Te bent hagyod egyedül a gyereked az autóban?
Tél van, nem könnyű gyerekkel utazni. Sok a ruha, nehéz bekötni, bonyolult kivenni, esetleg elaludt és nem akarod felébreszteni. Nem könnyű döntés. Ha felébreszted, akkor vállalod, hogy nyűgös lesz és a bolt közepén fogja végig üvölteni azt a pár percet, amíg te fizetsz. Ha bent hagyod a kocsiban, akkor pedig a lelkiismereteddel nem tudsz elszámolni, és folyamatosan a kocsit lesed az ablakból.
Számos történtet lehet hallani azzal kapcsolatban, hogy ki hogy oldja meg, ha pár perce be kell ugrania valahova. Egy új-zélandi anyuka például úgy döntött, hogy nem ébreszti fel a gyermekét, amíg bemegy és elintézi a bevásárlást. De nem csak egyszerűen ott hagyta a babát, hanem egy cetlit is ragasztott az autóra azzal a felirattal, hogy ha bármire szüksége van a gyereknek, akkor milyen telefonszámon hívhatják fel. Az eset nem is derült volna ki, ha egy másik anyuka, aki pont az alvó kisbaba mellé parkolt be, fel nem hívja az anyukát és a rendőrséget. Az említett anyukát a rendőrség megbüntette, amiért magára hagyta a gyermekét.
Vajon nálunk mennyire gyakori, hogy magára hagyják a gyerekeket a szülők, amíg elintéznek pár dolgot?
Az internetes fórumokon gyakran előtérbe kerül ez a téma. A vélemények megosztók, a támogatók és az ellenzők oldalán is szép számmal vannak szülők.
Azok, akik azt mondják, hogy nem hagynák soha magára a gyermeket, az alábbi okokat hozzák fel magyarázatként:
- Ha a gyermek felébred, akkor megijed, hogy egyedül hagyták. Ez különösen akkor rémisztő, ha úgy aludt el, hogy még ott volt mellette az anyukája. Hatalmas érzelmi traumát jelenthet ez számára.
- Bárki, akár rossz szándékkal is odaléphet az autóhoz, amíg egyedül van a gyerek. A gyerek megijedhet és borzasztó élményeket szerezhet, hiszen nincs ott vele senki, aki megnyugtatná.
- A gyermeket elrabolhatják. Az is lehet, hogy az autót lopják el, és nem törődnek a gyermekkel.
- A túl hideg, illetve a túl meleg időjárás veszélyt jelenthet egy autóban bezárt gyermekre.
- Egy véletlen baleset következtében nincs, aki segítsen a gyermeknek. Bármikor beleütközhet egy másik autó.
- Berepül valamilyen bogár és megcsípi a gyermeket.
- Bármi történhet a szülővel a boltban vagy a boltba menet közben. Ha elveszti az eszméletét, akkor akik neki segítenek, nem is tudják, hogy a gyerek a kocsiban maradt.
A másik tábor pedig így vélekedik a dologról:
- Ha kitépi a kezét a gyerek a szülei kezéből, akkor sokkal nagyobb veszélyben van egy forgalmas parkolóban, mint a kocsiban.
- Ha a benzinkúton látom bentről a gyereket, akkor semmi baja nem lehet. Egy perc alatt odaérek, ha szüksége van rám.
- Ha ő szeretne bent maradni, mert például olvas vagy zenét hallgat, akkor miért ne.
Természetesen nem mindegy, hogy hányéves gyerekről van szó, milyen környéken, milyen napszakban és mennyi időre hagyjuk magára a gyermeket. Szülőként ebben a kérdésben is sokan sokféleképpen vélekednek. A döntés mindenkinek a saját kezében van.
Kép forrása: Helena Jankovièová Kováèová fotója a Pexels oldaláról
Közösségi hozzászólások: