SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

7 nehéz társadalmi probléma a Disney-rajzfilmekben

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-11-27
Mentális betegségek, diktatúra működése, kiközösítés mechanizmusa - nehéz témák, mégis előfordulnak a legkisebbeknek szóló mesékben. Ez pedig azt jelenti, hogy foglalkoznunk kell velük.


1. Testvérviszály (Oroszlánkirály)

Tragédiáig fajul az Oroszlánkirályban a hataloméhség, ugyanis Zordon nem képes elviselni, hogy bátyja után nem ő, hanem annak fia, Simba lesz a király. A történelem során a valóságban is nagyon sok szenvedést okozott, hogy testvérek fordultak egymás ellen, és a rajzfilm jó kiindulópontja lehet egy erről szóló beszélgetésnek.

Oroszlánkirály


2. Mentális betegségek (Szenilla nyomában)

Szenillának gondja van a rövid távú memóriájával, amellyel a film során nem csak együtt élni tanul meg, hanem el is tudja magyarázni a környezetének a pontos problémáját. Amikor a film elején elveszíti a szüleit, és tanácstalanul forog körbe-körbe, valójában ugyanazt teszi, amit az amnéziás betegek is ismeretlen helyzetekben.
Szenilla nem az egyetlen mentális beteg szereplője a rajzfilmnek: Hank, a polip depresszióval, Béni, a beluga delfin szorongással küzd.

Szenilla nyomában


3. Diktatúra működése (Toy Story 3.)

A történetben a játékok egy óvodába kerülnek, amelyet Macó, a megnyerő modorú, de valójában velejéig romlott plüssmedve tart rettegésben a magánhadserege segítségével. Macó a diktátorok minden jól ismert eszközét beveti: besúgórendszer, elit hadsereg, a lázadók példás megbüntetése, és a követők sakkban tartása azzal, hogy meggyőzi őket: máshol csak boldogtalanabbak lennének. Eközben a félelem uralta világ kívülről idillinek tűnik – pont, mint a valódi diktatúrák esetében.

Toy Story 3


4. Mérgező szülők (Aranyhaj)

Az Aranyhaj azt mutatja be, hogy a lelki terror éppolyan sebeket okoz, mint a fizikai bántalmazás. Nyanya Banya a mérgező, kontrollmániás anya prototípusa: kritizálja Aranyhaj kinézetét, kineveti az álmait, azt sugallja, hogy semmit sem képes egyedül elintézni, és még egy toronyba is bezárja – természetesen „kizárólag az ő biztonsága érdekében”.

Aranyhaj


5. Bullying (Dumbó)

Az 1941-ben bemutatott Dumbó remekül ábrázolja a kiközösítés folyamatát: a kiselefánt, aki egy kicsit más, mint a többiek, és ezért kipécézik a többiek. Nem tud olyat tenni, ami miatt csak ne válna még nevetségesebbé. Dumbónak végül sikerül a kis testi hibáját (a nagy füleit) a javára fordítania, ami sajnos a való életben nem mindig jön össze a kiközösítés áldozatainak.

Dumbó


6. Gyász (Hős6os)

A film főhőse, Hamada Hiro a szülei után a bátyját, Tadashit is elveszíti. A 13 éves fiú úgy gyászol, mint egy felnőtt: először bezárkózik, senkiről sem akar tudni, a depresszió jellegzetes tüneteit mutatja, majd egy idő után talpra áll, és bár Tadashi emlékét végig megőrzi a szívében, már képes tovább élni az életét.

Hős6os


7. Szexuális kihasználás (A Notre Dame-i toronyőr)

A Notre Dame-i toronyőr olyan kényes témákat érint, mint a rasszizmus, a vallási kérdések és a zaklatás. A gyönyörű cigánylányt, Esmeraldát valójában az összes szereplő pusztán szexuális játékszernek tekinti. Különösen igaz ez a gonosz Frollo főbíróra, aki szívből gyűlöl minden cigányt, Esmeraldára mégis kéjes vággyal tekint. És nem is csak tekint: fogdossa, a haját szagolgatja, és meg is fenyegeti, hogy ha nem lesz az övé, elevenen égeti el.
Esmeralda mindeközben példát mutat bátorságból, önmagunkért való kiállásból, és megtanítja, hogy csak azokat engedjük be az életünkbe, akik valóban méltók rá.

Notre Dame-i toronyőr

Kapcsolódó cikkeink:

Képek: youtube

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja