SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen a családbarát étterem?

Családinet [cikkei] - 2010-06-01
Az alábbiakban tíz olyan kritériumot sorolunk fel, melyek alapvető fontosságúak lennének az éttermekben ahhoz, hogy azok családbaráttá váljanak.

A szülőknek jogos igénye, hogy olykor kiruccanhassanak, ne kelljen otthon főzni, egy jóízűt falatozhassanak valamelyik vendéglőben. Gyermekeik társaságában is szívesen elfogyasztanának egy ízletes ebédet, vacsorát.

A kérdés első látásra egyszerűen megválaszolható: az a családbarát vendéglátóhely, ahol sok gyermeket láthatunk étkezni. A gyakorlat azonban teljesen másként néz ki. Figyeljük meg, amikor belépünk két-három óvodás, vagy bölcsődés korú gyermekkel: mi történik? A pincérek kényszeredett mosollyal kínálnak hellyel bennünket. Amikor a gyermekek kissé hangosan összevitatkoznak, milyen ételt is válasszanak, némelyik asztal felől rosszalló pillantásokat érkeznek. Emellett ritkaság számba megy, ha kapunk etetőszéket - jobb, ha előrelátóan viszünk magunkkal. Ha véletlenül felborul az üdítő, ugyan feltakarítják a tócsát, tiszta abroszt azonban kevés esetben hoznak, hisz „úgyis olyan lesz”.

Azért Magyarországon már vannak jó példák is, a neten utána lehet nézni, hol látják szívesen a gyermekeket, akár kedvezményekkel is.
Amikor rászánjuk magunkat, hogy elvisszük a kicsiket egy étterembe, arra fel kell készülni. Piciknek babaételt, partedlit, itókát, sok-sok zsebkendőt, pótpólót csomagoljunk mindenképpen.
 
Az alábbi listát különösen a vendéglátósok figyelmébe szeretnénk ajánlani:

1. Lehetőség a játékra
A gyermekek nem képesek sokáig egyhelyben ülni és nem is kell rákényszeríteni őket. Ahol szívesen látják az apróságokat, ott kis játéksarkot rendeznek be, a kerthelyiségben, teraszon kis játszóteret alakítanak ki. Így a kicsik nem fognak unatkozni, a szülők is jól fogják érezni magukat.

2. Kölcsönözhető játékszerek
Amíg elkészül a megrendelt fogás, papír, ceruzák, kifestők, gyerekkönyvek, kisebb játékok állnak rendelkezésre.  

3. A várakozási időt le lehet rövidíteni.
Ha a gyermekeknek hamarabb kihozzák az ételt, a szülők tudnak segíteni az étkezésben, mielőtt szervírozzák nekik a menüt. A gyermekek nyugodtabban fognak a helyükön maradni, mintha sokáig kellene várakozniuk.

4. Egy étterem azzal is komfortosabbá teheti magát a kisgyermekesek számára, ha pelenkázó helyiséget alakít ki a WC-ben.



5. Fontos a gyermekétlap és az egészséges gyermekmenük kínálata. Ezek olyan „közkedvelt” ételeket tartalmazhatnak, mint pl. sült krumpli, milánói makaróni, pizza, dínó szelet. Ha a gyermekételeknek hangzatos fantázianeveket adnak az étlapon, biztos elnyerik az aprónép tetszését.

6. Egy kis ajándékot is kaphatnának távozáskor azok a gyermekek, akik jól viselkedtek a vendéglőben. Ilyen lehetne egy kis csoki, nyalóka, apróbb játékfigura. Akkor a gyermek máskor is motivált lesz, hogy rendesen viselkedjen, és jó emlékekkel fog visszatérni egy másik alkalommal. Előtte azonban a pincéreknek meg kell kérdezni a szülőket, hogy egyet értenek-e az ajándékkal.

7. Kiegészítő felszerelések csecsemőknek és kisgyerekeknek
Magasított, vagy asztalra szerelhető etetőszékek, gyermek étkészlet, műanyag alátétek.

8. Fontos, hogy legyen elég hely a babakocsi számára az asztal mellett. Egy anyuka nem tud jóízűen enni, ha a gyermeket folyton a karjában kell tartania. Sokkal nyugodtabbak a szülők, ha a picit nem kell otthon hagyni és azon izgulni, minden rendben van-e körülötte.

9. Bébiknek megfelelő ételek nemigen szerepelnek az éttermek kínálatában.
Ezért célszerű lehetőséget biztosítani az esetleg otthonról hozott étel megmelegítésére.

10. Végül, de nem utolsó sorban, a pincérek legyenek udvariasak, kedvesek. A legnyugodtabb gyermek is lehet néha hangos. Különösen fáradt, éhes gyermekekkel van nehéz dolga a szülőknek. Mikor megérkezik a család az étterembe, akkor azért nyűgös, mert éhes, amikor túl sokáig időznek ott, akkor meg azért, mert fáradt. A személyzetnek ezt meg kell értenie.

Ha a felsorolt pontok közül akár csak néhány megvalósul egy étteremben, a hely máris biztosított magának egy visszatérő családot, akik akár „szájhagyomány” útján továbbvihetik az étterem jóhírét.

 
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja