SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk, ha lerobbantunk a családi autóval az autósztrádán?

Családinet [cikkei] - 2022-04-08
Az elmúlt évek során számtalanszor kellett kimennünk autót menteni Magyarország autósztrádáira és pályáira egyaránt. Sokszor előfordult, hogy a szülők az autóban várakoztak a gyerekekkel megérkezésünkig. Ez életveszélyes! Mostani írásunkban szeretnénk elmondani, hogy mit kell tenni abban az esetben, ha családi autónk lerobban egy autósztrádán? Az általunk leírtakat betartva elkerülhető a családi tragédia.

Hat fontos tipp, ha lerobbant a családi autónk!

1. Mindig tegyük ki a háromszöget!

Mikor menet közben azt érzékeljük az autópályán, hogy az autónak valamilyen műszaki hibája van, próbáljunk a külső sávba átmenni, és ha van parkoló vagy lehajtó, akkor ott lemenni. Sok esetben ez nem lehetséges, ekkor marad a leállósáv. Azonban itt sem mindegy, hogy miként tesszük le az autót. A legfontosabb lépések:

•    Mindenkinek fel kell venni a láthatósági mellényt még az autóban!
•    A gépjárművön kapcsoljuk be a vészvillogót!
•    Egy embernek ki kell tennie a háromszöget körülbelül 100 méterrel az az autó mögé!
•    Mindenkinek el kell hagynia a gépjárművet!


2. Melyik oldalon hagyjuk el a járművet?

Sajnos számtalanszor előfordul, hogy a helyszínre érkezve látjuk, hogy a család minden tagja még a gépjárműben tartózkodik. Mikor megkérjük őket, hogy hagyják el a járművet, mindenki a saját ajtaját nyitja! Ez szigorúan tilos! Bármilyen autóúton, autósztrádán vagyunk, mindig csak az anyós ülés felé szálljunk ki. Menjünk át a szalagkorláton túlra és tartózkodjunk minél távolabb, amíg a segítség megérkezik. Ha az anyósülés oldali részen nem lehet megoldani a kiszállást, akkor óvatosan és nagy odafigyelés mellett hagyjuk el a járművet a másik oldalon, nehogy valaki elsodorjon minket. 


3. Mit tegyünk, ha füstöl a gépjármű motortere?

Ha elkezd a motor füstölni, szigorúan tilos kinyitni a motorháztetőt, mert a tűz levegőt kap, és még jobban belobban. Ha tartunk poroltót a járműben, akkor résnyire nyissuk fel a motorháztetőt és így próbáljuk  eloltani a tűzet. Ha nincs poroltónk, akkor ne is próbálkozzunk a tűzoltással! Tűz esetén azonnal értesítsük a hatóságokat!

 
4. Mit tegyünk, ha az autópálya közepén áll le a járművünk? 

A legfontosabb, hogy alaposan körbe nézve a leggyorsabban hagyjuk el a járművet. Semmi esetre se maradjunk az autóban, mert az életveszélyes. Ha biztonságban vagyunk, akkor hívjunk segítséget és értesítsük az autópálya felügyelőséget.

 

5. Milyen felszerelésnek vesszük hasznát a járműben egy esetleges műszaki hiba esetén?

Az emberek számtalan dolgot tárolnak az autó utasterében és a csomagtartóba utazáskor. Azonban sokan nem is gondolnák, hogy vannak eszközök, amik nélkül nem szabad elindulni. Mi az elmúlt évek gyakorlati tapasztalata alapján a következőket javasoljuk: üvegtörő kalapács (azoknál az autóknál ez elengedhetetlen, ahol kizárólag elektromos ablakok vannak az autóban), porral oltó, öv vágó, pokróc. Ezeken felül legyen nálunk folyadék, élelmiszer és legalább 25 000 forint készpénz.


6. Hogyan hívjunk autómentőt?

Ha a családdal már biztonságban vagyunk, akkor érdemes elkezdeni az autó mentésével foglalkozni. Itt a legfontosabb szempont, hogy mit kell mondani az autómentőnek, annak érdekében, hogy gyorsan a helyszínre tudjon érkezni. A telefonhívás során mindig mondjuk el a következőket:

•    Hol vagyunk pontosan.
•    Milyen a jármű meghibásodásának jellege.
•    Milyen az autó típusa.
•    Hányan tartózkodtak a járműben.

Ezeknek az információknak ismeretében az autómentős szakember tudni fogja, hogy milyen autómentő küldjön ki a helyszínre.

Reméljük, hogy írásunkkal tudtunk segíteni abban, hogy mindenki tudatában legyen annak, hogy mit kell tenni, ha a családi gépjárművel lerobbanunk az autósztrádán. 

Takács Gergő
Taki autómentő

Olvasd el ezt is: 8 hasznos tanács, hogyan kerülheted el a családi tragédiát az autóutakon

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja