SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Madarak és fák napja a projektmódszer fényében

Pentelényi Jakab [cikkei] - 2016-11-05
A projektmódszer alkalmazásával a gyermek képes számos dolgot megtanulni azáltal, hogy aktív résztvevője és nem "csak" befogadója az anyagnak. E módszer használatával ismerkedtek meg a madarakkal a Babaház óvoda gyerekei.
Madarak és fák napja a projektmódszer fényében

Pentelényi Jakabnak hívnak és a budapesti zuglói Babaház óvodában dolgozom. Óvodánk heti váltakozásban különböző, az adott időszakra aktuális témákat dolgoz fel a gyerekekkel projekt módszer segítségével. Az idei év május 10-ei hetén a Madarak és Fák napját dolgoztuk fel a gyerekekkel mindenféle megközelítésből. Mielőtt bemutatnám a projektünket, előtte olvasunk pár sort arról, hogy mi is az a projekt módszer.

A projekt módszert egy amerikai pedagógus John Dewey alkalmazta először. A módszer a gyerekek tevékenység központúságára épít. Ez azt jelenti, hogy a pedagógus a nem, mint passzív hallgatóként, hanem aktív cselekvőként tekint a gyermekre, vagy is bevonja a tanulásba azzal, hogy az óvodás vagy az iskolás feladatot választ a téma feldolgozása érdekében és a csoport közösen dolgozza fel az információkat. Ez a tanítási mód azért nagyon jó, mert minden területről körbejárható, mely az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjában (ONOAP) szerepelnek. Ennek a módszernek több fajtája van, a mi projektünk, amit a következőkben olvashatnak két kategóriába is sorolható: technikai vagy kutatási projekt.

Magyarországon először 1902-ben volt madarak és fák napja, melyet később (1906) törvény szabályozott, hogy a tanító/óvodapedagógus évente legalább egy napot a madaraknak szenteljen a diákokkal. Így Magyarországon a 110. Madarak és fák napját a Babaház Óvoda gyermekei a következőképen tartotta meg. A projekt céljának azt tűztük ki, hogy elkészítsünk egy háromdimenziós fát madarakkal levelekkel együtt, amely közben megismerkedünk a fa részeivel és a madarak tulajdonságaival. A hetet az ONOAP szerinti területek alapján – külső világ tevékeny megismerése (környezeti tartalom); mese-vers; rajzolás, mintázás, kézimunka; mozgás; ének, zene, énekes játék; külső világ tevékeny megismerése – osztottuk fel és dolgoztuk fel a témát.

A napok következőképpen alakultak:

  1. Hétfőn megbeszéltük, hogyan néz ki a fa és kik a lakói (madarak), illetve lefestettük a fát.
  2. Kedden A kóró és a kismadár elbábozása után készítettük el a fa leveleit.
  3. Szerdán mondókázás, verselés közben elkészítettük a madarakat és elhelyeztük őket a fán.
  4. Csütörtökön a mozgás alkalmával ismerkedtünk meg a madarak illetve fák mozgásával, mely mozgásokat utánzással rögzítettünk (szökdelés, karhajlítás, stb.).
  5. Pénteken különböző halmazokat alakítottunk ki a fáknál hosszúság szerint (alacsony-magas), madaraknál szín alapján (színes-egy színű), tojások nagysága szerint (kicsi-nagy). Az énekek segítségével is fejlődött ismeretünk a madarakról, fákról.

A napok során napról napra bővült a gyerekek ismerete a madarakkal és fákkal kapcsolatban.

A külső világ tevékeny megismerése során ismereteket szerezhettek különböző fajta madarakról, azok hangjairól, tulajdonságairól. A mese – vers tevékenység alkalmával több olyan mondókát, mesét hallottak – délutáni alvás előtt olvasott mesék, szabad játék során felajánlott mesék, versek, stb. mondásakor, olvasásakor. A vizuális nevelés során a madárhajtogatás, fafestés, fészek készítés kapcsán megismerkedhettek a madarak kinézetével, a fa külsejével és, hogy a madarak miből készítik lakóhelyüket. A mozgás során megismerkedtek, hogyan tudja a szél megmozgatni a fákat illetve milyen mozgásokra képesek a madarak. Az ének, zene énekes játékok alkalmával ismerkedtek a madaras, fás énekekkel, mondókákkal, melyet a tevékenységek során folyamatosan énekeltünk, mondtuk. A külső világ tevékeny megismerése során ismerkedtünk meg a madarak tojásaival, hogyan néznek ki, miben különböznek a többitől (kisebb-nagyobb), párosítottuk a madarakat (hím - tojó), hasonlítottuk össze magasság szerint a fákat.

Összegezve láthatjuk, hogy egy témát felölelve milyen sok területen tudjuk/tudtuk fejleszteni a gyerekeket, úgy hogy azt ők észre se vették.

A héten fejlesztettük:

  • a megfigyelő képességet: madarak, fák megfigyelése képeken
  • a gondolkodást: összehasonlítás, párosítás, halmazalkotás
  • a verbális képességeket: szókincs (madár nevek, madarak részei, fák nevek, fák részei, stb.), beszédkedv
  • finommotorikát: szem-kézkoordináció (festés, hajtogatás), írás előkészítés (ecsetfogás)
  • figyelmet
  • kreativitást
  • nagymozgásokat
  • auditív képességet: madárhangok felismerése
  • vizuális képességet
  • ritmusérzékelés: énekek, mondókák
  • emlékezet: énekek, mondókák, stb.
  • kognitív képességek: halmazalkotás, párosítás, stb.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja