SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kisgyermekes karácsony: így lesz biztonságos!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-12-18
A karácsonyi időszakban talán még több baleset történik a kisgyermekes családokban. Összeszedtünk néhány dolgot, amire ha odafigyelsz, akkor jó eséllyel megelőzheted a bajt!

1.Karácsonyfával kapcsolatos teendők

Egy kisgyermekes családban óriási izgalmat tud okozni a karácsonyfa. Gyönyörű, csillog, villog és tele van finomsággal, aminek nehéz ellenállni. Különösen egy totyogónak, aki amúgy is éppen készül felfedezni a világot, nem is sejtve a rá háruló veszélyekre.

Mit tehetsz szülőként:

  • kösd ki a karácsonyfát (talán ez legyen a legfontosabb)
  • ha teheted, ne használj törékeny díszeket
  • ha mégis szeretnél, akkor tedd olyan magasra, ahol a gyermek már nem éri el
  • a szaloncukrot nyugodtan megvizsgálhatja, ezért az tedd az ág végére, hogy könnyű legyen neki levennie
  • ne engedd, hogy felálljon asztalra vagy székre a fa közelében
  • ha egészen kicsi baba van a családban, akkor próbáld meg elkeríteni, elzárni, hogy véletlenül se tudjon kárt tenni magában
  • figyelj, hogy véletlenül se kóstolja meg a tűleveleket

A legjobb, ha nem engeded kettesben lenni a babát a karácsonyfával. A kicsik nagyon leleményesek tudnak lenni, ha meg akarnak valamit szerezni. Ne kísérletezz, jobb, ha mindig vele vagy, amikor a feldíszített fa közelében van.

2. Az égési sérülések aránya is magasabb karácsonykor

A karácsonyi sürgés-forgás bizony sok figyelmet igényel. Egyszerre többféle étel készül, megy a sütő, a tűzhelyen forr a leves. Az anyukának rengeteg dolgot kell kézben tartani, ezért sajnos előfordul, hogy a gyermekekre kevesebb figyelem jut.

Mit tehetsz szülőként:

  • soha ne hagyd felügyelet nélkül a gyermeket
  • ha tudod, akkor zárd be a konyhaajtót
  • ha nincs ajtó a konyhán, akkor babakarámmal vagy más eszközzel próbáld meg leválasztani a helyet, hogy észrevétlenül ne tudjon a baba bemenni a konyhába
  • próbálj meg bonyolultabb, nagyobb odafigyelést igénylő ételeket akkor elkészíteni, amikor a baba alszik
  • kérj segítséget, és olyankor főzz, amikor van, aki figyel a gyermekre

3. Karácsonyi menü, vendégség

A karácsonyi időszak nem igazán a diétáról szól. Ilyenkor mindenki igyekszik kitenni magáért, különlegesebbnél különlegesebb fogások kerülnek az asztalra. Az is előfordul, hogy olyan ételt tesznek elétek, amit korábban még soha nem kóstoltatok.

Mit tehetsz szülőként:

  • figyeld meg, hogy a gyermeked tányérjára milyen étel kerül, különösen akkor, ha valamire allergiás
  • vendégségben soha ne hagyd, hogy olyan ételt adjanak neki, amit még korábban nem kóstolt
  • tartsd szemmel, hogy mennyit eszik, nehogy hányás vagy hasmenés legyen a vendégség vége
  • figyelj oda a folyadékpótlásra, a gyerekek hajlamosak elfelejteni inni a vendégségben
  • korlátozd az édességfogyasztást, nehogy másnap székrekedéssel, hasfájással ébredjetek

4. Felborult napirend, fáradtság, nyűgösség

A karácsony nem a megszokott napirendről szól. Ilyenkor lehet tovább fennmaradni, lehet máskor vacsorázni, máshol aludni. A gyermek napirendje felborulhat, ami a kicsiknél több szempontból is hátrányos lehet. Elfáradhat, figyelmetlen lehet, így nagyobb az esélye az elesésnek, a különböző sérüléseknek.

Mit tehetsz szülőként:

  • a sok élmény, a sok izgalom ellenére is próbáld tartani a megszokott lefekvési időt, ha délután még alszik, akkor ezt ne hagyd ki a karácsony miatt sem
  • az este közeledtével próbálj csendesebb légkört teremteni, hogy a gyermeknek legyen ideje lelassulni és el tudjon majd aludni
  • ha azt látod, hogy a gyermek a sok ingertől felpörgött, akkor hívd félre egy szobába, vedd az öledbe és mesélj neki, amíg megnyugszik
  • figyelj oda folyadékpótlásra

5. Ajándékbontás

Sokszor felhívják a figyelmet arra, hogy a játékok csomagolása milyen veszélyes. Mégis sokszor figyelmen kívül hagyják ezeket az intelmeket. A zacskók fulladást okozhatnak, a csomagolás éles részei pedig sérüléshez vezethetnek.

Mit tehetsz szülőként?

  • minden esetben figyelj oda, hogy a gyermek az életkorának megfelelő játékot kapjon
  • minden játékot nézz át, vizsgálj meg, mielőtt a gyermek kezébe adnád
  • legyen magas helyen, például az asztalon a játék, amíg kibontod, hogy a gyermek a nagy izgalomban nehogy odakapjon a késhez, ollóhoz
  •  a csomagolás kibontásához szükséges eszközöket gondosan szedd össze

Ha erre a néhány dologra odafigyelsz, akkor máris sokat tettél azért, hogy az ünnep valóban öröm és szép emlékekben gazdag időszak legyen.

Kép forrása: Olya Kobruseva fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja