SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kisgyermekes karácsony: így lesz biztonságos!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-12-18
A karácsonyi időszakban talán még több baleset történik a kisgyermekes családokban. Összeszedtünk néhány dolgot, amire ha odafigyelsz, akkor jó eséllyel megelőzheted a bajt!
Kisgyermekes karácsony: így lesz biztonságos!

1.Karácsonyfával kapcsolatos teendők

Egy kisgyermekes családban óriási izgalmat tud okozni a karácsonyfa. Gyönyörű, csillog, villog és tele van finomsággal, aminek nehéz ellenállni. Különösen egy totyogónak, aki amúgy is éppen készül felfedezni a világot, nem is sejtve a rá háruló veszélyekre.

Mit tehetsz szülőként:

  • kösd ki a karácsonyfát (talán ez legyen a legfontosabb)
  • ha teheted, ne használj törékeny díszeket
  • ha mégis szeretnél, akkor tedd olyan magasra, ahol a gyermek már nem éri el
  • a szaloncukrot nyugodtan megvizsgálhatja, ezért az tedd az ág végére, hogy könnyű legyen neki levennie
  • ne engedd, hogy felálljon asztalra vagy székre a fa közelében
  • ha egészen kicsi baba van a családban, akkor próbáld meg elkeríteni, elzárni, hogy véletlenül se tudjon kárt tenni magában
  • figyelj, hogy véletlenül se kóstolja meg a tűleveleket

A legjobb, ha nem engeded kettesben lenni a babát a karácsonyfával. A kicsik nagyon leleményesek tudnak lenni, ha meg akarnak valamit szerezni. Ne kísérletezz, jobb, ha mindig vele vagy, amikor a feldíszített fa közelében van.

2. Az égési sérülések aránya is magasabb karácsonykor

A karácsonyi sürgés-forgás bizony sok figyelmet igényel. Egyszerre többféle étel készül, megy a sütő, a tűzhelyen forr a leves. Az anyukának rengeteg dolgot kell kézben tartani, ezért sajnos előfordul, hogy a gyermekekre kevesebb figyelem jut.

Mit tehetsz szülőként:

  • soha ne hagyd felügyelet nélkül a gyermeket
  • ha tudod, akkor zárd be a konyhaajtót
  • ha nincs ajtó a konyhán, akkor babakarámmal vagy más eszközzel próbáld meg leválasztani a helyet, hogy észrevétlenül ne tudjon a baba bemenni a konyhába
  • próbálj meg bonyolultabb, nagyobb odafigyelést igénylő ételeket akkor elkészíteni, amikor a baba alszik
  • kérj segítséget, és olyankor főzz, amikor van, aki figyel a gyermekre

3. Karácsonyi menü, vendégség

A karácsonyi időszak nem igazán a diétáról szól. Ilyenkor mindenki igyekszik kitenni magáért, különlegesebbnél különlegesebb fogások kerülnek az asztalra. Az is előfordul, hogy olyan ételt tesznek elétek, amit korábban még soha nem kóstoltatok.

Mit tehetsz szülőként:

  • figyeld meg, hogy a gyermeked tányérjára milyen étel kerül, különösen akkor, ha valamire allergiás
  • vendégségben soha ne hagyd, hogy olyan ételt adjanak neki, amit még korábban nem kóstolt
  • tartsd szemmel, hogy mennyit eszik, nehogy hányás vagy hasmenés legyen a vendégség vége
  • figyelj oda a folyadékpótlásra, a gyerekek hajlamosak elfelejteni inni a vendégségben
  • korlátozd az édességfogyasztást, nehogy másnap székrekedéssel, hasfájással ébredjetek

4. Felborult napirend, fáradtság, nyűgösség

A karácsony nem a megszokott napirendről szól. Ilyenkor lehet tovább fennmaradni, lehet máskor vacsorázni, máshol aludni. A gyermek napirendje felborulhat, ami a kicsiknél több szempontból is hátrányos lehet. Elfáradhat, figyelmetlen lehet, így nagyobb az esélye az elesésnek, a különböző sérüléseknek.

Mit tehetsz szülőként:

  • a sok élmény, a sok izgalom ellenére is próbáld tartani a megszokott lefekvési időt, ha délután még alszik, akkor ezt ne hagyd ki a karácsony miatt sem
  • az este közeledtével próbálj csendesebb légkört teremteni, hogy a gyermeknek legyen ideje lelassulni és el tudjon majd aludni
  • ha azt látod, hogy a gyermek a sok ingertől felpörgött, akkor hívd félre egy szobába, vedd az öledbe és mesélj neki, amíg megnyugszik
  • figyelj oda folyadékpótlásra

5. Ajándékbontás

Sokszor felhívják a figyelmet arra, hogy a játékok csomagolása milyen veszélyes. Mégis sokszor figyelmen kívül hagyják ezeket az intelmeket. A zacskók fulladást okozhatnak, a csomagolás éles részei pedig sérüléshez vezethetnek.

Mit tehetsz szülőként?

  • minden esetben figyelj oda, hogy a gyermek az életkorának megfelelő játékot kapjon
  • minden játékot nézz át, vizsgálj meg, mielőtt a gyermek kezébe adnád
  • legyen magas helyen, például az asztalon a játék, amíg kibontod, hogy a gyermek a nagy izgalomban nehogy odakapjon a késhez, ollóhoz
  •  a csomagolás kibontásához szükséges eszközöket gondosan szedd össze

Ha erre a néhány dologra odafigyelsz, akkor máris sokat tettél azért, hogy az ünnep valóban öröm és szép emlékekben gazdag időszak legyen.

Kép forrása: Olya Kobruseva fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja