SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk, ha lerobbantunk a családi autóval az autósztrádán?

Családinet [cikkei] - 2022-04-08
Az elmúlt évek során számtalanszor kellett kimennünk autót menteni Magyarország autósztrádáira és pályáira egyaránt. Sokszor előfordult, hogy a szülők az autóban várakoztak a gyerekekkel megérkezésünkig. Ez életveszélyes! Mostani írásunkban szeretnénk elmondani, hogy mit kell tenni abban az esetben, ha családi autónk lerobban egy autósztrádán? Az általunk leírtakat betartva elkerülhető a családi tragédia.
Mit tegyünk, ha lerobbantunk a családi autóval az autósztrádán?

Hat fontos tipp, ha lerobbant a családi autónk!

1. Mindig tegyük ki a háromszöget!

Mikor menet közben azt érzékeljük az autópályán, hogy az autónak valamilyen műszaki hibája van, próbáljunk a külső sávba átmenni, és ha van parkoló vagy lehajtó, akkor ott lemenni. Sok esetben ez nem lehetséges, ekkor marad a leállósáv. Azonban itt sem mindegy, hogy miként tesszük le az autót. A legfontosabb lépések:

•    Mindenkinek fel kell venni a láthatósági mellényt még az autóban!
•    A gépjárművön kapcsoljuk be a vészvillogót!
•    Egy embernek ki kell tennie a háromszöget körülbelül 100 méterrel az az autó mögé!
•    Mindenkinek el kell hagynia a gépjárművet!


2. Melyik oldalon hagyjuk el a járművet?

Sajnos számtalanszor előfordul, hogy a helyszínre érkezve látjuk, hogy a család minden tagja még a gépjárműben tartózkodik. Mikor megkérjük őket, hogy hagyják el a járművet, mindenki a saját ajtaját nyitja! Ez szigorúan tilos! Bármilyen autóúton, autósztrádán vagyunk, mindig csak az anyós ülés felé szálljunk ki. Menjünk át a szalagkorláton túlra és tartózkodjunk minél távolabb, amíg a segítség megérkezik. Ha az anyósülés oldali részen nem lehet megoldani a kiszállást, akkor óvatosan és nagy odafigyelés mellett hagyjuk el a járművet a másik oldalon, nehogy valaki elsodorjon minket. 


3. Mit tegyünk, ha füstöl a gépjármű motortere?

Ha elkezd a motor füstölni, szigorúan tilos kinyitni a motorháztetőt, mert a tűz levegőt kap, és még jobban belobban. Ha tartunk poroltót a járműben, akkor résnyire nyissuk fel a motorháztetőt és így próbáljuk  eloltani a tűzet. Ha nincs poroltónk, akkor ne is próbálkozzunk a tűzoltással! Tűz esetén azonnal értesítsük a hatóságokat!

 
4. Mit tegyünk, ha az autópálya közepén áll le a járművünk? 

A legfontosabb, hogy alaposan körbe nézve a leggyorsabban hagyjuk el a járművet. Semmi esetre se maradjunk az autóban, mert az életveszélyes. Ha biztonságban vagyunk, akkor hívjunk segítséget és értesítsük az autópálya felügyelőséget.

 

5. Milyen felszerelésnek vesszük hasznát a járműben egy esetleges műszaki hiba esetén?

Az emberek számtalan dolgot tárolnak az autó utasterében és a csomagtartóba utazáskor. Azonban sokan nem is gondolnák, hogy vannak eszközök, amik nélkül nem szabad elindulni. Mi az elmúlt évek gyakorlati tapasztalata alapján a következőket javasoljuk: üvegtörő kalapács (azoknál az autóknál ez elengedhetetlen, ahol kizárólag elektromos ablakok vannak az autóban), porral oltó, öv vágó, pokróc. Ezeken felül legyen nálunk folyadék, élelmiszer és legalább 25 000 forint készpénz.


6. Hogyan hívjunk autómentőt?

Ha a családdal már biztonságban vagyunk, akkor érdemes elkezdeni az autó mentésével foglalkozni. Itt a legfontosabb szempont, hogy mit kell mondani az autómentőnek, annak érdekében, hogy gyorsan a helyszínre tudjon érkezni. A telefonhívás során mindig mondjuk el a következőket:

•    Hol vagyunk pontosan.
•    Milyen a jármű meghibásodásának jellege.
•    Milyen az autó típusa.
•    Hányan tartózkodtak a járműben.

Ezeknek az információknak ismeretében az autómentős szakember tudni fogja, hogy milyen autómentő küldjön ki a helyszínre.

Reméljük, hogy írásunkkal tudtunk segíteni abban, hogy mindenki tudatában legyen annak, hogy mit kell tenni, ha a családi gépjárművel lerobbanunk az autósztrádán. 

Takács Gergő
Taki autómentő

Olvasd el ezt is: 8 hasznos tanács, hogyan kerülheted el a családi tragédiát az autóutakon

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja