke...)

Immár hagyománnyá vált, hogy Zalaegerszeg óvodásai és iskolásai kora ősszel környezetvédelmi kiállítást állítanak össze a már meglévő és folyamatosan bővülő ismereteik alapján. A gyerekek mindig lázasan készülődnek és örömmel tölti el őket munkáik kiállítása.

A produktumok mellett a gyermek kreativitása, önmegvalósítása, szabálytudata, együttműködő képessége fejlődött. Közösségi szinten a gyerekek megismerkedtek a kooperációs technikákkal, mely pozitívan hatott a közösség, szociális nevelésre is. A munkafolyamatokat, (spatulák festése, dobozok ragasztása, díszítése, „hulladékok” gyűjtése az újrahasznosításhoz…) közösen megbeszélve választhatták a gyerekek, ahol egymást segítve dolgoztak. A gyermekek büszkék a munkáikra, egymás munkáit, munkafolyamatait megtanulták megbecsülni, az eszközöket nagy becsben tartva védik, óvják.
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja